100 + 1 princezna (TV film)

Pohádka

Česko, 2006, 57 min

Pro mně velké překvapení - a pozitivní! Na začátku to vypadalo na pěkné fiasko - princ na motorce, potrhlé království s králem vynálezcem a čarodějem, strašně přehrávající Dolanský. Ale když jsem si na tohle všechno zvykl, dostal jsem celkem slušnou pohádkovou komedii či snad až parodii na všechny ty udatné prince, kteří vysvobozují princezny, na všechny čaroděje, zaklínače, vynálezce a začarované princezny. Já jsem se velmi bavil.(24.8.2016)

"Těší mě, pane králi !! Semrád !!" - "Já jsem taky rád.." ;) Ačkoliv tahle nesmírně zdařilá a vtipná žánrová hříčka po režijní stránce bohužel platí za typickou diletantsky rozjuchanou hanušovinu, která ledabyle kombinuje žánry, zde kupříkladu ten pohádkový s přepjatým a zejména vyčpělým slapstickem, jako by režisér Jaroslav Hanuš ani mnohdy nevěděl, co vůbec dělá, ten veskrze skvostný skript Egona Tobiáše, byť i ten by pár zásahů snesl, a převážně výborně uchopené charaktery jej povyšují na skutečně osvěžující a inteligentní podívanou, která se v rámci té televizně pohádkové porevoluční tvorby hned tak nevidí.. Zejména již tradičně fantastický Jan Dolanský či co do netradiční civilní komiky nesmírně nadaný Pavel Kříž mé tvrzení jen dokládají.. A tak zamrzí snad jen naprosto nevyrovnané tempo, místy dost mizerná kamera s nepochopitelnými úhly snímání či celá Kořínkova otravná hudební složka, která spolu s těmi zvuky á la groteska jen zbytečně jednoho upozorňuje, kdyby to náhodnou divákovi uniklo, že vlastně sleduje parodii žánrových motivů.. 100+1 Princezna se povedla natolik, až mi to vyrazilo dech, byť tedy paradoxně svému režisérovi navzdory.. I když vlastně dnes celý tenhle stále velmi populární žánr nelze vnímat jinak než jako jeden velký zoufalý paradox..(20.9.2015)

• EKLEKTIK

"Už to nemůžu, ani vidět!" 100 + 1 zahraniční zajímavost: 100 + 1 princezna, aneb další nudná či stupidní pohádka, vyrobená v České televizi, jejíž název měl znít "100 + 1 království", jelikož princezny jsem napočítal pouze tři, ale království s nesmyslnými, nebo trapnými jmény, jako třeba "Nabroušené", "Natočené", "Očividné", nebo dokonce "Putující", je v ní nejméně 11 a také se zde už podruhé, během roku 2006 potkal Jan Dolanský s Viktorem Preissem. Poprvé to bylo ve filmu "Všechno nejlepší", který je asi tak stejně zajímavý. Mimochodem, kolegyně uživatelky Jezinka.Jezinka, Matematicka a Ezis, se tu podle použitých kostýmů a účesů, snažily odhadnout v jakém období se tato pohádka odehrává a nejblíž pravdě je asi Ezis, kostýmy i účesy opravdu vypadají na dvacátá léta, dvacátého století. Jediné, co by do tohoto období nezapadalo, je princův fotoaparát Flexaret, který se objevil až v roce 1939.(20.9.2015)

Skvěle jsem se bavil. Skutečně jde spíše o parodii na pohádky, zabalené do hávu 30. let minulého století, s motocyklem, novinami, telefony apod. Ale o parodii překvapivě vtipnou, chytrou, domyšlenou, logickou, a dokonce se zajímavým příběhem, i když samotná zápletka není až tak složitá. Pavel Kříž si zde bere hodně pro sebe a svou postavu, evidentně si ji užívá, ale pozadu není ani Dolanský. Možná by mne zajímal prequel, protože nápad zachraňování princezen jakožto výdělečného podniku je dokonalý. Spíše pro dospělé diváky, ale syn se také docela bavil.(20.9.2015)

• slunicko2

Ehm...zřejmě parodie na pohádku, zdá se... Jedna z pohádek, u kterých se při natáčení tvůrci zřejmě bavili více, než poté diváci. Naštěstí tu je můj oblíbený Jan Dolanský ve své bezvousé inkarnaci a Pavlu Křížovi jdou záporáci moc a moc k duhu, takže to nebyla až taková nuda, jen taková normální...(29.11.2010)