Po sedmiletém, zdánlivě šťastném manželství odjíždí Američanka Betty Mahmoodyová se svým íránským mužem Sayyedem a jejich dcerkou Mahtob do manželovy vlasti. Návštěva se ale brzy mění ve vězení, neboť dosud západně orientovaný Sayyed se během pobytu mění ve fanatického fundamentalistu a nutí svou ženu a dceru, aby v Íránu zůstaly. Podaří se Betty nakonec s dcerou uprchnout, nebo budou doživotně odsouzeny k živoření?  Film byl natočen podle autobiografické literární předlohy Betty Mahmoody. (TV Prima)

Kajislav89

Asi si přečtu knihu. a to zejména proto, že námět snímku mě docela zaujal. Zpracování však celý dojem dost pokazilo. Dost předvídatelné, trochu kýčovité (americká vlajka - to bylo na zabití autora), příšerně jednostranné. Chápu, že se takové věci dějí a věřím tomu, ale chtěl bych to slyšet (číst) z úst (pera) člověka, který to skutečně zažil a ne od holywoodských všeumělců, kteří si podle mého se závažným tématem neporadili správným způsobem. Takže kniha je jasná volba a po jejím přečtení možná hodnocení doplním. ()

vitak69

Kvalitně natočený film, ale knize, kterou jsem četl se to nevyrovná. Ale to platí prakticky o všech filmech, které jsou natočené podle knižní předlohy. Islám není náboženství, islám je ideologie, za kterou se skrývají pedofilové a násilníci. Žena nemá v islámu prakticky žádná práva. Muslimové jsou vždy věrnými spojenci ideologií, které si neváží lidských životů, ať je to fašismus nebo komunismus( tedy budování komunismu). ()

Romanka89

Vzhledem k tomu že jsem před filmem četla knihu, tak film byl docela zklamání. Nejde o to, že do filmu se prostě všechno časově nedá nacpat, to je samozřejmé, ale podle mě to šlo zpracovat lépe. Film mi oproti knize přišel takový "něžnější", ne tak drsný jak to bylo v knize (např. brouci v jídle, šváby, špinavý dům Ahme Bozorg....), prostě některé věci by ve filmu měli být důraznější, tak jako v knize. Jinak Sally Field úžasná. ()

Brano

Pútavo natočený film, ktorý je spracovaný podľa skutočnej udalosti. Tento príbeh ma zaujal, navyše celé to pôsobilo dosť autenticky. Takisto dobrý odstrašujúci príklad tejto kultúry, ktorej sa je lepšie vyhýbať. A čo sa týka hercov, tak k tomu nemám výhrady. Alfred Molina a Sally Field odviedli kus práce. Veril som im každé slovo a svoje postavy zahrali presvedčivo. Ak to mám celé zhrnúť, tak to nie je typ filmu, ktorý by som mal za potrebu si púšťať častejšie, ale aspoň raz to za pozretie určite stoji. Aj cez komornejšie spracovanie zaujme. ()

george82

Hustý. Přesně jak podle rčení: Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají a pak se to posere. To je podle mě výstižné i pro tento film a vlastně i pro aktuální situaci ve světě. ()

DaleCoper

Netroufám si posuzovat hodnověrnost příběhu nejdřív bych musel vidět i ten finský dokument zmiňovaný v zajímavostech. Jinak je to celé takové televizní. ()

MirkaP

V 90. letech, kdy se sem knížka a film dostaly, to na mě velmi zapůsobilo. Postupem času mám pocit, že film nějak zeslábnul. Knížka je pořád silná káva. ()

George8

Shodou okolností jsem se k tomuhle filmu dostal jednoho dne, kdy mi ho doporučila moje babina, která dokonce má někde ve skříni ještě schovanou knihu podle stejnojmenného románu Betty Mahmoodyové. Opravdu se jedná o silný příběh z Íránu. Představte si, že jste Američanka, máte malé dítě a že si vezmete Íránce, který vás jednoho dne vezme ke své rodině do Íránu a po pár dnech vám oznámí, že se prostě do té Ameriky už nikdy nevrátíte. Co vy na to ? :-) Tak zní má otázka.. ()

