Občan pes

Stydlivý vesnický kluk Pod se vydá do Bangkoku, rozhodnutý prorazit ve velkém městě. Najít tady zaměstnání není tak těžké: brzy začne pracovat v rybí konzervárně na lince na zpracování sardinek. Nešťastnou náhodou tu však přijde o prst. Začne se potloukat po městě ve snaze najít plechovku, v níž by mohl jeho uříznutý prst být. To je ovšem pouze začátek surrealistické pohádky plné absurdního humoru a vizuální virtuozity. Bohaté používání digitálních triků proměňuje šedivý Bangkok v město jasných, téměř kýčovitých barev a podivných prostředí. Film vychází z knížky, kterou napsala režisérova manželka Koynuch (a kterou on pak ilustroval), přičemž nebere sám sebe příliš vážně a obsahuje neobvykle vysokou dávku sebeironie. Jako kdyby chtěl říct: Smějte se mi! Přesto je ale zároveň dojemný, originální a vtipný. (oficiální text distributora)

DavidS.

Pestrobarevná surrealistická thajská hříčka, která mě, kromě scény s přejížděným medvídkem, úplně minula...Vzpomínám si, jak byl tento film přirovnáván v době svého vzniku k o něco mladší Amélii z Montmartru, ale je to přirovnání dosti vágní a jen na základě několika vnějších podobností, protože Občan pes nesahá svým ztvárněním či obsahem Amélce ani k prvnímu lemu sukně...Možná krapek originální, ale jinak spíše epizodní groteska, která mě neoslovila stejně jako většina viděné thajské provenience...Nadále proto zůstanu u Jižní Koreji s občasným výletem do Japonska:) ()

Ratherfly odpad!

Tohleto je téměř dno, které se od pomyslného podloží lehce odráží pouze vsuvkama a jednotlivými nápady_ ty ale v naprosté většině působí strašně nuceně a zapadají do vizuální bažiny neinvenční absurdity a hlavně totální nudy, navíc podtržené autorčiným -btw je poznat že předlohu psala ženská- "originálním za každou cenu" rukopisem, čímž se zamýšlený surrealisticky laděný obraz na velké plátno v důsledku degraduje na duchaprázdnou skicu zhuleného týpka načmáranou na tácek pod pivo. ()

Fary

Na tenhle film jsem se dlouho odhodlaval a musim rict, ze jsem jeste nikdy nic podobneho nevidel. Ma to sve kouzlo. Takova romanticka pohadka uprostred moderniho Bangkoku. Zajimava hudba, kycovite ladene barvy - to proste musite videt... ()

dopita

V jednotlivostech fascinující, okouzlující, naivní, podivný... Jako celek neuspokojující. Škoda, to mohla bejt taková bomba... kdyby se tvůrci kromě detailů soustředili i na celkové vyznění a s tím spojenou gradaci a zajímvost příběhu. Je to velký zklamání, příběh opentlený takovým množstvím geniálních nápadů, kterej je v konečným součtu vlastně nuda. ()

Bohemák

Po shlédnutí tohohle barevného dílka jsem si hned musel říct: "Jsem vůbec v pořádku? Nejsem už úplně starej? Taky jsem přece uměl takhle snít..." Je to opravdu krásně trhlé. ()

dormouse

Surrealistická barvotisková hříčka, jejímž jediným (malým) záporem je podoba s Amelii z Montmartru. Na rozdíl od Amelie je tady příběh více upozaděný a barevnost dotažená víc k hranici kýče. Nebo spíš naopak, kýč se před našima očima mění v umění. Nepřeberné množství absurdního humoru a něžný milostný příběh se správnou dávkou životní moudrosti. Čím více něco hledáme, tím více se od toho vzdalujeme. A budeš li žít v Bangkoku dostatečně dlouho, naroste ti ocas. ()

Pafl

"Thajská Amélie z Montmartru", tomu tenhle film neunikne, protože ta podobnost je velká, i když možná neúmyslná. Podobné jsou i pocity, které ve mně ten film zanechal. A rozdíly: místo romantických uliček staré Paříže je tady Bangkok, exktatická megalopole barev a rychlosti. A hlavně, Občan pes pevně věří, že čím víc člověk hledá, tím obtížněji nachází. To, co hledáme, najdeme teprve až to hledat přestaneme. Možná. ()

Mouzon

Snímek, jemuž zcela zásadním způsobem chybí vnitřní dynamika (objevující se pouze ve scéně, kdy Jin potká na ulici svého guru a dozví se tajemství bílé knihy). Hodně surrealistické, hodně barevné a hodně plastové. Zpočátku je to celkem zajímavá legrace, pak to legrace být přestane, pak je to dokonce chvíli smutné, pak se tam objeví sousloví "italský pornografický homosexuální román" a zase je to chvíli legrace (tato legrace naštěstí nijak nevyplývá např. z pokusu tento román adaptovat - ještěže tak), pak je to již trošku rozplizlé a pak je konec. Buď je to výsostně meditativní záležitost nebo mírná ujetina bez valnějšího smyslu. Ze samotné podstaty OBČANA PSA, tedy z podstaty surreálné, lze usuzovat, že pro lidi, jimž se zdává o plastových lahvích, městě plném lidí s ocasy a prstech, které po useknutí nepřestávají nervózně poklepávat (těmito lidmi budou pravděpodobně autor předlohy spolu s režisérem), to může být meditativní záležitost. Zatímco ti ostatní si budou muset vystačit s ujetinou. Jinak - samozřejmě, že se jedná o snímek s naprosto úžasnou obrazovou poetikou (zvláště milovníci AMÉLIE Z MONTMARTRU budou po této stránce pravděpodobně nadšeni) a také ústřední hudební motiv je pěkný, ale onu výrazovou krásu žene kupředu milostná zápletka, v níž absentuje dynamický pohyb (!!!). Což je u romantického filmu, ať je sebevíc surrealistický, kardinální chyba. ()

