Občan pes

Stydlivý vesnický kluk Pod se vydá do Bangkoku, rozhodnutý prorazit ve velkém městě. Najít tady zaměstnání není tak těžké: brzy začne pracovat v rybí konzervárně na lince na zpracování sardinek. Nešťastnou náhodou tu však přijde o prst. Začne se potloukat po městě ve snaze najít plechovku, v níž by mohl jeho uříznutý prst být. To je ovšem pouze začátek surrealistické pohádky plné absurdního humoru a vizuální virtuozity. Bohaté používání digitálních triků proměňuje šedivý Bangkok v město jasných, téměř kýčovitých barev a podivných prostředí. Film vychází z knížky, kterou napsala režisérova manželka Koynuch (a kterou on pak ilustroval), přičemž nebere sám sebe příliš vážně a obsahuje neobvykle vysokou dávku sebeironie. Jako kdyby chtěl říct: Smějte se mi! Přesto je ale zároveň dojemný, originální a vtipný. (oficiální text distributora)

vojo

Kupodivu sa mi film páčil viac až pri druhom zhliadnutí. Ide o možno až o gýčové dielko, no určite je hravé a "ten kdo si hraje, nezlobí". Jedna hviezdička navyše za postavu plyšového medvedíka a scénu v bare. ()

mrtvej pes

Nebude se to líbit každému. A mně, abych byla upřímná, také mnohé chybělo. Vždycky mi vadily statické scény a rozvázanost děje. Ona i epizodkovost potřebuje něco navíc, jakési koření a zajímavost, nejen kapku "originality" v moři toho zbytku. Celkově jsem si ale tuhle příjemnůstku s převážně sympatickými cvoky užila. ()

Xatrix

Obcan pes je az nezdrave prirovnavan k Thajske Amelii. Je pravdou, ze tenhle snimek se ji opravdu blizi formou: vypravec ktery vam vysvetluje dej a pocity postav, ulitle zaliby a pribehy jednotlivych akteru i detska hravost jednotlivych scen. Zde vsak spolecne veci konci. Citizen Dog, zde spise hraje na ujetost scen (byt nektere jsou opravdu kouzelne) a milostny pribeh uklizi stranou, takze nas hlavni dvojice nema cim strhnout. Bohuzel reziser obcas ztraci tempo a film je misty dost hluchy. I presto vsechno jsem odchazel z kina s usmevem na tvari. 7/10 ()

Soul

Další podivnost z dílny šikmookých kuchařů, kteří servírují směsku Amélie okořeněnou o mírně ujeté vložky. Na druhou stranu, proč ne, když to funguje. Tonshid rulezz!:) ()

Yojimbo

Stálé váhám, jaké tomuto snímku udělit hodnocení... Občan pes osciluje mezi poetikou a kýčem, mezi originalitou a rozplizlostí. Křehký milostný příběh hlavní dvojice se brzy rozbije a jednotlivé střepy již netvoří takový celek, který by působil dojmem, jakým mohl. Našlápnuto k tomu tento film měl, ale snaha o mozaiku originálních výjevů to překazila. Thajská Amélie zkrátka postrádá kouzlo bezprostřednosti. Ale na závěr něco pozitivního - za shlédnutí to stojí a věřím, že spousta diváků si Občana psa oblíbí právě z těch důvodů, kvůli kterým ho já kritizuji. ()

wata

Na tento film sme sa vybrali v piatok večer do malého studeného až ľadového kina v Kysuckom Novom Meste. Už od začiatku nebol komentovaný iba filmovým rozprávačom, ale aj nepočetným obecenstvom :))) Takže dávka vtipu bola dvojnásobná. No ale k veci. Naozaj ma očarila čarovná atmosféra a originalita, ktorá balansovala na hrane gýču (ale ustála to). Príbeh hlavného hrdinu Poda mi trochu pripomína moje sny a fantázie. Je tam kúsok reálneho a je tam kúsok absurdného. Na konci ma už ale unavovali navzájom príliš podobné piesne, spievajúce filmy naozaj nemusím, a preto o tú jednu hviezdičku menej. ()

spacylemon

Praštěný surrealistický film s neuvěřitelným množstvím geniálních nápadů, v druhé polovině trochu pohřbený pod horou plastových flašek... ()

