Televízny film podľa rovnomennej predlohy Martina Kukučína. Autor rozvíja tragický príbeh dedinského blázna - husiara Ondráša Machuľu, ktorý sa stal obeťou vybájenej lásky k peknej gazdovskej dievčine Zuzky Bezanovie. V Ondrášovi Machuľovi je s hlbokým porozumením zobrazený typ vyrastajúci z najbiednejších sociálnych vrstiev dediny. (oficiální text distributora)

Marina111

Každý, kto aspoň zbežne pozná tvorbu Martina Kukučína, mi zaiste dá z pravdu, že NEPREBUDENÝ patrí k jeho najsugestívnejším a najkľúčovejším dielam. Len veľmi málo poviedok vo mne dokázalo dosiaľ vyvolať tak silné pocity ... S filmom je to podobne. Naozaj môžem tento Zacharov filmový klenot - alebo v súvislosti s dejom husárksy kúsok - len a len odporučiť. Len by ma zaujímalo, ako je možné, že tak kvalitné a po všekých stránkach výborne dielo takmer upadlo do zabudnutia, a to i odborných kruhoch ... ()

majo25

Nemôžem si pomocť, ale Zachar nedokázal dobre zachytiť do tohoto televízneho filmu príbeh Martina Kukučína. Gro a samotná zápletka je v poriadku, ale všetko ostatné nie. Do istej miery za to môžu niektoré amatérske výkony (ne)hercov, do istej miery samotné spracovanie, zbytočne naťahované zvyky dedinčanov a tiež prevedenie pocitov hl. hrdinu do filmovej podoby. Inak viac ako Labuda sa mi páčil výkon mladej Idy Rapaičovej. ()

Autogram

Čo môže pár neuvážených bláznivých slov spôsobiť v hlave jednoduchého chlapca žijúceho vo svojom vysnenom svete. Kukučín ho nazval krásne poeticky neprebudeným, a dnes by dostal len diagnózu ľahkého autistu. Tento film môžem nazvať skutočnou slovenskou klasikou vďaka výbornej predlohe, úžasnému spracovaniu, skvelému Labudovi a čo som netušil, že Ida Rapaičová debutovala v takejto výbornej filmovej úlohe. –––– Zuzku, ty? Veď za teba ani len cigánka nepôjde. –––– Ty sa neraduješ, že sme mali ohlášky? –––– Ale sme mu dali! Sa mu aj zišlo, veď už od malička bol taký. ()

topi

První hlavní filmová role Mariána Labudy, který se jí zhostil jako naprostý profesionál. Neskutečný, jak už tenkrát v jednadvaceti letech zahrál roli pomateného vesnického blázna, chudého pasáčka hus Ondráša, který žije ve svých představách a naivně uvěří, že se ožení s mladou gazdinou Zuzkou, kterou zahrála nádherná Ida Rapaičová a které to byla také její první filmová role před kamerou. Ta ženská měla neskutečný charisma a její obličej patří mezi nejkrásnější slovenské herečky. Smutný a tragický příběh napsal Martin Kukučín a režisér Jozef Zachar ho natočil tak přesvědčivě, že vznikl jeden z nejlepších slovenských televizních filmů šedesátých lét. ()

Biopler

Základná škola, Martin Kukučín a jeho skvelé dielo. Knihu mám radšej, ale tento film ju veľmi solídne stvárnil. Marián Labuda ma asi prvýkrát a aj naposledy zaujal vo filme. Na rolu Ondráša Machuľu sa neuveriteľne suprovo hodil. Všetko sa mi na ňom páčilo - je to miestny outsider, tučný, s hlasom aký som si predstavoval aj vtedy keď som čítal knižnú predlohu. Celý film stojí na jeho výkone, k tomu krásna slovenská dedina, chalúpky, krásna príroda,... ()

• V 50. minúte je počas jazdy z kostola vidno v dedine stĺpy elektrického vedenia a na domoch eternitovú krytinu, napriek tomu, že sa jedná o sfilmovanie poviedky z roku 1886. (javlapippi)