Masakr. Jedním slovem. Když se člověk vžije do hlavního hrdiny - malého chlapce, který šel na převýchovu do fašistického Německa, dělá se mi zle, protože spousta dětí měla takový osud. Nádherně, ale zároveň drsně a syrově ukázaný tento osud. Aspoň že ten konec byl povzbudivý. Jediné, co bych filmu vytkl, že scény namluvené cizím jazykem nejsou otitulkovány, především závěrečný pohovor v angličtině je pro film zásadní a pro neanglicky mluvící lidi je zcela nesrozumitelné, jak to vlastně celé dopadlo. V hlavní roli exceluje Jakub Marek. Film byl natočen za obětavé spolupráce MNV Pyšely, vedení Dětského domova a Domova důchodců Pyšely, MěNV v Lokti a základních škol v Praze, Pyšelích a Lokti.(12.7.2015)

Fascinuje mne především to, jaké zapadlé příběhy občas z archivů člověk vyloví. Tohle je přesně onen případ. Malej kluk na převýchově, jeho útěky a peripetie za války, než konečně najde cestu zpět k milované babičce. Není to filmařsky moc zajímavé, ale je dobré mít takovéhle věci v paměti, nezapomenout, čeho jsou i vlastní lidi schopní. 70%(3.2.2014)

Poměrně zdařilý televizní snímek. Velice se mi líbila ona dětská režijní forma. Režijní záměr je docela dobře čitelný, děti v tom uvidí strastiplný osud mladého hrdiny a dospělí zase vnímají souvislosti v širším kontextu. Zajímavé bylo to, že německé či anglické dialogy zůstaly bez titulků, což na dětské diváky působí o to více, ani oni totiž nerozumí.(8.5.2007)

Nikdy jsem neměl přesnou představu co znamená německá převýchova. Díky tomuto filmu ji mám, ovšem byl bych radši kdybych ji zase neměl. To je fakt síla čeho byli schopny nacistické vychovatelky. Když jsem sledoval scénu ve které je Mirek přede všemi bit za to že nechce prozradit kdo mu pomohl z dopisem pro svou babičku, doprovázený slovy "Německý kluk je vždy čestný a nikdy nelže" tak jsem si pro sebe dodal " a Český kluk zase nikdy nenapráská, krásnou holku co mu pomůže, ty krávo z nadřazený rasy ". Fyzický a psychický teror, který uplaťnovaly vychovatelky při "poněmčování" nemůže nechat opravdu nikoho v klidu. Těžko si můžeme jenom představit tu obrovskou bolest v srdci a smutek na duši takového českého dítěte odloučeného od své rodiny někde v německé rodině. Film za svou výpovědní hodnotu a dobré herecké výkony v dětských i dospělých rolích si zaslouží mé velké uznání.(9.5.2007)

Přiznám se, že jsem u hodnocení hodně váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Mezi klady patří rozhodně námět. A také většina hereckých výkonů (Prachař, Švandová, Andresíková..). Nemohu se ale zbavit pocitu, že film nebyl úplně zvládnutý po režijní stránce. Nedokázal ve mně vzbudit ty pravé emoce. Což je u filmu podobného ražení vcelku podstatný nedostatek.(26.6.2014)