_Vertol_

Snové, nadpozemské a přitom tak lidské. Zvlášť ony syté barvy a hudba dodávají tomuto snímku neopakovatelný charakter. Asi začnu víc sledovat asijskou kinematografii. ()

m4xp4yn3

Přeslazená vizuální stránka mi kupodivu ani moc nevadila. Filmu bych spíš vytkl plytkost a povrchnost všech mouder v něm obsažených (snad jen to ústřední o hledání je pěkně formulované - a pro jistotu několikrát zopakované). Celek působí naivně a spousta nápadů až příliš samoúčelně. Dost myšlenek je navíc zabito jejich nedostatečným rozvedením (ocasy, knížka). Celkový dojem je však i přes uvedené výhrady z nějakého důvodu kladný. ()

sanikope

I keď si Občan pes možno nezaslúži 5 hviezdičiek ja mu ich musím dať už len za to množstvo šialených nápadov. Počas filmu som sa veľmi veľa krát rehotal. Možno mi pridalo na autenticite, že som to pozeral v thajsku. Keď si to pozriem v budúcnosti, asi sa budem snažiť si to rozdeliť na 15 minútove úseky a vtedy by to malo fungovať. Škoda že v tej minutáži sa to všetko akosi zlieva do bláznivej mixáže najšialenejších snov. Ale ako píšem je to proste úlet, ktorý rozhodne stojí za skuknutie. ()

Looka

Podle mě strašně přeceněná ptákovina. Sice působí ulítle a tak nějak jinak, ale to srovnání s Amélií vůbec nesedí. Určitě to není film, kvůli kterému bych se začal pídit po dalších kouscích z tohoto regionu. ()

_aandyy_

Krásně barevné, ovšem jaksi originálně - neoriginální... Základ příběhu je velice kýčovitý - kluk vyjde z vesnice do města hledat štěstí... Ale začne to tím babiččiným narostením ocasu při nalezení práce a prstem v konzervě, prostě chvilkama pobaví, ale chvilkama si člověk řekne, jestli se autoři opravdu tak trochu nespletli... ()

Uhura

Vizuálně strhující podívaná. Místy lehce stupidní humor s parodickým nádechem brzy překousnete a necháte se do té roztomilé thajské pohádky prostě vtáhnout. ()

Krčma

Občan pes by si asi zasloužil vyšší hodnocení. V rámci letošního MFFKV byl jedním z vrcholů celého ročníku, i když jsem ho viděl hned první den. Někdy si člověk skutečně řiká, kam ti Thajci na ty nápady chodí. Tento film z hlavy asi ještě dlouho nedostanu. Film o prstu v sardinkách, o dívce čtoucí nesrozumitelnou knihu, o hoře s plastu, o mrtvém taxikáři. Objevuje se tu spousta originálních naprosto bizardních nápadů a je to ještě sakra dobře natočené. Tak proč nedám 5*? Protože mne zkrátka ke konci už štval každý pohled na jakýkoukoliv plastovou lahev a že jich tam bylo požehnaně. Proto dávám jen 4* a jestli s tím nesouhlasíte, tak vám narostou ocasy. ()

PeterJon

Motto z filmu mi je srdcu blízke: „Čím viac sa snažíš niečo nájsť, tým ťažšie to nájdeš. Ak to prestaneš hľadať, nájde si Ťa to samo.“ Pekná hudba. Film je zmesou Amélie a Náuky o snoch. Výborná pasáž o sfanatizovanej priateľke. Nádherne farebné, chce to byť vtipné, no je to skôr hlúpučké. Sklamal ma tento film. ()

nula87

První setkání s thajským filmem a výsledkem je téměř nadšení. Občan pes je úplně jiný než cokoli nejenom z evropské nebo americké, ale i té ostatní asijské kinematografie. Proto jsem si na jeho styl musel na začátku zvyknout, ale pak mě ten gejzír nápadů, imaginace a zvláštního (černého? absurdního?) humoru naprosto dostal. 90% ()

Filmasia 2006

Filmasia 2006

04.11.2006

Ve dnech 30. 11. - 3. 12. 2006 se v pražských kinech Světozor a Aero uskuteční již druhý ročník asijského filmového festivalu Filmasia, letos zaměřený na Tchajwanskou kinematografii. Ta v posledních… (více)