Není houba jako houba (TV film)

Komedie / Pohádka

Česko, 1996, 71 min

Pro tuhle pohádku mám děsnou slabost, ale vůbec nevím proč. Dvě děvčata v hostinci jsou totiž obě na ránu. Jedna krade, lže, intrikuje a druhá sežere na co přijde, sežere kámošce oběd, i když se tato pouze na pět vteřin otočí od kamen a pak se ještě tváří, že jako se přece nic nestalo (trošku jako Baloun ze Švejka). A Mário Kubec je švihák lázeňský. Ale nějak mě to prostě bavilo a to mi v době uvedení bylo už patnáct. Asi proto, že tehdy ještě člověk muset vystačit s tím, co dávají v televizi, žádnej internet, žádnej mobil. Nechci to shazovat, dala bych z nostalgie i čtyři hvězdy, ale to se stydím.(7.11.2016)

• Karlos80

Slabá pro mě naprosto nepřesvědčivá přímo nepohádková pohádka sice od vyhlášené pohádkové režisérky Vlasty Janečkové, ale to je tak asi všechno...Scénář nic moc a pak zejména špatné, nepříliš oku lahodné herecké výkony, a to přímo ve dvou hlavních rolích s nesympatických dnes už značně odrostlým duem ze seriálu "Chlapci a chlapi" s obtloustlým houbovým Martinem Zounarem a kníratým Máriem Kubcem..Ty dvě hvězdičky jen za příjemnou a sympatickou Klárku Pollertovou..(9.9.2007)

Pohádka samotná průměr. Akorát se mi u ní moc nezdá (a asi i nelíbí), že z ní de facto vyplývá, že okrádat zákazníky na jídle je OK. Samozřejmě chápu, že jde o proporcionalitu - krádeže, co prováděla Berta, byly jasně závažnější, přesto bych si u žánru jako je pohádka představovala trochu jasnější apel na morálku. Protože to, co prováděla Lízinka, taky nebylo rozhodně košer...(21.6.2015)

Perfektní pohádka. Povinnost pro všechny houbaře! Objevíte zatím neznáme druhy jako například muchomůrku láskyplnou nebo muchomůrku pravdomluvnou. Vystupují dvě půvabné hospodyňky Andrea Elsnerová a Klára Pollertová, dva parťáci ze slavného seriálu Chlapci a chlapi Mário Kubec a Martin Zounar a správná hospodská Blažka Holišová.(14.10.2012)

Nějaký dobrý hodnocení si ta pohádka zaslouží, když jsem jí dočuměl celou. Nevim, jak moc mohla učarovat dětem, ale mně přišla celkem koukatelná. Postava Houbovouse byla dobrá, zápletka minimálně slušná a houbovýho Václava mi bylo hrozně líto, že se zamiloval do mrchy. Srážim hvězdičku za obří pýchavku, kvalitu televizní jakosti (aspoň se vyvarovali jakýchkoli počítačových triků, to už by byl konec) a to, že pan Jindřich nebyl vůbec fešný a že zůstal pod zotročujícím kouzlem pravděpodobně do smrti - proti lásce fakt nic nemám, ale když je vlastně nedobrovolná? Co je to za etiku? Tak nevím, jestli v téhle pohádce nakonec nutně dobro zvítězilo.(22.11.2009)

• - Námět na pohádku se v roce 2012 pod názvem „Amanitky už letos nerostou“ dočkal také rozhlasové podoby. (Přemek)