Cabinet of Jan Svankmajer, The

Animovaný / Krátkometrážní

Velká Británie, 1984, 14 min

08:35 // Tenhle snímek režíroval spolu s dvojčaty Quayovými ještě Keith Griffiths, který se zároveň podílel na produkci. Snímek je poctou Janu Švankmajerovi, zajímavé určitě je použití hudby Zdeňka Lišky, se kterým i sám mistr pracoval. Funguje to hezky, myslím, že by z toho měl mít Švankmajer radost.(5.3.2010)

Výrazně pocitová záležitost. Dokument založený na obrazových sděleních a podmalovaný hudebním motivem. Kamera bloudí po výtvarných artefaktech použitých Švankmajerem v jeho filmech, výtvarných instalacích a kolážích, které vytvořil. Pro fanoušky Jana Švankmajera a surrealismu povinnost. Celkový dojem: 70 %.(22.10.2007)

*34. LFŠ 2008*(27.7.2008)

Hudba perfektní... zkrátka náš génius Liška.(6.10.2011)

• hippyman

na tohle já prostě nejsem... animace příšerná, hudba úchylná, děj nulový... 10%... zde k vidění(12.5.2008)

Vizualně to bylo zajímavé, to žádná. Leč o čem to sakra bylo? Jasně pocta Švankmajerovi s jeho dvorním autorem hudby Liškou. Ale příliš přeumělizované a přeintelektualizované. Bezpečně jde identifikovat jen pomrknutí na Kostnici. A to jen díky úryvku hudby z tohoto kraťasu.(23.11.2006)

Ó jak subtilní lichocení dušičce čecháčkově. Švankmajerovi jako by se klaněli nikoli angličtí švankmajerovci, nýbrž čeští předšvankmajerovci.(28.9.2011)

Jen velice těžko uchopitelné... 5/10(30.7.2008)

• Rosana

Pokus o poctu Švankmajerovi je to dobrý, ale pokud vám ho pustí po jeho vlastních filmech tak poznáte, že prostě žádní Britové prostě nesahají našemu animátorovi ani po kotníky.(10.10.2008)

• reqiuem

Originální dokument měl mít údajně 54 min. Násilné sešrotování informací, přehledů, a víceméně dost obecných myšlenkových výkřiků na 14 min. mu vůbec neprospělo. Je to spíš taková reklama, která může někoho strhnout k tomu, aby se do Švankmajerovy tvorby zakoukal trochu víc.(17.3.2012)

Tohle si člověk asi užije více, když už má Švankmajera projetého(a to nejenom filmově!). Poklona je to parádní a já s tím nemám absolutně žádný problém..(29.8.2013)

• gjjm

Snaha o poctu "pražskému filmovému alchymistovi" a zároveň jakýsi jeho patnáctiminutový animátorský portrét z kamery jeho britských kolegů. Série animovaných záběrů, většinou s tématikou Prahy a Čech vůbec, nebo na švankmajerovské motivy. Má to sice nepochybnou technickou a animační kvalitu, nicméně narozdíl od Švankmajerových filmů jsou kolážové, loutkové a animační hříčky zcela samoúčelné a nejsou ničím spojené nebo dané, nejsou tak bizarní ani schizoidní a jsou o dost nudnější. Chápu snahu poctít svého mistra, ale pokud jinak nic neznamená? A především, pokud je (čtvrthodinový!) film přes technickou kvalitu nesmírně nudný, bezbarvý a nicneříkající? Chápu to jen jako důkaz tohl, že v surrealismu je originalita důležitější, než v jakémkoliv jiném směru. Video: http://www.dailymotion.com/video/x2izgj_the-cabinet-of-jan-svankmajer_shortfilms(15.5.2009)

Vynikajúca hommage kde sa Quayovci štylizujú do role chlapčeka na výlete u Švankmajera. Symbolika je pomerne jednoduchá a dobre pochopiteľná.(7.5.2011)

Jakási magie, vytvořená z řetězení různých zvuků, obrazů, výrazů a hudby pramení z filmů těchto dvou bratrů. Emocionálně velmi dráždivé. Zapomeňte na narativní vyprávění, existují i jiné světy.(2.4.2009)

SPOILER: Má interpretace pro ty kteří, byli unešeni a třebas nepochopili. Já Švankmajera zbožňuju, a tento hold jemu nebyl výjimkou. Příběh se odehrává v Praze, kde profesor, co má místo rukou nůžky přijme žáka. Vyndá mu z hlavy vatu a hračky, symbol zbytečnosti. To má poté otevřeno hlavu novým podnětům. Poté mu začne vysvětlovat iluze a perspektivy - předmět objevuje skrze zásuvky, přeměnu hmoty. Chlapec poté přinese krabici s tarantulí, profesor poté strčí své ruce/nůžky do krabice a popisuje co nahmatává (nemá ani tucha). Poslední látka se týkáanimace a natáčení filmu, profesor mu na konci dá do hlavy otevřenou knihu - symbolika.. _________ 80%(4.10.2010)

Krasna surrealisticka pocta, ale funguje to i jako samostatny kratas zajimave si hrajici s obrazem.(12.8.2015)

Tak nevim nevim....o čem to tak mohlo být... Asi na mě moc složité dílo. Ale každopádně po výtvarné stránce je to velmi dobré.(29.8.2006)

Snad nepochopitelné, ale určitě s mnoha geniálními nápady.(28.2.2009)