Já a moje příšera

USA / Velká Británie / Austrálie, 2007, 112 min

Jay Russell

Předloha:

Dick King-Smith (kniha)

Na tento film som sa veľmi tešil hlavne z dôvodu tunajšieho zrovnávania s rodinnou klasikou Zachráňte Willyho. Za seba však môžem povedať, že Water Horse mi skôr pripomínal Pána Veľrýb ako Willyho (samozrejme ak si odmyslím základnú príbehovú kostru priateľstva chlapca s vodným živočíchom a záverečný skok cez sieť). Napriek tomu že ide o americký film, celkovou štylizáciou, hudbou a kompozíciou záberov má bližšie k britskej resp. európskej kinematografii. Čiže z filmu cítiť určitú melanchóliu, drsnosť a realistickosť. Z tohoto dôvodu je aj lepšie hodnotený pretože je orientovaný viac umelecky než komerčne. Čo z mojej strany rozhodne nie je výčitka. Film obsahuje veľa pôsobivých momentov a kvalitnú réžiu Jaya Russella. Atmosféru škótskej krajiny dotvára aj kompozícia Jamesa Newtona Howarda, ktorý tentokrát upustil od amerických hrdinských motívov (Dinosaurus, Peter Pan) a vsádza na jednoduché, smutné, no pôsobivé hudobné melódie. Čo sa týka lochnesky- roztomilé zvieratko aj keď trochu moc digitálne. Príbeh ubieha pomerne svižne, miestami drhne čo by sa dalo napraviť prestrihaním a vypustením niektorých zbytočných scén (jeden príklad za všetky- naháňačka psa a lochnesky). Detský predstaviteľ Alex Etel rozhodne nehral zle, no chýbala mu charizma. V celkovej bilancii však vo mne táto skromne pôsobiaca dráma zanechala kladné pocity. Akurát tým prívlastkom rodinný si nie som celkom istý. 75%(4.10.2008)

No je to tak, jak už tady někdo zmínil, že se jedná spíš o takovou upgradovanou variaci na Zachraňte Willyho, kde místo kosatky je 10ti metrovej mořskej koník a děj se odehrává během války někdy ve 40-tých letech, ale narozdíl od Willyho mi to přišlo nudný a mdlý, i když se to snaží tak trochu o rádoby hodnotnější film, ale tim to ztrácí zase na zábavnosti. Ovšem ten mořskej koník je v rámci těhle filmů celkem dobře zvládnutej a jeho animace vůbec neruší.(21.6.2008)

• katasta

V tomto filmu rozhodně nikdo nevymyslel nic nového. Celá první polovina je až nechutně předvídatelná, nic vás tam nepřekvapí a jen se každých pět minut musíte smát, protože už jste posté uhodli, co se další scénu přesně bude dít. Druhá polovina už je sice o něco lepší, i když stále předvídatelná, jen už ne tak nechutně. Zcela to ale vyvážila svou podobností se Zachraňte Willyho. Hezká na tom byla snad jen ta příšera, i když stejná jako všechny ostatní "hodné" příšery z fantasy filmů pro děti. Jinak film docela nuda, člověk se baví spíš sám, z nutnosti.(7.10.2008)

Je tu příšerka, která je ve své poťouchlosti a zvířátkovosti zábavná, taky je tu slušné herecké obsazení, solidní triková výbava a nevyzpytatelná vojenská linka. Jenže pak z ničeho nic přijde sladkobolné finále, skok alá Zachraňte Willyho a jásající lidičkové, kteří si ještě pár minut předtím šli hnedle po krku. Téměř to vypadá, jako by se tvůrci podívali na hodinky a řekli si: "Fajn, už se blížíme ke dvěma hodinám stopáže, musíme to fofrem skončit!" Bylo mi líto ambiciózního vojenského podkresu i všech dospělých postav, u kterých dlouho nebylo jasné, jakým směrem se budou vyvíjet, protože se nakonec nevyvinuli nikam a padli za oběť průměrnosti. Škoda, jelikož je to jinak vcelku dobrá rodinná podívaná, oblečená do slušivého mýtusu o Lochnesské příšeře.(19.9.2012)

Až na pár opravdu hloupých chyb moc pěkná pohádka. Pěkně udělaný zvířatko působí dost realisticky a ze začátku roztomile, dále se mění v restekpa vzbouzejicí monstrum a sním se mění i atmosféra filmu. Konec je oproti legračnímu začatku temny a celkem i napínavý i když každýmu asi bylo hned jasný jak to dopadne.(8.2.2009)

• - Ve scéně při rychlých ponorech do hlubin jezera by Angus bez vyrovnávání tlaku záhy přišel o ušní bubínky (barotrauma ucha, končícím až ztrátou sluchu) a díky nesnesitelné bolesti v hlavě by se po vynoření určitě nesmál štěstím. (Lasskoun)

• - Na začátku filmu, kdy malý Angus poslouchá v posteli rádio, tak se jedná o přijímač Tesla Talisman 306U. Děj filmu se odehrává v době druhé světové války, ale toto rádio se vyrábělo až na začátku 50. let 20. století. (mistel)

• - Pôvodne mal byť film Narnia: Princ Kaspian (2008) vydaný na Vianoce roku 2007, ale kvôli tomu, že táto snímka bola ohlásená taktiež na tento dátum, bola Narnia vydaná až o šesť mesiacov neskôr. (Crybaby)