Dotkni se ohně

Catch a Fire

Dotkni sa ohňa

Drama / Historický / Thriller / Životopisný

Francie / Velká Británie / Jihoafrická republika / USA, 2006, 98 min

Hodně silný příběh z černého kontinentu, který nese poselství a skutečnou realitu , která je ve filmu natočena v duchu hrdinství tamních obyvatel. Jistě se Noycemu podařilo zachytit danné téma při kterém si vzal herce v hlavních rolích jímž sedí role jak zadek na šerbli. Tim ač ho nemusím ukázal svou kvalitu a ztvárnil roli vyšetřovate tak prilantně, že jsem se nemohla dočkat dalších rafinovaností jím stvořených, kdy vyslíchá nebo pátrá...Prostě bomba kousek....(24.4.2007)

Catch a Fire je príbeh o utláčaní, segregácií a hrdinstve. Kus africkej kultúry je tu odhalený v podobe piesní, ktoré tvoria aj podstatnú „dejovú“ časť filmu. Napr. keď černosi pochovávajú padlých bojovníkov, paralelne s tým biely dostávajú medaily. Začiatok vyzerá ako idylka (černošská rodina je bohatá, majú prácu, sú šťastní), pritom viete, že niečo sa musí stať, že to takto nemôže ostať, čo vás drží v neustálom napätí. Počas celého filmu sa zobrazujú 2 uhly pohľadu na jeden problém (napr. už spomínaný pohreb). Catch a Fire je dobrý film, pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo viac o segregácií, nie v podobe dokumentu, ale strhujúceho príbehu.(2.11.2008)

Tim Robbins - (Nic Vos) +++ Derek Luke - (Patrick Chamusso) +++ Bonnie Henna - (Precious Chamusso) +++ Mncedisi Shabangu - (Zuko) +++ Hudba: Philip Miller +++ Na produkcii filmu sa podielal aj Sydney Pollack +++++++++++++ Reziser Phillip Noyce asi rad nataca filmy s politickym pozadim, ako napriklad VYSOKA HRA PATRIOTOV alebo pokracovanie JASNE NEBEZPECENSTVO obe s Harrisonom Fordom, ale okrem toho rad nataca dramy a thrillery. Aj v tomto filme je nepravom podozrivy African z teroristickeho utoku, ktoreho chce Tim Robbins donutit, aby sa priznal z utokov, ktore nespachal a prave to ho dovedie k myslienke bojovat proti vtedajsiemu rezimu v Juznej Afrike. Film podla skutocnosti si udrzal dobre napätie a mal aj dobru hudbu, ale nieco mi tam chybalo k tomu, aby som mu dal az 4 hviezdicky. Od Phillipa Noycea som cakal trosku viac...........09.07.2008(9.7.2008)

• F.W.Colqhoun

Čekání na dobrý film o Africe pokračuje. Nejprve to dobré. Robbinsovo podání búrského fízla nepostrádá to, co zbytek filmu - tu dávku neurčitosti, autenticity, která uděluje divákovi podnět se nad situací postavy a kontextem příběhu trochu samostatně zamyslet. To samé nelze tvrdit o postavě jeho protivníka, hlavní postavě příběhu, Patricku Chamusso, která trpí neobratným scénáristickým lakováním na růžovo. Úkol vyvážit pro západní diváctvo figuru vykazující všechny atributy teroristy vyžaduje delikátnost, jíž scénáristka Shawn Slovo, dcera Joe Slovo [jihoafrický aktivista, dlouholetý vůdce jihoafrické komunistické strany] naneštěstí nevládne. Kromě celkem nevýrazné režie Phillipa Noyce, jehož laxnost by eventuálně omlouvalo snad jen pozdní zjištění, do jaké šlamastyky se angažmá ve filmu dostal, si výtky zaslouží především autorská zbabělost podat osvobozenecký boj se všemi temnými odstíny odhodlání k teroru - prostě takový, jaký určitě je. Podán takto film vyznívá pitomně a vylhaně i v těch aspektech, kdy možná není. Kdybych se dvě hodiny nepotýkal s pocitem, že mě někdo propagandisticky prcá, asi bych se nudil ještě víc.(12.1.2013)

Tim Robbins opět ve výborném filmu s prostředí občanských nepokojů v Africe. Mladý afričan s obstojnou prací a pozicí se dostává do problému s důvodů teroristických útoků v "jeho" továrně. Při snahách američanů najít viníky se vyřádí na jeho rodině a proto se mění jeho politické myšlení. Zajímavé je i to, že film je natočen podle skutečných událostí a dokonce je i záběr na opravdového muže, kterého ve filmu hraje Derek Luke. Povedlo se to.(29.4.2007)

• - Pracovným označením filmu bol názov Hotstuff. (MikaelSVK)

• - Název filmu je odvozen od stejnojmenného alba Boba Marleyho & The Wailers z roku 1973. (Cheeker)

• - Postava Nick Vos, kterou hraje Tim Robbins, je založena na několika postavách, které se podílely na událostech zobrazených ve filmu. (Cheeker)