poster

Není houba jako houba (TV film)

Komedie / Pohádka

Česko, 1996, 71 min

 • lubospoti
  ***

  Porevoluční pohádky už pro mě nemají takové kouzlo jako ty, které vznikaly v 80. letech. Možná nejsou řemeslně horší, ale chybí mi u nich to nostalgické vzpomínání, které mám s těmi "starými" spojené. Konkrétně ale tahle pohádka určitě patří mezi to lepší, co se v 90. letech natočilo. A to jak příběhem, tak hereckými výkony.(28.8.2016)

 • PollyJean
  **

  příjemná pohádka, která se obejde bez princů, draků, čarodějů a obvyklých rekvizit. Zlo je napraveno a dobro dojde štěstí, skoro aniž by samo chtělo. Jen ten chudák Jindřich k tomu přijde jako slepej k houslím. Jak už píšou mnozí jiní, Kubec děsně přehrává, ale pohádka to naštěstí snese, jen ten zoufalý Zounarův projev už je dost na hraně.(28.9.2018)

 • Tommassi3
  ***

  "Václav je hodnej člověk, ale Jindřich má zas hospodu a krásnej knír !!" ;) Mykologův vlhký sen !! ;) Jedna je kleptomanka, druhá hyperfagička, třetí se jmenuje Helena Sýkorová a píše navýsost zajímavé a originální scénáře.. A že jsou ty ženské prazvláštní stvoření, jen dokazuje tahle zdařilá poloexteriérní inscenace s pohádkovými motivy a ryze českým prostředím Vlasty Janečkové, která zase trpí prazvláštní obsesí spojenou s mužskými vousy..;) V důsledku velká rutina, byť velmi příjemná..(11.9.2016)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  "Když se na mě tak křepce řehce, tak mi přinesla mi ty karbenátky, ale ať je to pořádná porce, mám hlad jako jezevec." Mužům, co si připadají vtipní a vypouštějí z úst nejapné poznámky a zejm. pokud nenechávají ruce v klidu (štípání do tváří a plácání přes zadek není, opravdu není nikomu příjemné), by se měl vyřezávat jazyk a přikovat ruce k tělu a to nejen v pohádkách. Není houba jako houba, některé houby jsou zjevně z umělé hmoty, ehm, třeba některé v téhle pohádce, větší už by byl snad jen atomový hřib. Nevím, kterou z těch dvou holek bych chtěla ve skutečném životě potkat méně, jestli tu, co by mi z kabátu na věšáku vybrala drobné z kapes, nebo tu, co by mi strkala pracky do jídla a užírala z mého talířku. Nejsem zrovna zdatný mykolog, ale wikipedia amanitu amorosu nezná, zato zná muchomůrku jízlivou, což je taky docela pohádkový název. Houbovous je dobrá pohádková postava, to "křoví" v hospodě taky, pominu-li působení houbového kouzla, je to uvěřitelné (ten kníratý úchyl by se mohl zamilovat i jen tak), ale místy všechny postavy v dobrém hereckém obsazení trochu přehrávají, až na Petra Kostku, u kterého jediného by to nevadilo, protože není "civilní" postava.(8.1.2012)

 • Ironfood
  ***

  Celkem slušná televizní pohádka (a rozhodně lepší, než některé pohádkové kousky, které nám ČT servíruje jako hlavní pořad na štědráka). Děj je docela originální a na rozdíl od jiných pokusů o pohádkovou originalitu je i celkem smysluplný. Příběh se navíc točí kolem hospody a jídla, což je vždycky pozitivní.(20.8.2013)

 • - Námět na pohádku se v roce 2012 pod názvem „Amanitky už letos nerostou“ dočkal také rozhlasové podoby. (Přemek)