Není houba jako houba (TV film)

Komedie / Pohádka

Česko, 1996, 71 min

• PollyJean

příjemná pohádka, která se obejde bez princů, draků, čarodějů a obvyklých rekvizit. Zlo je napraveno a dobro dojde štěstí, skoro aniž by samo chtělo. Jen ten chudák Jindřich k tomu přijde jako slepej k houslím. Jak už píšou mnozí jiní, Kubec děsně přehrává, ale pohádka to naštěstí snese, jen ten zoufalý Zounarův projev už je dost na hraně.(28.9.2018)

Pro tuhle pohádku mám děsnou slabost, ale vůbec nevím proč. Dvě děvčata v hostinci jsou totiž obě na ránu. Jedna krade, lže, intrikuje a druhá sežere na co přijde, sežere kámošce oběd, i když se tato pouze na pět vteřin otočí od kamen a pak se ještě tváří, že jako se přece nic nestalo (trošku jako Baloun ze Švejka). A Mário Kubec je švihák lázeňský. Ale nějak mě to prostě bavilo a to mi v době uvedení bylo už patnáct. Asi proto, že tehdy ještě člověk muset vystačit s tím, co dávají v televizi, žádnej internet, žádnej mobil. Nechci to shazovat, dala bych z nostalgie i čtyři hvězdy, ale to se stydím.(7.11.2016)

Porevoluční pohádky už pro mě nemají takové kouzlo jako ty, které vznikaly v 80. letech. Možná nejsou řemeslně horší, ale chybí mi u nich to nostalgické vzpomínání, které mám s těmi "starými" spojené. Konkrétně ale tahle pohádka určitě patří mezi to lepší, co se v 90. letech natočilo. A to jak příběhem, tak hereckými výkony.(28.8.2016)

No, jo. Televizní břečka jak vyšitá. Na druhou stranu obsahuje hned dvě porce erotizujícího girl-fightu mezi Klárou Polertovou a Elsnerovic Andrej. V druhé rvačce dojde dokonce na krutopřísnej spanking... trhání kuchařskejch zástěr, box v hořčici a konečně i full frontal nudity. No dobře, kecám. Ale představa je to přinejmenším příjemná.(9.1.2012)

"Když se na mě tak křepce řehce, tak mi přinesla mi ty karbenátky, ale ať je to pořádná porce, mám hlad jako jezevec." Mužům, co si připadají vtipní a vypouštějí z úst nejapné poznámky a zejm. pokud nenechávají ruce v klidu (štípání do tváří a plácání přes zadek není, opravdu není nikomu příjemné), by se měl vyřezávat jazyk a přikovat ruce k tělu a to nejen v pohádkách. Není houba jako houba, některé houby jsou zjevně z umělé hmoty, ehm, třeba některé v téhle pohádce, větší už by byl snad jen atomový hřib. Nevím, kterou z těch dvou holek bych chtěla ve skutečném životě potkat méně, jestli tu, co by mi z kabátu na věšáku vybrala drobné z kapes, nebo tu, co by mi strkala pracky do jídla a užírala z mého talířku. Nejsem zrovna zdatný mykolog, ale wikipedia amanitu amorosu nezná, zato zná muchomůrku jízlivou, což je taky docela pohádkový název. Houbovous je dobrá pohádková postava, to "křoví" v hospodě taky, pominu-li působení houbového kouzla, je to uvěřitelné (ten kníratý úchyl by se mohl zamilovat i jen tak), ale místy všechny postavy v dobrém hereckém obsazení trochu přehrávají, až na Petra Kostku, u kterého jediného by to nevadilo, protože není "civilní" postava.(8.1.2012)

• - Námět na pohádku se v roce 2012 pod názvem „Amanitky už letos nerostou“ dočkal také rozhlasové podoby. (Přemek)