poster

Čistá barva

 • USA

  Local Color

Drama

USA, 2006, 103 min

Režie:

George Gallo

Scénář:

George Gallo

Kamera:

Michael Negrin

Producenti:

David Permut

Scénografie:

Bob Ziembicki

Kostýmy:

Emily Draper
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Bigwave
  ****

  Přišlo mi, že celý film poukazuje na vytěsňování zapomenutých klasiků z dnešní moderní scény. Zapamatoval jsem si větu z jedné scény: "pokud budu žít za deset let, tak se dočkám kýble chcanek v muzeu moderního umění." Film je pro lidi, kteří mají rádi obrazy. Je to stvárnění posledních let života ruského malíře Seroffa a jeho mladého žáka s velkým talentem. Na začátku příběhu se obě postavy spíše nenávidí, i si možná překážejí. Ale postupem času, při pomalém pronikání do kouzla klasické malby, mezi nima vzniká jakýsi vztah a silné přátelství.(16.4.2010)

 • Aky
  ****

  Škoda, že někdo, kdo nemá rád malíře nebo filmy, kazí tomuto dílku hodnocení, protože je rozhodně lepší, než by se mohlo podle procentíček zdát. Výtečná kamera mnohde komponuje záběry jako obrazy, herecké výkony jsou přesvědčivé. Možná mohl být příběh méně předvídatelný, ale kdo má rád přívětivý komorní film, rozhodně neudělá chybu, když se na Čistou barvu podívá.(16.8.2009)

 • suicide
  ****

  Takových filmů už tu bylo, není-li pravda? Filmů o těžkém počátečním vztahu dvou různých lidí, který se ale v určitém okamžiku zlomí a z nich dvou se stávají nejlepší přátelé, protože je spojuje něco víc - v případě Čistě barvy se jedná o stejné vidění světa a láska k umění, což se kupodivu skvěle doplňuje. Vážně to všechno už tu bylo v různých odstínech té jedné a samé barvy a bčas i důvěryhodněji a reálněji vypadající než v případě té "Čisté barvy". Přesto ale film má co nabídnout. Kdyby ale nebylo několika okamžiků a myšlenky, co se táhla na pozadí toho všeho, hodnotil bych o hvězičku míň - tu jednu přidávám, protože více než souhlasím s názorem na moderní umění.(12.1.2010)

 • freddy
  ****

  Toto je komorní americké drama, které pojednává o lásce k malování a malířství samotnému. Což samo o sobě by asi nemělo příliš velkou šanci zaujmout mnoho diváků. Ale když se k tomu ještě přidá kousek romantiky, něco málo z problémů hlavního hrdiny se svým otcem, venkovské prostředí obklopené přírodou a navrch nerudný emigrant z Ruska, který je shodou okolností impresionistický malíř, tak se z těchto ingrediencí dá namíchat zajímavý film, který sice neudrží možná po celou dobu vaši pozornost, ale po většinu času bude stát za to. Navíc film je natočen podle skutečného příběhu, což ho činí ještě více zajímavějším a lidštějším. Celé je to vlastně o osmnáctiletém mladíkovi Johnovi, který má nadání na kreslení a který se vetře do života malíři z Ruska, po kterém chce, aby ho naučil malířské řemeslo. A tak spolu odjíždí na léto do venkovského sídla onoho malíře a tam prožívají nevšední a zajímavé léto, které je navždy sblíží. Jedná se opravdu o pozoruhodný film, který má jen jeden problém. A to jsou intelektuální rozhovory mezi oním ruským malířem a jeho kamarádem. Přiznám se, že to mě ubíjelo a chvíli jsem dokonce myslel, že usnu. Pro diváka, který se o malířství a umělecké směry nijak nezajímá, to jsou naposto nudné pasáže, kde se nic neděje. Ale to je chyba jediná a naštěstí to zabere jen pár minut filmu, jinak se jedná o solidní příběh, který rozhodně zaujme. A mě zaujal, a proto uděluji čtyři hvězdičky.(7.8.2009)

 • sskrblik
  *****

  Čistá barva je opravdu hezký film, který stojí za to vidět. Asi málokdo tíhne k umění, ale i mě jako neznalci a člověku, který se nezajímá o malířství se film velmi líbil. Zejména jsou pak ve filmu moc pěkné metafory a chvíle k zamyšlení jako např. když Serrof říká Johnovi o mracích na jeho obrázku. Poví mu ať se na ně zahledí a on prozře, že ve skutečnosti jsou barvené a jeho obrazům chybí život - teplé barvy. Dále jsou ve filmu i odkazy na moderní umění, které je tu poněkud trefným způsobem zesměšněno za což jsem docela rád, protože nad dnešním moderním umění zůstavá kolikrát rozum stát. Herecké výkony jsou upřímné a dialogy trefné a vystižné. Konec má rychlý spád, ale film má co říci a má i své kouzlo, bohužel asi nezaujme tolik širokou veřejnost. Pokud stejně jako já budete na film koukat s pochopením a s určitým citem, pak vás okouzlí!(2.1.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace