Divoká krása

Savage Grace

Divoká krása

Španělsko / USA / Francie, 2007, 96 min

• zdenny

Dva manželé si dlouhodobě nerozumějí a defacto si žijí každý svůj život. Mají syna Tonyho, o kterého se stará spíše matka, která si jeho láskou nahrazuje tu manželovu nevyjevenou. Tony v adolescentním věku začne chodit se španělskou vrstevnicí. Ta se zanedlouho stane milenkou jeho otce a začne s ním žít. Tonymu to moc nevadí, neboť zjistí, že je homosexuál a začne se oddávat nespoutanému životu se svým kamarádem - milencem. Neustále ale píše svému otci dopisy, aby se vrátil domů, protože cítí, jak jeho matka trpí. Ta si pozve homosexuálního kamaráda, aby jí poradil, co a jak dál. Zanedlouho se s ním vyspí. Jenže předtím se s ním vyspí i její syn. Následuje scéna, kdy si začnou v posteli užívat všichni tři. Zatím ještě s tím, že společný přítel je uprostřed. Přijde ale chvíle, kdy se konečně vyspí i matka se svým synem. Pěkné. Asi z nedostatku lásky. Vzhledem ke stylu, jakým to bylo natočeno, by se dalo říct dekadentní. Pro mě ale naprostá prasárna, která nemá omluvu. Ať mi pan režisér nevykládá, že chtěl umělecky ztvárnit atrofii citu a do popředí vysadit homosexuální problémy. Hnus. Vše prostě směřovalo k tomu, žesi matka nakonec zapíchá se svým synem. A já se ptám: Je to normální? Pan režisér musí být trochu mimo. Každopádně kamera i interiéry obrazově nad průměrem, Julianne Moore předvádí velmi dobrý výkon. Tři hvězdy tedy hlavně za formu. PS: Na dané téma je na netu nespočet videí. Ale kdybych se na to díval, byl bych prasák. Pan režisér není? PPS: Samozřejmě vím, o co v tomto příběhu šlo. Ale má někdo zapotřebí tady toto zfilmovávat? PPPS: Po dvou dnech od zhlédnutí dávám hvězdy dvě.(22.3.2010)

• feeme

Myslela jsem, že čím blíž bude konec, tím více budu obsahu filmu rozumět... naopak. Kdyby to bylo rozkouskovaný do jednotlivých scén, líbit se mi to bude moc a porozuměla bych tomu možná i víc. Sice krásný prostředí; taky krásná tvář hlavního herce, ovšem připadalo mi to vhodný na otázku: O čem to vlastně je?(23.4.2011)

Savage Grace má sice výborný námět, ale jeho zpracování se bohužel moc nepovedlo. Ve filmu převažují nudné a zbytečné scény, naopak ty důležité pro pochopení děje jsou úplně vynechány. Průměrem hodnotím pouze díky úchvatným hereckým výkonům, které mě nakonec jako jediné u obrazovky udržely. Myslím si, že tak silné téma by si zasloužilo daleko lepší scénář, film jsem sice právě shlédla, scénu si z něj zapamatuju ale jenom jednu ... Škoda, vypadalo to hodně nadějně, a na sledování filmu jsem se opravdu těšila,(11.5.2018)

• easaque

1* moje nízké hodnocení hodně ovlivňuje fakt, že film životopisně dokumentuje jen události z rodiny, která je hodně uhozená a vyšší životní styl a zejména závislost matky na synovi deformuje funkčnost výchovy a působí patologicky. Herecky není vůbec špatný a i jiné filmařské profese jsou v normálu. Film prostě nepřináší nic zajímavého, je předvídatelně depresivní a spíš jsem se u něj nudil. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](14.12.2017)

Uf. Tak tohle bylo hrozně zvláštní pokoukání. Ani nevím, jestli se mi to líbilo. Herecky zvládnuto na výbornou od všech tří hlavních protagonistů. J. Moore je stále hrozně krásná. Neznám historii filmu, jestli jde o knižní adaptaci nebo dokonce skutečný příběh, ale asi to pro mě nemá hodnotu. Ano, kvalitní film, výborné herecké výkony a fakt těžce depresivní příběh. Jo, depresivní je správné slovo. To ale neznamená špatné!!(19.2.2012)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Natalie Robinsové a Stevena M. L. Aronsona. (Terva)

• - SPOILER!!! Mezi skutečným Anthony Baekelandem a jeho matkou docházelo častěji k hádkám, kdy se on kolem sebe oháněl noži, jimiž byl posedlý. Projevoval také příznaky počínající schizofrenie, ale jeho otec nepřipustil, aby se jeho syn léčil, protože by to zkazilo jeho pověst. Nemoc tedy nerušeně propukala a nakonec tragicky vyústila napadením v roce 1972 v Londýně. Anthonymu bylo 25 let, Barbaře 52. (Morien)