Slídil

• USA Sleuth
Mysteriózní / Thriller / Drama
USA, 2007, 86 min

Slídil je remakem stejnojmenného filmu z roku 1972, který byl ověnčen čtyřmi nominacemi na Oscara a v němž si též zahrál sám Michael Caine. Tentokrát se ve filmu vrací v roli opačné, v roli milionářského autora detektivních románů, který si měří schopnosti s nezaměstnaným hercem (Jude Law) ve smrtelně vážné a vážně zamotané hře s hrozivými důsledky. Film byl v roce 2007 nominován na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. A na stejném festivalu též obdržel cenu The Queer Lion, která je udělována filmům reprezentujícím aspekty homosexualního života. (oficiální text distributora)

F.man

Říkejte mi ignorant, ale neznám divadelní předlohu a neznám ani filmový originál. Tak mám za sebou onen bolestivý comming out a teď už k filmu. Možná právě proto, že předlohy neznám, můžu s naprostým klidem napsat, že mi tenhle Sleuth sedl. To, co ostatním povolaným vadí, onen studený psí čumák, mi naopak naprosto vyhovoval. Barevné filtry, svícení, funkcionalistický interiér, výrazová strohost, říkejte si co chcete, ale já v tom vidím záměr Branaghana, ne jeho nedostatek. Postavy prostě mají k divákovi daleko, protože by jednoduše bylo morálně docela zvrhlé s nějakou sympatizovat. Tak proč z toho celého neudělat takhle "železovitě-chladný" snímek. No padají to ze mě ale krásné věty. Každopádně, když navíc přidám onen zajímavý děj dvou postav a jejich společné svérázné "hry" dostávám solidní zážitek pro příjemný večer. Jsem tak někde mezi třema a čtyřma hvězdama, a jelikož jsem pozérská nula, tak budu kopírovat Tetsua a dám i hvězdu čtvrtou. P.S. Mám vůbec smysl psát, že Caine a Law jsou vynikající? In this day and age, is marriage absolutely necessary? Isn't it a bit old-hat? ()

spaceboyCZ

1* za Cainea, 1* za Lawa. Vic si ten film nezaslouzi. Jit na ne do divadla, tak si to uziju plnymi dousky. Takto doma u televize je to spis utrpeni a drzela me u toho jen zvedavost, jak se ti dva s tim vyporadaji. Oni to zvladli vyborne. Reziser/strih/hudba to odflakli jak nejvice slo... ()

ladko

Nevyrovnaný. Taký je tento film. Prvá tretina je výborná, druhá tretina zaostáva a tá posledná je už zlá a blbá. Niektoré zvraty sú výborné(v prvej tretine), niektoré predvídateľné až bieda(detektív...) a niektoré zase nelogické(posledný...). Caine a Law hrajú niekedy dobre a niekedy tak prehrávajú, že sa na to nepozerá dobre. O nejakom stotožnení sa s postavami nemôže byť reč, aj Andrew aj Milo mi boli krajne nesympatickí. Opakujúca sa klavírna hudba na atmosfére nepridávala, práve naopak. Ale také sídlo, aké má Andrew, by som chcel mať. Hodnotenie je niekde medzi dvoma a tromi hviezdami, nakoniec som sa priklonil k trom hviezdam kvôli tomu, že som sa nenudil a film zbehol pomerne rýchlo. ()

Krissty

Tak v tomto případě hodnocení absolutně nepobírám.. Originál jsem sice neviděla, takže nemám srovnání, ale vůbec mě to neštve. Bylo to vtipné, napínavé a šílené! Bylo to skvělé! Jude Law byl ve své roli dokonalý a jeho smích mě dostával do kolen.. Vynikající blázen! :D Stejně tak Michael Caine, ten byl také výborný! Tento film je asi silný především díky této dvojici, které role absolutně sedly a sedli si i oni dva navzájem. Mimochodem ta kamera byla, nechci říct skvělá, ale hodně zajímavá, zvláštní, ale mně se líbila. Stejně tak hudba.. A navíc ten dům - ten byl nádherný!!! Jak už jsem řekla, hodnocení nechápu :) ()

mysiak

Skvelý remake, kde už Michael Caine hrá starého a zdatne mu sekunduje dobre hrajúci Jude Law...je to dobré, že akurát títo dvaja účinkujú v tomto filme, ináč by to bola nuda. Ich psychologická vojna je brilantná, ich party sú zahrané vynikajúco, škoda, že tu hrajú len dvaja herci...kľudne tam mohla hrať tá Michaela Cainova žena...mohlo by to byť zaujímavejšie... ()

Ridick

priemerna konverzacka dvoch spekulantov o jednej zene....kedze som nevidel original, usudzujem, ze je to len jeho slaby odvar, ale obidvaja herci priam koncertuju, su preafektovany, co podla mna, nie je vobec na skodu a do ich diebolskych planov brnka jemna klavirna hudba...najvacsou chybou je rozvitie hlavnej myslienky, pretoze ten koniec je ako keby nasilu dotoceny z dovodu maleho rozpoctu...55% ()

