Občan pes

Stydlivý vesnický kluk Pod se vydá do Bangkoku, rozhodnutý prorazit ve velkém městě. Najít tady zaměstnání není tak těžké: brzy začne pracovat v rybí konzervárně na lince na zpracování sardinek. Nešťastnou náhodou tu však přijde o prst. Začne se potloukat po městě ve snaze najít plechovku, v níž by mohl jeho uříznutý prst být. To je ovšem pouze začátek surrealistické pohádky plné absurdního humoru a vizuální virtuozity. Bohaté používání digitálních triků proměňuje šedivý Bangkok v město jasných, téměř kýčovitých barev a podivných prostředí. Film vychází z knížky, kterou napsala režisérova manželka Koynuch (a kterou on pak ilustroval), přičemž nebere sám sebe příliš vážně a obsahuje neobvykle vysokou dávku sebeironie. Jako kdyby chtěl říct: Smějte se mi! Přesto je ale zároveň dojemný, originální a vtipný. (oficiální text distributora)

willow666

Moc milý, snivý, roztomilý film. Vzpomněla jsem si nejen na Amelii, ale hlavně na Nauku o snech. Thaisko je nám možná až příliš vzdálené, než abychom mohli dostatečně ocenit hloubku a krásu tohoto snímku, proto dávám o hvězdičku méně než právě u Nauky. Ovšem přesto jsem z kina odcházela s úsměvem na rtech a hezkým pocitem. ()

Dexter1

Výraz nádherný film nejako moc nepoužívam(zatiaľ iba 2x Stranger Than Fiction a Big Fish). Ale tu ho musím použiť. Krásne a krehko ladený melodramatický romantický kúsok plný surrealistického absurdizmu. Niektoré nápady boli viac ako perfektné, niektoré prestrelili, ale každý záber mal čo povedať. ()

wipeout

Thajská verzia Amélie z Montmartu, ktorá sa snaží podobne ako jej francúzska sestra ťažiť z absurdných situácii plných šarmantnodetinského humoru. Problém je ale v nevyváženosti a nekonzistencii jednotlivých scénok ako celku. Všetko je akoby robené na efekt a aj napriek tomu, že som bol vyzbrojený poriadnou dávkou nadsázky veľmi veľa scén len narúšalo vlastné plynutie tohto filmíku. Celkovo sa človek nasmeje, občas aj nadchne, či dojme ale všetky tieto atribúty sú udržované len na štartovacej čiare z priemeru, a nezachráni to ani celá paleta farieb do ktorej sa film ponoril pred nahraním na celuloid.3,5* ()

fmash

Už jsem myslel, že všechny u nás vycházející thajské filmy (ale možná si za to můžu tak trochu sám svým výběrem) jsou jen mizerným herectvím a celkovou naivitou prodchnuté mlátičky plné patosu, případně „poselství“. Občan pes způsobil, že jsem si poopravil mínění a poetický příběh plný nikoli triviálního humoru a náznaků se mi sledoval opravdu příjemně. Z toho důvodu i mírně nadhodnocuji. Doporučuji a doufám, že i jiné než bojové filmy asijské provenience se stanou častým artiklem tuzemských trafik. ()

Carlossss odpad!

Tak jsem se na to hodnocení vyspal, abych se neukvapil... ale stejně mám za to, že je to sračka. Já chápu, že to mělo být jakože super ultra surrealistický a že jsem měl připojit fantazii.. ale tohle fakt nešlo. Hlavní hrdina byl debil... ne takovej ten roztomilej debil stylu Amélie z nejmenovaný pařížský čtvrti.. ale prostě a jenom otravnej debil. Nikdy víc... budu hanit, kudy budu chodit... ()

easaque

-5* první seznámení s thajskou filmografií dopadlo nanejvýš dobře. Jeho tajuplná duchařská atmosféra, netypické prostředí, absurdní humor, romantická story, jemná ekoagitka i písničky à la Bollywood byly v ideálním spojení pro mě jako fajnšmekra. Takže jsem si ho zopakoval už víckrát pro dobrou náladu ... a pomáhá to! Rozhodně doporučuji, i když to není film pro každého. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Rakosnickej kinematografii sa vyhybam ako Cigan robote /mam k rakosnickej kinematografii posvatny vztah asi ako Cigani k praci - ani sa jej nechytia/, no ale tato thajska surrealisticka sranda mala fakt nieco do seba, obycajne spinavy a skaredy Bangkok je vo filme upraveny, a film nema poriadnu dejovu liniu, je to skor len sled roznych volnych asociacii. 60 % ()

