Tajna tretěj planěty

Tayna tretey planety

• ruský

Тайна третьей планеты

• slovenský

Alica a záhada tretej planéty

Animovaný / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

Sovětský svaz, 1981, 48 min

Roman Kačanov

Kir Bulyčjov

Vasilij Livanov
  • easaque

na stránkách CSFD jsem narazil i na tento ruský animák, který vznikl podle knížky Kira Bulyčeva Alenka z planety Země, kterou jsem v dětství miloval a přečetl nejméně pětkrát všechna její dobrodružství. Chtěl jsem vyzkoušet zda mě i tento film přenese do té báječné vyfantazírované atmosféry. S lítostí musím říct, že ne, i když možná že je to jen tím, že už jsem velký kluk ;-). Vizuální stránka je podle mě moc dobrá a trošku mi připomínala barevnou a psychedelickou Beatlesáckou Žlutou ponorku - přesto mi k Alence nesedla a už jsem si moc přivykl na kresby z knížky Jaroslava Maláka. I děj mi přišel křečovitý a dost zkratkovitý, jak ho chtěli nacpat do 45minut. Dost to podle mě kazila i hudební stránka, která mi tam vůbec nesedla. Ale pro neznalé ... však to zkuste, když už jsou české i slovenské titulky a film si taky najdete na Uloz.to. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](3.1.2014)

Na rozdíl od hraných verzí je hravá a místy až psychedelická animovaná verze (s kongeniálním hudebním doprovodem) mnohem blíže duchu originálních knih Kira Bulyčeva (tento příběh vyšel česky jako Alenka z planety Země), ale bohužel 48 minut nedává možnost příběh plně rozvinout a tak může, bez znalosti předlohy, být poněkud nepřehledný.(29.8.2011)

Veľmi slušná sci-fi rozprávka, ktorá kombinuje veľkú detskú fantáziu a vedecko-fantastický vesmírny svet dospelákov. Na animácii sa síce mohlo popracovať aj viac, ale ja som tu objavil dostatok nápadov i vtipu, ktoré tomu celému dodávajú lepší fíling. Dokonca aj mysteriózno-kriminálna zápletka fungovala. Ale asi najviac mi imponovali tie retro sci-fi prvky (napr. roboti ovládaní rádiovými vlnami :-), ktoré mi trochu pripomínali čitateľské nostalgie pri sovietskych sci-fi knižkách z môjho detstva.(30.11.2016)

Docela pěkné, ale na knižní předlohu (první z dílů, Alenka z planety Země) to nemá ani náhodou - velmi osekané a na můj vkus až moc "retrofuturistické" (přece jen, film je z roku 1981, nikoliv např. ze 60. let, kde by se to ještě zkousnout dalo). Navíc, jak tady už někdo zmiňoval, jsem nejspíš příliš zvyklý na krásné ilustrace z českého vydání Bulyčovovy knihy, se kterými se vizuální stránka filmu nedá srovnávat.(7.8.2015)

• Tom_Lachtan

Moc barviček škodí, hlavní postava dívenky ztělesňující pedofilův blonďatý sen je u pohádky taky přípustný, jenže naprosto tupý děj je naprosto pitomýý a má v sobě tolik logických chyb, jako Kim Čong Un otroků v pracovních táborech, docela by mě zajímalo, kterak je děj pozměněn oproti předloze (ovšem číst ji v žádném případě nehodlám), protože nevěřím tomu, že by knížka dosahovala takového stupně pitomosti, kterou by nevyvážilo ani stádo létajících krav. " To je potkan tigrovitý z planety Penelope, živí se divokými býky! " (15.3.2014)