Freemind

Smutný osud všech převodů divadelních her na filmové plátno. Ukecané, statické, afektované a nudné. Neoživily to ani herecké výkony (po pravdě řečeno Jude Law to několikrát mírně přeťáp), ani nestandardní záběry kamer. V divadle to musel být nářez, děj nepostrádá příjemně překvapivé zvraty, ale po prvních dvou se už autorovi předlohy nepodařilo udržet laťku a konec je fádní a nesmyslný. ()

kaylin

Obdivuji filmy, které dokáží filmovat na základě toho, že je zde minimum postav. "Slídilovi" stačí dva herci. Mimochodem dva výborní herci. Michael Caine a Jude Law zde předvádějí skvělou hru, doslova, která je podána napínavě, zajímavě, až psychologicky. Jsem zvědavý na to, jaký je originální film z roku 1972, protože tenhle je skutečně výborný. ()

Maq

Řekl bych, že u konverzačního dramatu je velmi důležité, aby jednání postav bylo uvěřitelné. Jinak vznikne jen efektní slátanina. V tomto případě navíc bezcenný příspěvek k Mezinárodní Dekádě Oslavy Homosexuality, která mi už taky leze krkem. ()

slunicko2

Whether I love her or not, I found her, I've kept her, she represents me. 1) Pětihvězdičkoví komentátoři vcelku výstižně popsali, proč se na film podívat. Odkazuji tedy na ně. Jenom ta slídilská kamera mi připadá poněkud nefunkční, nějak mi nedošlo, proč tam vlastně je. 2) Zvláštní pozornost si zaslouží vedle vynikajícího 74letého Michaela Caina i přitažlivý 35letý Jude Law s báječně štíhlou postavou. ()

Aiax

Kdyby byl Branaghův Sleuth originál, určitě bych mu minimálně hvězdu přidal, ale on je jen přetočením skvělé adaptace geniální hry. Branaghovy hrátky a vychytávky nejsou nezajímavé, Caine výborný, Law méně, jenže chlad a odtažitost domu nejenže reflektuje Caineovu postavu příliš okatě, ale navíc působí nesympaticky i sama o sobě. Tempo a napětí místo aby pomalu stoupaly, jako u každé dobré detektivky, tak postupně klesají jako erekce při sexu s frigidkou a poslední třetina je po úchvatné první a výborné druhé už jen smutná. Myslím, že třemi hvězdičkami nad tímto Sleuthem hodně mhouřím oči, tak rychle dopsat a potvrdit, než si to rozmyslím. :)) ()

dawe04

Do první poloviny skvělé vystavěné drama s perfektními dialogy. Bohužel, každým dalším hloupým zvratem to šlo do kopru. ()

Želik

Zaujímavé vidieť Michaela Cainea v rovnakom filme, len v opačnej úlohe. Ale originál je predsa len originál. ()

Rafik

líbilo: úchylný, ale vychytralý Caine, impulsivní Law, úžasný design interiéru, zvrat za zvratem, překvapivý konec, velmi nápaditá kamera; nelíbilo: Law převlečený za detektiva a jeho přehrávání v této roli; výsledkem je ale plný počet a velká chuť vidět co nejdříve původní verzi filmu ()

kinderman

Po nechtěně legračním "mysteriózním thrilleru" Znovu po smrti druhý Branaghův film, který mi nesedl. Chladný interiér, samoúčelné exhibice s kamerou a světlem a hra dvou mužů (J.Law je poněkud hysterický), která mě nechala zcela lhostejným. ()

fmash

Inscenačně pojatá komorní dialogová detektivka, v níž se divák postupně nedozvídá kdo spáchal zločin, ale spíš zda je nějaký spáchán. Film Slídil rozhodně není pro každého, ale kdo má rád divadlo, dobré herecké výkony a klasickou hodně zamotanou detektivní zápletku, bude spokojen. ()

kombajn

Kdyby to nezkazil ten konec... I kdyz... Cainova manzelka, ktera se chce vratit , by vrazdu exmilence mohla prehlednout a zkousnout, jde hlavne o penize, ne? Jinak jedine zklamani bylo to, ze uz prvni zaber na inspektora jsem zcela jasne vedel, ze at je jeho tvar jakakoliv, neni to ta, ktera ukazuje. A ten priskrceny hlas... Kdo to asi je pod maskou, proc meni hlas? Logicka odpoved se potvrdila... Jenze bych lhal, kdybych rekl, ze jsem se nudil. Ne, oba dva silence bylo zajimave pozorovat a premyslet o tom, kam nekteri lide zajdou. Veril jsem obema hercum jejich zkazenost a myslim, ze oba dva odvedli skvely vykon... ()