Není houba jako houba (TV film)

Komedie / Pohádka

Česko, 1996, 71 min

Pro tuhle pohádku mám děsnou slabost, ale vůbec nevím proč. Dvě děvčata v hostinci jsou totiž obě na ránu. Jedna krade, lže, intrikuje a druhá sežere na co přijde, sežere kámošce oběd, i když se tato pouze na pět vteřin otočí od kamen a pak se ještě tváří, že jako se přece nic nestalo (trošku jako Baloun ze Švejka). A Mário Kubec je švihák lázeňský. Ale nějak mě to prostě bavilo a to mi v době uvedení bylo už patnáct. Asi proto, že tehdy ještě člověk muset vystačit s tím, co dávají v televizi, žádnej internet, žádnej mobil. Nechci to shazovat, dala bych z nostalgie i čtyři hvězdy, ale to se stydím.(7.11.2016)

Celkem slušná televizní pohádka (a rozhodně lepší, než některé pohádkové kousky, které nám ČT servíruje jako hlavní pořad na štědráka). Děj je docela originální a na rozdíl od jiných pokusů o pohádkovou originalitu je i celkem smysluplný. Příběh se navíc točí kolem hospody a jídla, což je vždycky pozitivní.(20.8.2013)

"Václav je hodnej člověk, ale Jindřich má zas hospodu a krásnej knír !!" ;) Mykologův vlhký sen !! ;) Jedna je kleptomanka, druhá hyperfagička, třetí se jmenuje Helena Sýkorová a píše navýsost zajímavé a originální scénáře.. A že jsou ty ženské prazvláštní stvoření, jen dokazuje tahle zdařilá poloexteriérní inscenace s pohádkovými motivy a ryze českým prostředím Vlasty Janečkové, která zase trpí prazvláštní obsesí spojenou s mužskými vousy..;) V důsledku velká rutina, byť velmi příjemná..(11.9.2016)

Pohádka samotná průměr. Akorát se mi u ní moc nezdá (a asi i nelíbí), že z ní de facto vyplývá, že okrádat zákazníky na jídle je OK. Samozřejmě chápu, že jde o proporcionalitu - krádeže, co prováděla Berta, byly jasně závažnější, přesto bych si u žánru jako je pohádka představovala trochu jasnější apel na morálku. Protože to, co prováděla Lízinka, taky nebylo rozhodně košer...(21.6.2015)

• Karlos80

Slabá pro mě naprosto nepřesvědčivá přímo nepohádková pohádka sice od vyhlášené pohádkové režisérky Vlasty Janečkové, ale to je tak asi všechno...Scénář nic moc a pak zejména špatné, nepříliš oku lahodné herecké výkony, a to přímo ve dvou hlavních rolích s nesympatických dnes už značně odrostlým duem ze seriálu "Chlapci a chlapi" s obtloustlým houbovým Martinem Zounarem a kníratým Máriem Kubcem..Ty dvě hvězdičky jen za příjemnou a sympatickou Klárku Pollertovou..(9.9.2007)

• - Námět na pohádku se v roce 2012 pod názvem „Amanitky už letos nerostou“ dočkal také rozhlasové podoby. (Přemek)