Mata84

Nakoľko kniha Bez dcéry neodídem patrí medzi moje najobľúbenejšie, jej filmové spracovanie ma veľmi sklamalo. Je to veľmi slabý odvar skutočnosti, ktorý navyše na mňa pôsobil absolútne nepresvedčivo. ()

Vojtas12

Film bohužel nabízí pouze jednostranný pohled na celý problém, a sice že islám je špatný. Jenže, islám je zapsán v kultuře těchto zemí a pokud jim to tak vyhovuje, nic s tím neuděláme. Můžeme klidně zůstat stranou a žít ve vlastní kultuře. Film právě pojednává o situaci, v níž je člověk násilně vržen do odlišné kultury, ale pouze jednostranně. Pro muslimku by mohlo být ještě horší, kdyby jí někdo proti její vůli donutil žít v naší kultuře. Z hlediska politické korektnosti bych tedy film nehodnotil úplně nejlépe, stejně tak hollywoodské zpracování do místy velmi nepovedeného akčního filmu se mi úplně nelíbilo. ()

Kuntziter

Kniha je docela dobrá, přečetla jsem si jí ráda a myslím že v určitých směrech alepsoň otevře pár lidem oči. Film už se bohužel tolik nepovedl. ()

Sefik

Toto by měla být povinná četba. Není to určitě můj oblíbený žánr, narazil jsem na tento dávný film spíše náhodou. Oprostím se od hlavní hrdinky, jedné z blbek, které si myslí, že s Arabem prožijí ráj na zemi a že ho polidští v duchu západní demokracie a soustředím na hlavní myšlenku filmu, kterou jsem tam celou dobu cítil. Je zde ukázka islámu v celé jeho nahotě, ukázka výsledku předlouhé cesty muslimů v bludném kruhu ze středověku se zahnutými šavlemi v rukou až zpátky do jejich středověku, kde mají v rukách mobily, zatímco ostatní svět se posunul o několik století dopředu. Zde je ukázán Irán kdesi v Asii, mělo by to být jakési varování, abychom se chovali tak, aby se v budoucnu Irán nenacházel přímo ve městě každého z nás. ()

rochelka

Velmi emotivní a srdcervoucí film podle skutečné události nad kterým stojí za to se zamyslet. Sice je to vyprávěno se subjektivním pohledem hlavní hrdinky, která se najednou ocitla bezmocná v cizí zemi a zcela závislá a ovládaná manželem, ale když si někdo něco takového prožije, tak jednoduše přijde o všechnu chuť a energii snažit se zastávat manžela,systému,náboženství...které se ji snažilo zabránit svobodně žít. Film je to zajímavý s vypjatým scénami a standartními hereckými výkony, které podbarvuje skvělá hudba...jen z toho tvůrci nemuseli dělat takový doják a hrát tolik na citovou strunu. ()

Danielitto

Tento film je třeba bráti spíše jako dokument. O hloupých zákonech v zemích dalekých, a o zdánlivě bezvýchodných situacích, do kterých se dostanete, pokud se budete řídit jenom vlastním srdcem. ()

Bugiii

Mě se tento film vždy velice líbil. I když knižní zpracování je mnohem lepší a napínavější. Silné emoční drama, které vás musí chytnout za srdce. Neberu tento film jako urážku nebo podporu náboženské nesnášenlivosti, jen je to střet dvou kultur, z níž všichni více chápeme tu křesťanskou. ()

Klarkys

Škoda, že film nebyl tak dokonalý jako kniha. Chybělo mi tam dost podstatných scén, ale natočit špínu, ponurost a krutost života v Íránu se povedlo. ()

brasek

Zaujímavé a silne emotívne. Alfréd Molina je skvelý, v každom divákovi vyvoláva pocit potrebného úteku. ()

albytch

Nad některými komentáři mi rozum stojí, hodnotit film kvůli náboženství. ? I kdyby, tak sem tam rozhodně nepocítil nějakou averzi vůči islámu nebo muslimům, film popisuje příběh americké ženy, která to vidí svýma očima, ukazuje svůj subjektivní pohled, svůj subjektivní názor, svůj příběh... tohle není dokument, to je film z příběhem, dávat odpad ne kvůli kvalitě ale kvůli "hanobení islámu" to je tragédie....jdu zodpadovat Batmana protože tam poškodili Jokera...chudák ()