Nethar

Příjemné překvapení z Thajska, to jsem ani nečekal. Svěží a nápaditý film. Je to takové hodně zvláštní, prdlé, surrealistické, absurdní, nebo jak to pojmout... A přitom to zdaleka nepřekročí hranici, kdy by se z toho stala nějaká slátanina nesmyslů. Už jenom za to překvapení dávám čtyři hvězdičky. A ta ústřední melodie, nevím, jestli z toho mám mít radost, ale ta mi bude znít v hlavě ještě asi dlouho :-D Nai jai mai koey mee poodaaaaaaai :-) ()

Pawlisman

Panenko Maria - to je ptákovina-thajská. Dopředu upozorňuju, jde o slušnou nudu a jedná se 2-hvězdičkový film. Tu třeti jsem udělil za soucit a úspěšný (bohužel) pokus o originalitu a ujetost. Ale tady ta ujetost - která dělá většinu filmu-mě nebaví. Stejně jako mě nabavilo až přehnané naratorství. Podivný happy end byl na snadě - a celkově se to až podivně moc podobalo nepovedené Amelii. Nesymaptický humor stejně jako ne moc sympatický herecký výkon. No todle se prostě nepovedlo... PS: Nauka o snech s inteligentním humorem je asi 2xlepší 5/10 ()

Perfo

Sentimentální surrealistická romance, která začně člověka v poslední třetině neuvěřitelně nudit. ()

waits

Thajská odpověd na Amélii? Možná. Pod je mnohem pasivnější než Amélie a vývoj událostí kolem sebe neovlivńuje, pouze jej sleduje, ale pohled na život má podobný, přijímá ho s radostí a považuje ho za krásné a magické místo. Je dokonce tak tolerantní, že dívku Jin, do které je zamilován, neumlátí v jejím ekologickém období sběru plastových lahví koštětem, jak by se vyloženě nabízelo, naopak, stále ji trpělivě zbožńuje. Celý film působí velmi pozitvně, všechny scény jsou barevné, až oči přecházejí, venkovní scény mají vždy krásné sluneční světlo, a v těchto kulisách se pomalu odvíjí romantický film , do kterého se sem tam zapojují neobyklé fantaskní figury (mrtvý taxikář, medvídek, babička-ještěrka). A zakončení lovestory na plastové hoře je bezchybné. A i ta plastová hora uprostřed Bangkoku vypadá krásně.. ()

Honza dAve

Velmi příjemná fantasy komedie s pořádnou dávkou romantiky, která rozesměje, ale i pohladí po duši :o). Filmem vás provází milý vypravěč a společně s Podem potkáte v Bangkoku celou řadu neobvyklých existencí, včetně kouřícího a sprostě mluvícího plyšového medvěda, jeho majitelku - kouřící malou holku, Podovu babičku převtělenou po složitých reinkarnačních peripetiích (doprovázených skvělým hip-hopem) v gekona a občana psa, který všechno olizuje. Tento krásně barevný a fantastický film slibuje skvělou zábavu a příjemnou náladu. ()

Horak

O filmu jsem strašně moc slyšel, ale po zhlednutí jsem byl trochu rozpačitý. Na můj vkus tam té imaginace a barviček bylo až příliš a příběhů o podivínech hledajících podivíny a prožívajících velmi podivné příhody a absurdní situace je za posledních pár let opravdu hodně. ()

Sista

krásné myšlenky, bujná fantazie s jakou se setkáváme spíš u dětí, takže je o to hezčí najít ji u dospělých...bohužel k dětsky bohaté fantazii se přidružila i určitá dětinskost - jak v příliš jednoduchém načtrtnutí postav, tak v pohádkově přímočarém rozuzlení point, navíc: písničky byly sice milé, ale příliš časté a dlouhé a vždycky děj nevhodně zastavily..jedna písnička zazní během filmu dokonce čtyřikrát a to mě lehce znervózňovala už při prvním poslechu...celkově jsem ale za podobné filmy ráda a nemůžu dát méně než 4* - 70% ()

Siriuss

Po vizuální stránce dokonalost sama...Zábavné, smutné, vtipné, sladké, veselé a velmi zábavné! Prostě kouzelné. ()

TomasKotlant

Velmi originální film, jak po obsahové, tak vizuální stránce. Bohužel je nakousnuto tolik témat, že se v nich základní dějová linka úplně ztratí a většina zajímavých myšlenek vyšumí do ztracena. Nicméně tento film určitě stojí za zhlédnutí, ať kvůli krásně poetickému boji proti plastovým lahvím nebo řidiči mototaxíku. *** Ve zkratce: Pod dělá špatná rozhodnutí. ()

Filmasia 2006

Filmasia 2006

04.11.2006

Ve dnech 30. 11. - 3. 12. 2006 se v pražských kinech Světozor a Aero uskuteční již druhý ročník asijského filmového festivalu Filmasia, letos zaměřený na Tchajwanskou kinematografii. Ta v posledních… (více)