Šoa

Shoah

Dokumentární / Historický / Válečný

Francie, 1985, 566 min

Anna Ruiz

Dílo, jehož dokonalost je v jeho jednoduchosti. Klasické rozhovory s lidmi, co to zvěrstvo zažili. Lidé by se měli z tohoto dokumentu poučit a mít úctu k lidskému životu, svobodě a cti. Bohužel i v dnešní době se najdou fanatici, co by něco podobného velice rádi zopakovali, bohužel se najdou zoufalci, kteří by u sledování tohoto dokumentu vymýšleli, jak zpochybnit vše, co v něm zaznělo. Toto dílo bych pustil všem lidem, kteří nadávají na nesvobodu slova, když se neonacistům zakazuje průchod městy. Dokumentaristé zaslouží obdiv, za velice vyčerpávající práci, při které úsudek z celého dokumentu nechají na samotných divácích a nesnaží se je přesvědčovat o tom, co by každé malé dítě mělo vědět. Dokument je v podstatě nehodnotitelný, protože výpověď lidí, kterým většinou umřela celá rodina uplně příšerným, těžko představitelným způsobem, se zkrátka nedá hodnotit jako nějáký hollywoodský trhák. Pokud mám ovšem zabránit zdejším idiotům, jako je magi1000, aby zmrvili celé dílo jen proto, že jsou debilové. Musím hodnotit, 100% !!!(9.11.2008)

Tak jsem poctivě zkoukl celých devět hodin tohoto dokumentu - pěkně na etapy, abych udržel pozornost. Vypovídající hodnotu to jistě má, nicméně právě zvolená délka a celková roztahanost sráží celkový dojem z tohoto jinak bezesporu vynikajícího dokumentu o holokaustu. Taky mi tam vadily (pro mě) uměle natahované pasáže s překladatelkou do francouzštiny, kdy každý rozhovor má zbytečně dojnásobný čas a když někdo mele každou půlminutu řečí, které nerozumím, tak mě to fakt dost nebaví a tříští mi to pozornost.(15.1.2018)

Monumentální devítihodinový dokument na téma holocaustu. Divák se zde však nesetká s jediným dobovým záběrem, s jediným záběrem na vyhubelého žida, s jediným pohledem na kupu mrtvých těl. Síla dokumentu Šoa je jinde. V rozhovorech lidí, kteří byli téměř před půlstoletím takříkajíc "u toho". A to ze všech stran. Přeživší židé, vzpomínající na hrůzy a nelidské zacházení. Bývalí dozorci, kterým bych možná i věřil to, že z vražedné mašinérie neměli velkou radost. Setkáme se i s holičem, jehož úkolem bylo stříhat lidi chvíli předtím, než se vydali na "himmelweg". Stokrát vědomá hrůza z nacistického konečného řešení židovské otázky narůstá opět do dalších rozměrů, které mizí v nekonečnu. Devět hodin je jistě dlouhá doba. Sám jsem se díval po částech. Ale lze říct, že je i krátká. Velmi krátká. A to možná i v porovnání s hrůzou, kterou museli židé prožít, a i kdyby to byl jen okamžik, člověk by s ním žil po celý život. Pokud by mu byl nějaký další dopřán.(10.5.2009)

• Hejtmy

{735/1001} Tak nevím, sypou se tady kolem dokola samá pětihvězdičková hodnocení, ale já se nepřidám. Pořád si myslím, že jsme na filmové databázi, a ať může být téma filmu (nebo v tomhle případě dokumentu) sebesilnější, pořád jsou dvě možnosti- film může být dobrý, nebo špatný. Šoa je určitě unikátní projekt, jeden z nejdelších filmů všech dob, ale na druhou stranu je nutné si položit otázku, proč to celé vzniklo zrovna takhle? Nevěřím, že někdo vydržel v plné koncentraci sledovat 9 hodin filmu. Nevěřím, že byl někdo rád za tu autenticitu rozhovorů takovou, že se překřikovali zpovídaný, zpovídající, tlumočníci a občas i lidi okolo. Dokument by měl splňovat jedno zásadní kritérium, podat o něčem informace, nějak poučit. Šoa se o to určitě snaží, ale způsobem ne zrovna šťastným. Když se točí dokument třeba o ledních medvědech, taky ho nikdo nenatočí tím stylem, že bude pět hodin filmovat spícího medvěda a pak to celé hodí natvrdo do televize. Nejdřív se sesbírá nějaký materiál, pak se vybere to důležité a zajímavé, a to se pak předá divákům. Na tuhle část Šoa úplně rezignuje, což vidím jako zásadní chybu. 30 %(3.12.2010)

Viděl jsem a slyšel jsem hodně (o této problematice), byl jsem tam i tam, ale tohle.... ?! Dokument uplynul jen jako by se jednalo o delší film v kině. S přibývajícím časem se stupňovala syrovost a poselství. Neopakovatelné, neodsouditelné, nezměrná bolest a nezměrná chladnokrevnost, cynismus a lhostejnost, nikdy tak nepoznané příkoří a nikdy tak nespáchána krutost. Záměr režiséra určitě nebyl natočit devítihodinovou epopej, ale pochopil jsem... Bravurní. Chce někdo vůbec znát pravdu??(10.11.2008)

• - Sestříhání filmu trvalo 2 roky. (SafkaGuru)