Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

navel

Kněz tak poctivý, že bych mu nejraději jednu vlepil a skinhead tak vypatlaný, až bych ho s láskou obejmul. ()

evah1

Za poslední dobu asi nejvíc rozporuplný film, vážně nevím co si myslet, na jednu stranu se mi to líbilo, na druhou stranu to bylo až absurdní a šílené, nevím jestli toto je v Dánsku běžné, ale pro mě některé pasáže byly absolutně nepochopitelné, ale dokázali to i zahrát tak, že je to i vtipné, ale znovu si to asi pouštět nebudu ()

Drussus

Divím se, že tu spousta lidí film hodnotí jen jako komedii. Ano bylo to občas k popukání. Ale myslím si že ten film měl ještě jednu úlohu - konfrontace víry vs rozumu a to se povedlo bravurně. Skvělý film a hvězd plný pytel. ()

Vodomilec

Tak to je ta poetika, se kterou pracuje režisér Jensen. Asi ne každý pobere ty absurdní kousky ze kterých je zde upečen jablečný koláč. "Už to byl starý kocour a náhodou umřel ve stejnou chvíli, kdy jsme tady stříleli." ()

jauahaoas

Ano, takto má vypadat filmový příběh. Bez tendencí jakékoliv strany, víry a jiných vymývacích taktik směrem od producentů nebo jejich zadavatelů. Mads ukázal, že je světový herec, a potom hurá do USA, kde ho patřičně "narovnali"-pokřivili, ale on se nedá a ještě filmovému světu ukáže. ()

3k7

Tohle je přesně ten film, kterému nechci dát 5 hvězd, ale zaslouží si je. Nevím co mi na tom filmu nesedělo, ale postupně si ten film uvědomuji, že byl svým způsobem geniální. SPOILER ALERT: Čert vem, že ten story je hodně pošahaná černá komedie, že týpek má nádor a po výstřelu do hlavy se "vyléčí". Hromada dalších bizarností, zvráceností. To bych všechno pochopil, prostě chtěli tvůrci šokovat diváka a hledali hranici "co je ještě možné a snesitelné pro diváka", proto jsem na to chvilkami díval jako na dost experimentální film, který si doslova s divákem hraje. Důležitá je však ta myšlenka, zpracování, to story. Musím uznat, že i ti herci docela stáli za to. To co jsem si z toho odneslo bylo "nikdy nikomu neber jeho víru a zápal pro něco, ikdyž je to úplně retardovaná cesta a jeho cesta a nějaká víra třeba vůbec nemá smysl. On to tak má v hlavě uspořádaný, aby mu to smysl dávalo a jeho to pohání dál." Nicméně čekal jsem víc komedii s větším nadhledem a méně depresivní, méně pochmurnou, méně dramaticky laděnou. V tom si to trochu nesedlo, ale to je skutečně jen subjektivní pocit, u vás si to může sednout lépe.  Když nad tím ale přemýšlím, tak čím víc by se ten story měnil, nebo ladil do více komediálního, než je, zkazilo by to výsledné hodnocení, proto ať počítám, jak počítám, 5 hvězd. Neuděluji je proto, že bych chtěl, ale udělit je musím, protože si to film svou kvalitou, zpracováním, postupným uvolňováním myšlenkových pochodů zaslouží. ()

vinducha

Za mě zatím nejlepší film pana Jensena . Adam je nácek a Ivan je farář , jak myslíte , že to může dopadnout ? A hele ,  koukám , že rakušáci s taliánama už se pokusili to obšlehnout a udělali v r. 2020 kopírku. ()

dauby

Film je zvláštní. Většinu filmu jsem byl v rozpacích. Závěr byl pěkný, ale na víc než tři hvězdy to není. ()

futislav

Velmi nevšední a absurdní film. Mikkelsen opět bezchybný a Thomsen vydatně sekundující. Autor si s diváky pohrává s lehkou elegancí a v podstatě je nechává tápat celý film. Opravdu stojí za shlédnutí. Zvláštní, to je ten pravý dojem, který to v duši zanechá. ()

Corrivati

U závěrečných titulků si budete říkat "Co jsem to sakra právě viděl(a)?". A přesně takových filmů už tolik nevzniká. Paráda! ()

Bragi66

Mads Mikkelsen je pozoruhodný herec doporučuji třeba severské syrovinky jako Dealer I, II (1996, 2004). Tenhle film v první lize směle soutěží s britským sarkastickým humorem. ()

bax

Skvelá zmes dramatických prvkov a vtipu. Človeka to pohltí a nepustí až do konca. Film je plný absurdných a "magických" scén. Nikomu neuškodí zhliadnutie tejto zaujímavej snímky. ()

RichTheDog

Nádherně zvláštní a těžko popsatelný film s originálním metaforicko-filozofickým příběhem i nekonvenčním zpracováním, který je zároveň velmi komplikovaný i úplně jednoduchý a ve kterém si každý najde asi něco trochu jiného.Vymyká se klasickým kategoriím, a proto je možná náročný, ale vnímavého diváka o to víc odmění. ()

Leila75

Vždycky jsem si myslela,že je velká snaha přivést člověka k víře,ale odvést od víry...Kterak nácek jal se zbaviti víry představeného...Film mě fakt pobavil,miluju severský černý humor,a takovou tu syrovost až na kost.Napravující komunita stávající z partičky různých individuí pod vedením duchovního je myslím ideální cesta jak se "uzdravit"! ()

gabo1

Poznáte také tie filmy, po skončení ktorých, pozeráte na ostatných v kine s pocitom spoupatričnosti a spoločného silného zážitku, a všetci sa tak čudne usmievajú? Uveriteľný príbeh o tom, že všetko zlé v živote je na niečo dobré, len tomu musíte dať správny zmysel a cieľ. A aj o tom, že zázraky sa dejú stále. Popritom vtipný, svieži a ľudský. Vrelo odporúčam všetkým zúfalcom a melnacholikom. Žiť sa oplatí :) ()

elgato

[farář a nácek před fotografii na zdi] - Hele, to byl skvělý můž, co? To je tvůj otec? - To je Hitler?! - Ne, Hitler měl plnovous. Ne, máš pravdu. To byl ten Rus, koho jsem měl na mysli. - Všichni Hitlerovi nepřátelé udělali tu samou chybu, že ho nebrali vážně. - A ty si myslíš že já jsem takový ... mimochodem starý Poul Nordkap který leží v nemocnici, on byl nacista, když byl mladý. Myslíš, že je to náhoda, když mě poprosili, abych ho šel trochu povzbudit? - Neseděl v koncentráku? - Seděl? On tam pracoval. Setkal se s Gobblingsem a všemi těmi lidmi. - Myslíš Gobblsem? - Ano, s ním určitě taky. ..... drama bez patosu, komedie bez hlášek a to celé s božím požehnáním. Dokážete si to představit ... já taky neuměl a ono to skvěle funguje. Díky pár scénám v závěru srážím *, jinak výborné po všech stránkách. ()

MATO13a31

Mads i Ulrich zahráli dokonalý kousek dlouhé cesty. Celý snímek je veden bez zbytečných efektů a přehnaného pozlátka. Jde opravdu o ryzí kousek s velkým zázrakem. Změnit život a jít dál...děkuji za další inspiraci do života. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima