Šoa

• Francie Shoah

Shoah představuje nestandardní dokumentární dílo zabývající se holocaustem. Více jak devítihodinový snímek je výsledkem pětadvacetileté práce autorů a neobsahuje žádné dobové záběry z války nebo obodobí těsně po konci války. Skládá se výhradně z výpovědí očitých svědků. Přeživší účastníci tehdejšího dění dostávají šanci zprostředkovat ve filmu svoje rozmanité zkušenosti a zachovat je tak pro další generace. Jejich vzpomínky často ožívají při návštěvě místa činu (např. tábor Treblinka), často to však není vůbec třeba. Zachycení výpovědi této odcházející generace je hlavním úkolem filmu, čemuž také Lanzmann mnohé podřídil. Vzniklo tak svou délkou i charakterem unikátní dílo, které v mnoha směrech překračuje hranice "pouhého" dokumentu. (jakub.uck)

krapek

1. Vystrihať všetky zbytočnosti. Za všetky spomeniem jednu. Koho zaujíma jazda poľským zapadákovom a rozprávanie o tom, ktorý dom patril ktorému židovi a kde mali svoje fabriky a obchody? Maximálne tak obyvateľov daného zapadákova. 2. Neskutočne otravný spôsob vedenia rozhovorov pomocou tlmočníkov. Toto sa robí pri priamych prenosoch a nie v dokumente, ktorý sa dá zostrihať. Ja chcem vedieť čo ten človek hovorí, keď to hovorí on sám aj s emóciami, nie až keď to tlmočník strojovo prekladá (navyše minimálne tá poľská tlmočníčka to strašne skracuje). Chválabohu väčšina zúčastnených hovorí nemecky resp. anglicky. 3. Extrémne rozťahané dialógy. Tak vám napr. ide výpoveď svedka, medzitým sledujeme do kontextu nijak nezapadajúcu jazdu mestom niekde na porúrí. Lezie to z neho ako z chlpatej deky a tak si v tých dlhších hluchých momentoch môžme zatipovať, či sa ku koncu rozhovoru dostaneme až do Berlína. 4. Neskutočne tupé otázky režiséra. Občas som sa prichytil pri tom, že sa na tom smejem, a to je vzhľadom na vážnosť témy domumentu dosť alarmujúca indícia toho, že tu niečo nefunguje. Škoda, mohol to byť výborný 3-4 hodinový dokument, tých informácií a silných momentov tam je na to viac než dosť. Napriek tým nedostatkom to stojí za jedno pozretie. ()

Guran odpad!

Musím přiznat, že jsem byl zvědav na toto dílo, protože devíti hodinové téma o holocaustu z druhé světové má zajímavý nápad, ale sami posuďte a pusťte si tuto amatérskou, nesestřihanou, nudnou slátaninu. Vydržel jsem to asi 17 minut, poté, co jsem viděl zpracování a náplň filmu mě přešla chuť se na to dívat 9 hodin. Příběh tohoto dokumentu je zasažen do doby vzniku tohoto filmu, Claude Lanzmann jakožto režisér chodí z místa na místo a vyslýchá židy, co přežili koncentrák. hloupé, že? A předstravte si, že je film plný nic neříkajících záběrů, nudy a hlavně, že to trvá 9 hodin! Jediné, co zaujme jsou výpovědi samotných židů, u kterýc h se musíte pozastavit a říct si - nacisté, to byly svině! Ale to je příliš málo na to, abych dal alespoň jednu hvězdičku. Za sebe mohu říct, že se jedná o nejhorší dokument co jsem kdy viděl. Opravdu odpad a varování pro všechny dokumentaristy. ()

worm14

Nevím, jestli někdo vydržel sledovat celých 9 hodin, ale každopádně je za tím vidět obrovský kus práce. Tohle by se mohlo klidně promítat i ve školách. ()

MORION

uz po hodine som mal pocit, ze je to prilis roztahane a zdlhave, prekladatelka je skor na obtiaz a vedenie dialogu v tretej osobe cez tlmocnicku ide skor na nervy. zatial je to tak na */**, ale ohodnotim az po kompletnom dopozerani ()

Ajay

Některé rozhovory byly více než zajímavé. Na druhou stranu, celková stopáž nepřináší tolik informací, jako jiné dokumenty, které se vejdou do 100 minut. ()

Dvojirakri

Průmyslová likvidace židovského etnika. To nejhorší zvěrstvo, které mohl Homo sapiens - prý Člověk moudrý, vymyslet, nehledě vůbec na původ etnika, mohli jsme tak klidně skončit my Češi. Zločin, který od té doby rezonuje a ještě dlouho rezonovat bude společností napříč vrstvami. Stále a stále budou vznikat nové filmy, literární, hudební, malířská, sochařská díla, stále budou objevovány nové a nové osudy nebohých lidí, kteří doplatili na to, že se špatně narodili. Pokud máte v oblibě dokumenty z WW2, nebo jakékoli filmy na toto téma, třeba Schindlerův seznam, Pianista, ale i třeba Hamsun nebo Spalovač mrtvol, vřele doporujuči shlédnout tento monumentální dokument, který vám v tomto směru doplní obraz hrůz o reálné vzpomínky. Silné!  ()

ichtiandr

Je mozne pozerat 9 hodin dokument, ked niektore filmy nudia uz po pol hodine? Ano je, napriklad Shoah ! Neuveritelne. Ked clovek pocuva vypovede akterov ktori prežili Treblinku, Chelmno, Sobibór, Belžec a Varšavske geto, kazdych 5 minut si hovori "to sa uz neda pozerat" radsej to vypnem. Niektori to samozrejme vypnu, niektori nie. Po tych hodinach ste uz tak otupeny, ale zaroven zmiereny s tymi vsetkymi nechutnostami co sa tam rozoberaju. Rozmyslate ci je toto vobec mozne? Stalo sa to vobec? Mohlo sa stat to, o com ti ludia rozpravaju? Bohuzial mohlo... 5* nehodnotim formalnu stranku dokumentu, spracovanie atd. Od toho su tu napr skvele spracovane dokumenty BBC pre masy, trvajuce tak hodinku. Tento dokument ma podla mna vela chyb. Jeho sila je vsak v odkaze, ktory zanecha. Lanzman v podstate zobral kameru a natocil vypovede ludi, ktori prezili nieco ludskymi zmyslami nepostihnutelne. Natocil vypovede tych "dobrych", aj vypovede tych "zlych". Natocil miesta kde sa odohrali strasidelne zverstva. Podla mna, zozbieral velmi vela materialu a nemal to srdce zostrihat ho na nejake 1-2 hodiny. Prehnanu stopaz mozeme brat aj ako Lanzmanov apel na nas: ked tito ludia vydrzali tie neuveritelne zverstva, vydrzte vy aspon tych 9 hodin aby ste tie neuveritelne strasidelnosti sledovali, zvnutorili a zaroven odmietli. Netreba to znovu zazit, staci takato 9 hodinova lekcia! ()

rene75

Pro mně nejsilnější scéna v holičství (parafrázuji): "Řekněte to. Přežil jste, aby se o tom svět dozvěděl." ()

omnihash

Proboha proč? Proč měl někdo potřebu natočit 9ti hodinovej film? Proč už si alespoň nenajme střihače, aby se zbavil naprosto nezajímavejch záběrů? Fascinace holokaustem - budiž, chápu, byla to akce, kterou si dodneška mnoho lidí spojuje s absolutním zlem - je téma, které drží. Občas mám pocit, že každý filmař, jehož babička tety sousedky jeho učitelky ze základní škole prošla Osvětimí o tom musí natočit dokument a každá správná televize bude vysílat alespoň dvakrát týdne něco o holocaustu. Zajímavá témata už byla zpracována mnohokrát, a tak se většinou jedná o opakující se balast - chápu. Ale proč se proboha někdo rozhodne, že devět hodin bez prakticky jediné nové informace bude to pravé ořechové a stádo mu nadšeně tleská, tak to nepochopím. Shrnuto a podtrženo - formou jedno z nejhorších děl, co sem kdy viděl, obsahově průměrný dokument o holokaustu. Až vyjde remasterovaná verze s délkou pod dvě hodiny, jsem ochotný jít na tři hvězdy. Do té doby je shlédnutí tohoto opusu jen sebemrskačstvím. ()

