100 + 1 princezna (TV film)

Pohádka

Česko, 2006, 57 min

Skvěle jsem se bavil. Skutečně jde spíše o parodii na pohádky, zabalené do hávu 30. let minulého století, s motocyklem, novinami, telefony apod. Ale o parodii překvapivě vtipnou, chytrou, domyšlenou, logickou, a dokonce se zajímavým příběhem, i když samotná zápletka není až tak složitá. Pavel Kříž si zde bere hodně pro sebe a svou postavu, evidentně si ji užívá, ale pozadu není ani Dolanský. Možná by mne zajímal prequel, protože nápad zachraňování princezen jakožto výdělečného podniku je dokonalý. Spíše pro dospělé diváky, ale syn se také docela bavil.(20.9.2015)

• EKLEKTIK

"Už to nemůžu, ani vidět!" 100 + 1 zahraniční zajímavost: 100 + 1 princezna, aneb další nudná či stupidní pohádka, vyrobená v České televizi, jejíž název měl znít "100 + 1 království", jelikož princezny jsem napočítal pouze tři, ale království s nesmyslnými, nebo trapnými jmény, jako třeba "Nabroušené", "Natočené", "Očividné", nebo dokonce "Putující", je v ní nejméně 11 a také se zde už podruhé, během roku 2006 potkal Jan Dolanský s Viktorem Preissem. Poprvé to bylo ve filmu "Všechno nejlepší", který je asi tak stejně zajímavý. Mimochodem, kolegyně uživatelky Jezinka.Jezinka, Matematicka a Ezis, se tu podle použitých kostýmů a účesů, snažily odhadnout v jakém období se tato pohádka odehrává a nejblíž pravdě je asi Ezis, kostýmy i účesy opravdu vypadají na dvacátá léta, dvacátého století. Jediné, co by do tohoto období nezapadalo, je princův fotoaparát Flexaret, který se objevil až v roce 1939.(20.9.2015)

Pro mně velké překvapení - a pozitivní! Na začátku to vypadalo na pěkné fiasko - princ na motorce, potrhlé království s králem vynálezcem a čarodějem, strašně přehrávající Dolanský. Ale když jsem si na tohle všechno zvykl, dostal jsem celkem slušnou pohádkovou komedii či snad až parodii na všechny ty udatné prince, kteří vysvobozují princezny, na všechny čaroděje, zaklínače, vynálezce a začarované princezny. Já jsem se velmi bavil.(24.8.2016)

stylizace pohádky do 20. let 20. století vždycky avizuje komedii, kterou tentokráte naznačuje i sám název. Vtipní jsou místy oba princové, s princeznami je to horší, to už více prostoru tentokrát dostávají královny. Králové jsou buď nepřítomni nebo se sníženou příčetností (mimoňovitý vynálezce Preissův), má to snad být nenápadná paralela k současné podobě rodin? Zlo představuje Pavel Kříž opět ve variaci italské. Tentokrát je za hraběte Skučetiho, který navíc disponuje zděděnými kouzelnými silami, jichž nakonec trestuhodně nevyužije, neboť místo neuhodnutelných hádanek dává princovi jen návodné komentáře stávající situace. Aby pohádka neskončila příliš rychle, musí do té doby dokonalý vysvoboditel projevovat překvapivě mdlou chápavost. Nakonec zjistíme, že korekturu by zasloužil i ten název, neboť stá princezna se raději vysvobodí sama, pokud vůbec přistoupíme na to, že byla zakletá. Ale jinak to každopádně bylo milé.(28.10.2015)

V hodnocení této pohádky souhlasím se svým oblíbeným uživatelem Amper01. Příjemná oddychová pohádka na nedělní odpoledne. Příběh byl velice zdařilou "moderní" autorskou pohádkou, která paroduje obvyklé pohádkové postupy (spousty hádanek, "vysvobozování" ad absurdum, spousta kouzel a čarování...). Nechybí mu ale pohádkovost a vše nakonec dobře dopadne - nepřátelé se smíří, zlý čaroděj se stává sluhou hodného krále, princové slaví svatbu s princeznami... Příběh je zasazen do období secese, čemuž odpovídají rekvizity i kostýmy. Velice příjemné je herecké obsazení vedlejších rolí, především králů a královen. Mně osobně se nejvíce líbil Viktor Preiss. Pohádka je svým charakterem určena spíše starším dětem a dospělým, kteří se u ní mohou příjemně pobavit... Zajímavé komentáře: Amper01, Jezinka.Jezinka, slunicko2, eagle-eye, suntaja(27.6.2012)