Na úrovni

Scénografie:

Terence Marsh

Kostýmy:

Ruth Myers

Snímek je zařazený do žánru komedie a určitě oprávněně. Především v první půli jde o brilantně napsanou konverzačku s jiskřícími vyšperkovanými dialogy a nápaditými gagy v duchu těch nejlepších tradic britského humoru. Záběr filmu je ale širší, snaží se téma nevěry a sexuálního povyražení pojmout komplexněji, ne jen jako povrchní taškařici. Umí zvážnět, dívá se tam, kam vášní a emocemi ovládaní milenci zpravidla nedohlédnou a hledět ani nechtějí. Snímek dostává svému názvu: scénář, režie i herecké výkony jsou vážně na úrovni, tak proč nedat nejvyšší hodnocení, zvlášť když mi tenhle kousek na ČSFD přijde pozoruhodně nedoceněný. Je s podivem, že má tak málo hodnocení, vždyť za dobu mého působení na databázi ho ČT odvysílala už třikrát. Celkový dojem: 90 %.(13.3.2017)

Výborná komedie na věčné téma : láska a nevěra. Ač se oba zamilovaní vehementně snaží si spolu užít, tak se to nedaří ať se snaží sebevíce. Drobná smůla se jim lepí na paty a situační komika je tak věrohodná, že kinosál řval v r.1975 smíchy, že nebylo místy dialogům vůbec rozumět. Moc ráda bych se na ten film podívala po těch letech znovu, protože George SEGAL byl prostě coby milenec-smolář tak úchvatný, že jsem měla s Glendou JACKSON upřímný a nefalšovaný soucit. Myslím, že to byl film opravdu "na úrovni." Možná, že by si zasloužil i 5 hvězdiček, ale dávám s klidným svědomím 4*.(26.9.2007)

Nikdy jsem nebyl nevěrný manželce, když byla ve stejném městě. Já jsem jí tedy nebyl nevěrný, ani když byla v jiném městě a v tom se od Stevea trošku liším. Já tedy s jeho zanášením rozhodně nesouhlasím, ale v případě neuvěřitelně praktické Vicky mu hrozně moc rozumím. Jejich vzájemné dialogy byly totiž naprosto brilantní a musím se přiznat, že jsem doufal v romantickou koncovku v podobně uzákonění bigamie, ale nebyl jsem parlamentem vyslyšen. Přesto jsem si užil skvělou zábavu.(1.3.2015)

Komedie ? Tak padesát na padesát. Lehkovážná šaramantní zápletka s mnoha skvělými gagy bohužel v průběhu stopáže dospěje - a začne se brát na můj vkus až přespříliš vážně. Nahodí se do dramatické polohy a bez sebemenších rozpaků smete pod stůl pár zapomenutých vtipných rekvizit - kupříkladu kohouta na víně či bílé golfové ponožky. Takže pro příště: Až se budu chtít pobavit ve společnosti lehce rozverné "nevěrné" komedie, vyberu si třeba "Nebožtíky", kteří za každých okolností "přejí lásce" (1972). A jestliže budu mít maličko hloubavější náladu, sáhnu po komorní "víkendové" záležitosti "Příští rok ve stejnou dobu" (1978).(28.2.2017)

Proč bych to nepřiznal, když se to o mně stejně ví: Někdy jsem strašlivý moralista. Proč jsem ale teď neměl nejmenší problém s romantickou komedií, jejímž hrdinou je nevěrný záletník, kterému nedělá vrásky svádět jinou ženu, ačkoliv jeho manželství je vlastně idylické? No ano, mohou za to George Segal a Glenda Jackson, zcela okouzlující pár, kterému to neskutečně sluší a který sympatiemi přímo hýří. Navíc když scénář Na úrovni je tak štědrý na situační i slovní humor, nabízí perfektní scény typu "moje žena, naše děti a tchán i tchyně poletí s námi" nebo "golfová sázka s bratranci kamarádů bratranců...". A asi úplně nejvíc se mi líbilo, že do konce filmu zbývalo nějakých deset minut a já vůbec netušil, jak scenárista a režisér v jedné osobě vše vyřeší. No... Myslím, že to vyřešil na jedničku. Na úrovni mi zkrátka udělalo opravdu velkou radost.__P.S. DVD vydané Vapetem ukrývá vynikající československý dabing z roku 1977 s Ladislavem Mrkvičkou e Evou Hudečkovou. Nenechte si ujít.(2.7.2014)

• - Cary Grant odmítl ztvárnit roli Stevena Blackburna. „Natočil bych to, kdybych byl o padesát let mladší,“ říkal později Grant žertem. (Pavlínka9)