honajz2

Thajská verze Amélie z Montmatru, akorát s chlapem v hlavní roli. A i když to na Amélii rozhodně nemá, i tak je to celkem příjemná šílenost, která místy baví, ale i na trapné vtipy zde bohužel dojde. Nápadů a fantazie zde je ale dost a já si nakonec tuhle šílenou jízdu plnou divných situací a ještě divnějších postav užil. Mě osobně tyhle šílenosti sedí, až teda na to, že tady celkem dlouho trvalo, než jsem se poprvé zasmál nahlas, většinu času jsem se totiž maximálně jen pousmíval a užíval si ty šílené nápady, které se mi líbily, ale smích ve mě nevyvolaly. Naštěstí ale pak jo a celkově je Občan pes moc příjemný filmeček. Thajsko je fakt jediná asijská země, ze které se mi většina filmů fakt líbí. Ale nutno říct, že ne každému tenhle styl komedie sedne. Mě ale sedl, takže se mi to líbilo. Slabé 4* ()

dezorz

tak ako minuly rok (2005, taste of tea) aj tento rok (2006, Citizen Dog) jeden z najelspcih filmov roka prisiel hned v jeho uvode. tak ako minuly rok (2005, shimotsuma monogatori) aj tento rok (2006, citizen dog) je jeden y naj film roka mozne prirovnat k azijskej amelii z mormartru. teda, bodovi z bangkokoku. vyzera to, ze mam rad dokonale a pri tom fantazijno uchylne romanticke komedie s dorazom na silnu vizualnu a farebnu stranku. take, ktore su plne humuru, fantazije, napadov, divnych uletov, sirokouhlych komickych zaberov, pestrych farieb a v neposlednom rade plne CLOVECENSTVA. kiez by takych filmov bolo rocne viac. ()

Crawler-D

Babička ještěrka, plastiková hora, mrtvý motorkář a spousta dalších bláznivých nápadu vytváří příběh o chlapci, který odjel do města, v němž každému naroste ocas. Jenom si musíte odpovědět na otázko: co je to ten ocas a jestli ho máte taky. Protože jestlo ano, tak ten film na vás bude mít stejný dopad jako argumentace republikána na demokrata. ()

agathon

82 procent? Přirovnání k Amélii je sice oprávněné co do barevné stylizace obrazu, struktury vyprávění a zvolené poetické optiky. JInak je ale tenhle film už po půl hodině hrozná nuda, která překvapuje jen v drobných etudkách (kouřící holčička, medvídek-bezdomovec, mrtvý motocyklista-taxikář nebo "aktivista" Peter) a působivá je opravdu jen tou horou z plastikových lahví. Silně pochybuju, že jde o thajskou "filmovou událost roku" - možná nejnákladnější a divácky nejvstřícnější, ale - ačkoli o tamním vývoji samozřejmě nic nevím - nevěřím, že tohle je vrchol. Jenom ve Varech se každý rok hraje pár daleko zajímavějších thajských filmů. Tohle začíná jako romantika, přičemž vám to pořád slibuje, že to bude o něčem jiném. Pokračuje to a rozvíjí se jako romantika, ale pořád vám to podsouvá (skrze dělení na kapitoly, hrátky s obrazem i s hlediskem vyprávění), že se něco "vyřkne". A končí to - naprosto banálně a žánrově průměrně - jako romantika. A nic víc. Poselství se nekoná (pokud jím tedy není víra v sílu lásky - blá blá blá - a to, že babička se určitě zase v něco převtělí). Přestože mám hodně výhrad k celému tomu umělému kultu, který se vytvořil kolem jiného asijského exportu, Kim Ki-duka, oproti tomuhle... nechci být vůči filmu nevybíravě kritický, ale škoda slov. Občas úsměvné, místy originální ale celkově vzato naprosto zbytečný film, u kterého mě vůbec nenapadá důvod, proč vzniknul... Ale nic ve zlém, třeba jsem se s ním jenom "nepotkal". ()

zette

Je zajimave sledovat jednotlive asijske filmove produkce, jak moc se od sebe lisi. Obcan pes je vsak velmi originalni dilo, ani nevim k jakemu filmu bych ho prirovnal… Soubor blaznivych situaci, kdy nektere jsou vynikajici (opusteny plysak) a jine slabsi (vymena prstu). Celkove je to zabavne a pozitivni, sympaticky hlavni hrdina. ()

danliofer

Thajská Magnólie v tom nejbarevnějším, nejšťavnatějším a nejnápaditějším slova smyslu, pronikající všemi smysly stejně jako lahodná thajská kuchyně, v níž se mísí nejrůznější ingredience a chuti, jež ve výsledku zanechávají na patře nádherně svěží dozvuk. Mé filmové překvapení tohoto léta (2010). ()

tomeek

Originální nápady, šílené barvy a vtipný scénář v lovestory, která musí být každému povědomá... :) ()

Filmasia 2006

Filmasia 2006

04.11.2006

Ve dnech 30. 11. - 3. 12. 2006 se v pražských kinech Světozor a Aero uskuteční již druhý ročník asijského filmového festivalu Filmasia, letos zaměřený na Tchajwanskou kinematografii. Ta v posledních… (více)