100 + 1 princezna (TV film)

Pohádka

Česko, 2006, 57 min

V hodnocení této pohádky souhlasím se svým oblíbeným uživatelem Amper01. Příjemná oddychová pohádka na nedělní odpoledne. Příběh byl velice zdařilou "moderní" autorskou pohádkou, která paroduje obvyklé pohádkové postupy (spousty hádanek, "vysvobozování" ad absurdum, spousta kouzel a čarování...). Nechybí mu ale pohádkovost a vše nakonec dobře dopadne - nepřátelé se smíří, zlý čaroděj se stává sluhou hodného krále, princové slaví svatbu s princeznami... Příběh je zasazen do období secese, čemuž odpovídají rekvizity i kostýmy. Velice příjemné je herecké obsazení vedlejších rolí, především králů a královen. Mně osobně se nejvíce líbil Viktor Preiss. Pohádka je svým charakterem určena spíše starším dětem a dospělým, kteří se u ní mohou příjemně pobavit... Zajímavé komentáře: Amper01, Jezinka.Jezinka, slunicko2, eagle-eye, suntaja(27.6.2012)

stylizace pohádky do 20. let 20. století vždycky avizuje komedii, kterou tentokráte naznačuje i sám název. Vtipní jsou místy oba princové, s princeznami je to horší, to už více prostoru tentokrát dostávají královny. Králové jsou buď nepřítomni nebo se sníženou příčetností (mimoňovitý vynálezce Preissův), má to snad být nenápadná paralela k současné podobě rodin? Zlo představuje Pavel Kříž opět ve variaci italské. Tentokrát je za hraběte Skučetiho, který navíc disponuje zděděnými kouzelnými silami, jichž nakonec trestuhodně nevyužije, neboť místo neuhodnutelných hádanek dává princovi jen návodné komentáře stávající situace. Aby pohádka neskončila příliš rychle, musí do té doby dokonalý vysvoboditel projevovat překvapivě mdlou chápavost. Nakonec zjistíme, že korekturu by zasloužil i ten název, neboť stá princezna se raději vysvobodí sama, pokud vůbec přistoupíme na to, že byla zakletá. Ale jinak to každopádně bylo milé.(28.10.2015)

• slunicko2

Ehm...zřejmě parodie na pohádku, zdá se... Jedna z pohádek, u kterých se při natáčení tvůrci zřejmě bavili více, než poté diváci. Naštěstí tu je můj oblíbený Jan Dolanský ve své bezvousé inkarnaci a Pavlu Křížovi jdou záporáci moc a moc k duhu, takže to nebyla až taková nuda, jen taková normální...(29.11.2010)

Skvěle jsem se bavil. Skutečně jde spíše o parodii na pohádky, zabalené do hávu 30. let minulého století, s motocyklem, novinami, telefony apod. Ale o parodii překvapivě vtipnou, chytrou, domyšlenou, logickou, a dokonce se zajímavým příběhem, i když samotná zápletka není až tak složitá. Pavel Kříž si zde bere hodně pro sebe a svou postavu, evidentně si ji užívá, ale pozadu není ani Dolanský. Možná by mne zajímal prequel, protože nápad zachraňování princezen jakožto výdělečného podniku je dokonalý. Spíše pro dospělé diváky, ale syn se také docela bavil.(20.9.2015)

Matematicka a Jezinka.Jezinka: moje sestra pro změnu tvrdí, že pohádka je zasazená do dvacátých let :-) (viz krátká mikáda, ozdoby ve vlasech a jednoduché, volné, kratší šaty. Secese to určitě není, to se nosily drdoly, klobouky a dlouhé sukně. Ve třicátých letech se nosily vlasy spíš navlněné, šaty o něco zdobnější a užší.) Jinak naprosto souhlasím s Matematickou, je to skvělá komedie a parodie na pohádky, které přesto nechybí příjemná pohádková atmosféra. Jana Dolanského v pohádkách nevídám moc ráda, ale role prince Myšlenky mu přesně sedla. Viktor Preiss jako obvykle skvělý. Režisér Hanuš + scénárista Tobiáš = dobrá kombinace.(1.9.2012)