• Irsko

John Carney

Tim Fleming

Kostýmy:

Tiziana Corvisieri

Spíš než muzikál připomíná Once hudební film a spíš než hudební film připomíná Once film o filmu. Úhelným kamenem určujícím samotné vyznění snímku je digitální kamera, díky které celé dílko působí neopakovatelným dojmem civilnosti (a co si budeme namlouvat, právě výsledný punc romance, která by se mohla odehrát kdykoli kdekoli na ulici na kterémkoli místě na světě nejvíc pomáhá „naturščikům“ Hansardovi a Irglové, jejichž herecký rejstřík se omezuje pouze na přirozenost běžného rozhovoru, nějaké výraznější emoce a projevy bychom od nich asi chtít nemohli). Hudba je zde, jak jinak, velice důležitým bodem, nicméně nikoli v tom smyslu, že by nějak výrazně ovlivňovala samotný snímek; svým způsobem zde funguje zcela samoúčelně a do struktury samotného filmu moc nezapadá; její krása je tu jen sama pro sebe, přesto okamžiky jejího vzniku jsou přímým důsledkem zmíněného civilního dění v celém snímku a zajímavým způsobem jej obohacují. Je to takový malý důkaz, že i v ušmudlanosti všední reality může vzniknout něco nadpozemsky nádherného.(30.7.2007)

Milé, pravdivé, příjemné. Není toho třeba příliš vytýkat, možná se lze zamyslet nad hranicemi kvaziamatérského pojetí a jeho funkcí v přiblížení diváka příběhu a hlavně oběma protagonistům, kteří nemohou sázet na hereckou suverenitu, a proto je vše postaveno na jejich doslova hmatatelné bezprostřednosti.(20.2.2008)

Když vidím, že tu dnes moji oblíbenci solí na Once nadšené pětihvězdičkové komenty, tak nemůžu zůstat pozadu :-) Once považuji i zpětně za nejlepší film letošní uherskohradišťské Letní filmové školy. Přestože filmová kopie nebyla na festivalu opatřena titulky, dvakrát jsem si film užil, dvakrát byl nadšen a dvakrát se mi tlačily do očí slzy. Dialogům jsem nerozuměl, ale o ty v tomto okouzlujícím snímku nejde. Jednoduchá story, sympatické duo herců, pár českých vět a kupa hřejivé pohody a citů projektovaných skrze skvělé písničky skupiny Frames. Na úchvatný duet Glena Hansarda a Markéty Irglové za doprovodu klavíru v hudebním obchodě jen tak nezapomenu. Neokázalá filmově-hudební poezie s velkým srdcem.(12.9.2007)

Příjemně civilní je jak režie, tak herecké výkony či třeba obraz. Jinýmu filmu bych vyčetl, že to sociálně zrní, ale do Once se to hodí. Příběh musí každým aspoň trochu pohnout, protože tohle se prostě stává. Proč tedy nedávám absolutorium? Chyba je ve mně. Prostě mě ty Hansardovi písničky zas tak neberou, a jelikož je tenhle film převážně hudební, tak jsem se občas malinko nudil.(26.12.2007)

Velice milý, citlivý a opravdický snímek, který dokáže zapůsobit i po emociální stránce. Celým filmem nás provázejí překrásné písničky nazpívané Glenem Hansardem a Markétou Irglovou.Glen Hansard je v roli pouličního zpěváka velmi sympatický a jeho výkon se mi moc líbil. Markéta Irglová místy přehrává, ale na kvalitě snímku to nějak neubírá. Film, který jasně dokazuje, že nízkorozpočtovým filmům neodzvonilo a potvrzuje známé pravidlo "v jednoduchosti je krása". Pro ty kdo má rád hudební filmy a muziku Frames povinnost, pro ostatní hodně kvalitní zážitek.....(21.12.2007)

• - Glen Hansard i Markéta Irglová se vyjádřili, že neplánují účast v nějakém dalším filmu, ale chtějí se věnovat pouze hudební kariéře. (Hejtmy)

• - Natočeno za 17 dní. (formelin)

• - Motorka na které se hlavní dvojice projíždí po měste je model 1966 650cc Triumph 6T Thunderbird, stejný jako měl Marlon Brando ve filmu Divoch. (formelin)