Romulus, můj otec

• Austrálie Romulus, My Father

Australské drama vypráví příběh Romula a jeho krásné ženy Christiny, kteří utekli do Austrálie. Tam se potýkají s těžkým živobytím a komplikovanými vztahy, jež těžce doléhají na synka Raimonda. V hlavních rolích Eric Bana, Franka Potente a Kodi Smit-McPhee.  Australské drama v režii Richarda Roxburgha je adaptací vzpomínkové knihy Raimonda Gaita, jehož rodiče Romulus (Eric Bana) a Christina (Franka Potente), původem Němka, emigrovali z poválečné Jugoslávie do Austrálie. Píší se 60. léta, přistěhovalci třou bídu s nouzí, až se rodina konečně usadí kdesi na farmě v Maryborough. Všechno sice zdánlivě funguje, ale Christina, která pobyt v cizí zemi psychicky nezvládá, začne trpět depresemi. Nakonec od rodiny uteče s manželovým nejlepším přítelem (Russel Dykstra), odjíždí a zase se vrací, což malému Raimondovi (Kodi Smit-McPhee) působí bolest. Chlapec balancuje mezi city k hluboce morálnímu otci a duševně nemocné matce, zatímco osamělý Romulus se ze všech sil snaží ze syna, s nímž ho pojí velmi pevné pouto, vychovat řádného muže. (oficiální text distributora)

Piggsy

Nejsem žádný necita, ale toto drama na mě nějak nezapůsobilo. Hlavně se mi nelíbil způsob vyprávění příběhu. Herci mi nebyli sympatičtí, takže mi bylo fuk, jak to s něma dopadne. Jediným plusem je krásná příroda, ve které se děj odehrává. To ale na dobrý film nestačí. "Romulus, My Father" mě donutil k jedinému zamyšlení - čím si po těch 100 minutách zžíravé nudy spravím náladu. A tu jednu hvězdu dávám jen proto, že jsem dobrák.. ()

sona123

Jeden z těch lepších australských filmů, kde se na plátně míhají širé pláně a buše, v nichž se sem tam nachází malé domky a farmy a ranče či menší městečka, rozkutálené jako korálky v trávě. Téměř s otevřenou pusou jsem koukala na báječné herecké výkony a s hrůzou sledovala, co všechno osud pro malého Raimonda přichystal (snad jsem jméno narozdíl od stařenek zde napsala dobře), matka byla hraničářka jak vyšitá a měli s ní co dělat všichni ti mužští okolo, natož pak malý kluk... taky tu říkají (a teď to ale určitě nenapíšu úplně správně) - time, when you enjoy wasting, is not a wasting time - a já bych řekla, že podívat se na Romula určitě není ztráta času! ()

agassi68

Čakal som na nejaký zaujímavý moment, niečo, čo by ma prebudilo a bohužiaľ celé to išlo mimo mňa. Začínam byť alergický na premúdrelých malých chlapcov, ktorý hovoria ako starí filozofi, správajú sa ako Gándhí, a vôbec majú viac rozumu ako celá rodina.. Na druhej strane krásna austrálska savana, žiadne Tesco ani Aupark. Tak aspoň za 3. ()

Dan

Australská nekonečná pláň. Imigranti. Málomluvný otec. Nevyrovnaná matka. Samota. Dopisy. Vnitřní svět. Smrt. Dávání života. Smrt. Pro jistotu. Kdo se z toho nezblázní a nespáchá sebevraždu, může se stát pouze filosofem... ()

jafuska

další australský film, poslední dobo je jich docela dost, drama o malém chlapci, který žije s otcem a vrátí se k nim jeho matka, manželka a pravé drama nabité plné emocí může začít, na můj vkus to bylo zbytečně dlouhé, ale byl to příjemný film, ale emoce se bohužel zvlášt nedostavily. ()

Patr1k

Ťažká dráma popisujúca ťažký život, herecky skvele ale fakt skvele zahrané, keď si človek predstaví, že sa toto naozaj odohralo, tak má ozaj zlú chuť v ústach...milovníkom životných príbehov odporúčam ()

frenkie

No jo no, rumunští emigranti to v Austrálii let šedesátých minulého století neměli zrovna jednoduché, stejně jako spousta jiných emigrantů., přibyvších do této bývalé trestanecké kolonie Jejího Veličenstva. K tomu trochu neučesané rodinné vazby. Hlavně Romulova žena, ztvárněná výtečnou F.Potente, byla taková trochu do větru, trochu nevěděla, co se životem. Všechny postavy žijí své životy ze dne na den, bez velkých snů, se steskem po staré vlasti, který není ve snímku vysloven, ale cítíme ho tam. Film si plyne poklidně, bez velkých dramatických scén, tak nějak civilně. Stopáž je tak akorát, delší by film asi neunesl,aniž by nezačal nudit. Pro mě celkem průměrný zážitek, hlavně po stránce obsahové, herecky nadprůměrné. Za 3 a půl*, zaokrouhluji nahoru. ()

KcarlosK

Ženský jsou prostě původem všeho zla na Zemi. Lidsky za dva, filmově za čtyři. Ve výsledku průměr. Jediná normální a sympatická postava je Hora. ()