poster

Točité schodiště

 • anglický

  The Spiral Staircase

Horor / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1975, 86 min

Režie:

Peter Collinson

Předloha:

Ethel Lina White (kniha)

Scénář:

Allan Scott, Chris Bryant, Mel Dinelli (původní scénář)

Kamera:

Ken Hodges
(další profese)
 • Zeek
  ***

  Tehle film jsem jako malej kluk hrozně žral a pamatuju si, že me na to rodiče nechtěli nechat dívat. No, když jsem to viděl nedávno, tak jsem se jen pousmál a musím to celé přehodnotit a snížit hodnocení. Ačkoliv atmosféra filmu není špatná, velký dům, všude tma, venku bouřka, aji jsem se jako malej bál. I když je plný chyb, tak pro mě tenhle film bude vždy vzpomínkou na dětství a jako na jeden z prvních hororů, který jsem viděl. Beru v potaz, že je to z roku 1975. Moje hodnocení: 60%(8.8.2007)

 • Shit
  ***

  Typickej starej thriller kterej havně sází na atmosféru velkýho starýho domu, bouřky a hereckýho zastoupení, což dokáže zabodovat skoro vždycky a tohle neni rozhodně žádná výjimka. Bissetová je ve svý roli fakt skvělá a atmosféra výborná, i když bych uvítal trošku rychlejší rojezd. Jinak se bohužel ale dějově jedná o dost známou záležitost a rádoby nečekaný zvraty jsou příšerně okoukaný a zastaralý, což je teda daný tim rokem vzniku, ale stejně to nepůsobí zrovna věrohodně(12.8.2007)

 • Teardown
  **

  Vrah handycapovaných žen stále utíka spravedlnosti a jeho konto už zdobí číslo pět. Další potencionální obětí může být i Helen. Němá žena, žijící ve velkém domě, ještě s několika obyvateli a která ještě netuší, jeké nebezpečí na ni vlastně čeká. Fádní thriller, snažíc se využít temných zákoutí velkého domu za bouřlivé noci, což po celou dobu trvání ne a ne prosadit. Hororových pasáží zde divák najde opravdu minimum a napětí jakbysmet. On totiž sebemenší náznak hnedle vyšumí do neznáma a víčka neúprosně klesají a klesají...(4.8.2011)

 • jatamansi
  **

  Zamyšlená blondýnka, modré oko, černá rukavice. Kombinace nevěštící nic dobrého. Zvláště když se ukáže, že blondýnka je slepá. Hrdinka je pak po přestálém šoku někdy v minulosti němá. Postupně pochopitelně vše začne vyplouvat na povrch. Stejně jako to, kdo zastřelil blondýnku. Bissetové to ovšem v usedlých šatech nijak zvlášť nesluší. Vypadá to, že vrah si vybírá oběti nějakým způsobem handicapované. Bože, ty krásné americké domečky pro panenky, ten mít jako holčička… Docela mladý Plummer s výstižným hlasem Jiřího Štěpničky. „Mnohá dobrá sekretářka se provdá za svého šéfa. Ale žádný dobrý šéf si nevezme svoji sekretářku.“ „Ale to jsem napsal, ještě než jsi přišla ty.“ Výstižné a platné, není-liž pravda? Ve 38. minutě jsem začala tušit, kdo bude další obětí a kdo je pachatelem. Ještě jedno výstižné rčení: “Budete spolu šťastni. Tak jako my tři. Já, ona a láhev.“ Točité schodiště bylo vážně nádherné, ovšem myslím schody, nikoli film. Pokud jen trochu čtete Ahathu, Francise či soudce Ti, jako detektivku jste si to mohli užít. Jinak to žádný hlubší dojem nenechalo.(12.6.2009)

 • majo25
  ***

  Najprv som videl pôvodny (americký) film a tento novší sa na pôvodne spracovanie nechytá hlavne atmosférou, ale i spracovaním. Už aj to, že je zasadený do súčasnosti. Chýba väčšie napätie i tajomno, aj keď o vraždy nie je núdza. Herecky skôr priemer, Bissetová to uhrá aspoň svojou peknou nevinnou tváričkou, ale Plummer, hoci je to dobrý herec, sa na postavu príliš nehodí. Ak by som nevidel pôvodny (určite kvalitnejší) film, asi by som bol s týmto trilerom spokojnejší. Takto je to lepší priemer.(23.8.2019)