Režie:
Lewis SeilerKamera:
Charles G. ClarkeHudba:
David ButtolphHrají:
Preston Foster, Lloyd Nolan, William Bendix, Richard Conte, Anthony Quinn, Richard Jaeckel, Ralph Byrd, Lionel Stander, Miles Mander, Eddie Acuff (více)Obsahy(2)
Zlomová bitva 2. světové války v Pacifiku. Psal se rok 1942 a Američané se ještě těžce vzpamatovávali z japonského útoku na Pearl Harbor a dalších vítězství fašistů v Pacifiku. Bylo jen otázkou času, kdy americká armáda přejde do protiútoku. 7. srpna 1942 konečně došlo k vylodění spojeneckých jednotek na Guadalcanalu. A urputné boje o strategicky důležitý ostrov následně trvaly dlouhých šest měsíců. Proběhly zde tři hlavní pozemní souboje, pět velkých námořních bitev a téměř nepřetržité vzdušné konflikty. Nakonec v prosinci roku 1942 ukončili Japonci další pokusy o převzetí ostrova, své jednotky evakuovali a přenechali ostrov spojencům. Bitva o Guadalcanal byla velkým a důležitým vítězstvím spojenců a ukázala, že Japonci mohou být poraženi v džungli, kde se zdáli do té doby neohrožení. (oficiální text distributora)
(více)Recenze (8)
Vynikající bitevní scény, ale jinak mě tento snímek příliš nepřesvědčil. Nějak jsem se nesžil s postavami a dost se mi pletly. Až pak nakonec se vykrystalizovalo několik typů jako Anthony Quinn, ale i tak jsem si ani u jednoho z nich nezapamatoval jméno. Příběh je vyprávěný poměrně rušivým voiceoverem a sám o sobě není moc zajímavý. Nenudil jsem se jenom díky skvělým bojovým scénám. Propagandy je tam taky hodně, ale to se zkrátka u těhle filmů musí zkousnout. ()
Samotna bitka o Guadalcanal bol neskutocny brutal, ovsem film je spracovany len priemerne. Hercom som ani neveril ze vobec su vo filmovej vojne : 65 % ()
V rekordně krátké době zfilmovaná kniha válečného korespondenta R.Tregaskise (vyšla i česky pod názvem Bitva o Guadalcanal) je téměř dokumentárním záznamem líčícím těžké boje americké námořní pěchoty o tento strategicky významný ostrov. Z řady dobrých (ale dnes již zapomenutých) herců-jde o chlapskou záležitost, žádné úlevné odskoky do zázemí-poznáte A.Quinna a mladičkého R.Jaeckela, který si později zahrál v mnoha dalších válečných filmech. ()
Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. V historii US námořní pěchoty bylo dobývání Guadalcanalu jedna z nejdramatičtějších bitev. V historii válečných filmů jde o průměrný snímek, natočený rok po bitvě, který optimisticky a bez odstupu a dramatické hloubky spíše jen dokumentuje první vítězný válečný střet s Japonci. V morálním povzbuzení byl za probíhající druhé světové války jeho největší přínos. Můj oblíbený Anthony Quinn si tam zahrál roli jednoho z vojáků, ale ani tento pan herec nijak nevyčníval z davu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3IaWMVI0aig ()
Na první pohled trochu naivní snímek, který byl ale natočen v době, kdy o výsledku války v Pacifiku zdaleka ještě nebylo rozhodnuto. Každopádně se však jedná o významný film, který měl velkou zásluhu na pozdvižení morálky amerických vojáků i lidí v USA vůbec. Po řadě porážek, často velmi ostudných, přišlo malé, ale důležité vítězství. Paradoxní je, že Japonci s Američany válčili v podstatě o bezvýznamný ostrov, který ani jedni z nich v podstatě nechtěli, ale který si ani jedni z nich nemohli dovolit nechat těm druhým. Daleko důležitější bitvy, než byly samotné pozemní boje na Gaudalcanalu, byly námořní bitvy v souvislosti s přísunem posil na ostrov. V pěti ze šesti těchto námořních bitev v souvislosti s bojem o ovládnutí ostrova utrpěli Američani katastrofální porážku.Přišlo o destíky válečných lodí, mezi nimi o 8 těžkých křižníků, a tisíce námořníků. Každopádně ve světle pozdějších událostí byly tyto porážky neomluvitelné a šli na vrub především neschopných popř. nezkušených amerických velitelů. Ostrov se pak podařilo uhájit díky nesmírné obětavosti a houževnatosti prostých amerických pěšáků a letců z Hendersonova letiště na Gudalcanalů, který zachraňovali prestiž americké armády tam, kde její námořnictvo totálně selhávalo, byť pěší jednotky na ostrově byly většinou součástí námořních pěšáků. ()
Galerie (11)
Zajímavosti (5)
- Ve filmu si odbyl svůj debut tehdy 17letý Richard Jaeckel, v té době poslíček pro studio 20th Century-Fox. (Monco)
- Film nadaboval ve Spojených státech v roce 1943 do češtiny Jiří Voskovec. (ČSFD)
- Kapitán Martin Clarence, který bojoval a vedl skutečné Mariňáky v bitvě o Guadalcanal, působil u filmu jako technický poradce. (Monco)
Reklama