lusota

Odkaz dalším generacím. Snaha nezapomenout na peklo jménem holokaust, když už generace, které se to týkalo, téměř vymřela. Ale taky pomalé vyprávění, které jsem, ačkoliv mě tohle téma zajímá, sledovala asi čtvrt roku, ztrácela nit a postupně zájem a chuť si další část pustit. Jde o důležitý dokument s obrovskou výpovědní hodnotou, ale nemůžu si pomoct, tahle forma a délka je pro mě úmorná. ()

paax

Jako dokument zajímavé, ale aniž bych chtěl zpochybňovat faktická data o holokaustu, která né vždy úplně souhlasí musím uznat, že je tento dokument silně prožidovský. Třeba by mne zajímaly daleko více názory druhé strany, ale Lanzmann prostě má jasno. Rozhodně se za války jednalo s Židy špatně, mnoho jich zemřelo ale chybí zde hlavní myšlenka, jak mohla po ta léta vzniknout na Židy taková averze i ze strany jiných národností. Ten dokument to mezi řádky říká naprosto jasně. Židovská obec byla uzavřená, Poláci tvrdě dřeli na polích a Židé handlovali a měli se dobře. Z celého dokumentu mi nepřišlo, že by Židy místní nějak oplakávali. Doporučuji po tomto maratonu shlédnout i nějaká videa či dokumenty na téma Holocaust hoax a jen pro zajímavost porovnat fakta. Hashmatsa je v tomto docela pěkný náhled pod pokličku tohoto kolotoče. ()

Ravel

Chvílemi se mi dělalo nevolno a o to asi šlo. Teď to píšu a ježí se mi chlupy. No prostě : kdo neviděl nepochopí. ()

kriplozoik

Viděl jsem zatím "jenom" dvě a půl hodiny, takže nebudu hodnotit. Na první pohled, popřípadě toliko z krátkého popisu, se zdá, že to bude něco strašlivě nudného, něco úplně mimo, co ani nemá dostatečné tempo ani ambice podat dané téma nějak encyklopedicky a uceleně. Pokud se chcete dovědět "o holocaustu v kostce", pak je Šoa špatná volba a vyberte si spíš jeden z mnoha předžvýkaných a mnohem lépe stravitelných kompilátů s plejádou (víceméně ohraných) dobových záběrů. Ale největší (a jediná) kvalita tohoto díla tkví právě v tom, že je ze 100 % tvořeno výpověďmi přímých účastníků. Šoa je tak vlastně zcela subjektivní (relativně ke každému, kdo v tom dokumentu vypovídá) a současně objektivní v tom smyslu, že autor svůj dokument nedoplnil žádným svýn úvodem, závěrem, proslovem - nic, co by hodnotilo či předjímalo, to co je v něm řečeno, a snažil se říct, že to je ta pravá verze, jak to máme chápat. Podle mě je to tak správně - přímé výpovědi těch, co si to zažili, jsou přece samovysvětlující. A navíc, najednou vyniknou čarokrásné nebo naopak (a to většinou) hrůzné nuance a detaily, o kterých jste nevěděli a které v jiném dokumentu jednoduše neslyšíte. ()

rihyyyyy

Ikdyby měl ten snímek 100 hodin dokoukal bych ho.. neuvěřitelné zdrcující svědectví,to se prostě musí vidět .......5* ()

Svatopluk.Vi

Tenhle poněkud delší dokument nelze jednoduše zhlédnout najednou. Dejte si čas. Je vlastně svým způsobem úchvatný. Jde vlastně jen o líčení všeho, co se v té době dělo z pohledu přímých účastníků. Moc z toho mrazí, protože v mnoha případech vidíte lidi, kteří prošli něčím, co si nedokážete ani představit a oni to líčí poněkud nezúčastněně, protože to je jediný způsob, jak to sdělit a podstoupit tuhle terapii. Pro mou osobu byl tenhle dokument poměrně dost zásadní. Vzbudilo to ve mě hlad po dalších informacích. Pokud chcete získat další info lehčí formou, zkuste komix Maus I a II a ostatně i film Sofiina volba leccos poodkryje. ()