Samotář

Klub mŕtvych

Smart People

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2008, 90 min

D.Quaida zrovna moc nemusím, ale musím říct, že tady se mi líbil a řekl bych, že odvedl dobrou práci. E.Page samozřejmě opět skvěle. Kvůli ní jsem se na ten film taky podíval, jinak bych do toho ani nešel... Ale už bych ji chtěl vidět i v nějaké jiné roli než jen intelektuálku, rebelku nebo obojí v jednom. I když si ji nedokážu v jiné roli představit, ani co by to mělo být. Uvidíme v ,,Inception,,. Občas jsem se i zasmál : ,,A nezapomeň...Mrzí mě to. Miluji tě!'' :D(12.1.2010)

Svým způsobem velmi zvláštní snímek - nečekejte komedii u které se budete řezat od první do devadesáté minuty, spíše romantické drama, kde sem tam Church rozsekne scénu nějakou vtipnou hláškou. Pokud bych měl žánry rozdělit procentuálně, bylo by to asi takto: komedie 20%, drama 30%, romantika 50%. Rozhodoval jsem se mezi 3* a 4*. Nakonec dávám 4* kvůli skvělému výkonu Ellen Page a výborné hudbě - nejprve mi to přišlo protivné, ale nakonec se mi moc líblo prolínání dialogů s hlasitou hudbou.(12.8.2008)

• dobytek

Já mam tyhle "malý" filmy ze života docela rád, ale tohle byla bohužel jedna velká nuda o nějakejch naprosto nezajímavejch existencích. Trochu mě pobavil akorát ten adoptivní bratr (Thomas Haden Church), jinak mi nějak všechny postavy a jejich osudy byly úplně ukradený. Do toho hraje celou dobu nějaká hipsterská hudba a strašně se to vleče. Nakonec se to dovleče až k takovýmu nicneříkajícímu konci. 2 hvězdy jsou možná až moc.(15.12.2014)

Skromné, milé a velmi citlivé dílo. Smart people poměrně přesně zapadnou do konceptu půvabného, nezávislého snímku, jehož prostřednictvím se můžeme dozvědět především něco o sobě. Není třeba řešit, že konec je „typickým americkým happy endem“, tady je spíše důležitá cesta k pomyslnému cíli, cesta ke změně být někým, kdo nemá potřebu žít z vědomí, že je v něčem lepší než ostatní (i když třeba opravdu je). Není to samozřejmě jediné poselství tohoto snímku, např. postava Chucka reprezentuje typ na oko lehkovážného a téměř bezstarostného týpka, jehož (zdánlivě) největším problémem se zdá sehnat nocleh a mít na druhý den z čeho žít. Tři postavy (Sarah Jessica Parker určitě dobrá, ale mezi svou „svatou trojici“ z tohoto filmu ji nepočítám), tři nesmírně zajímavé charaktery a tři herci, kteří bez výjimky hrají civilně, zároveň velmi přesvědčivě a bez jakéhokoli náznaku nucenosti. Bylo skutečně až pozoruhodné, jak lidsky a nenásilně byl celý příběh podán a jak si suverénně svůj statut bez problému po celou dobu stopáže dokázal udržet. Moc pěkné.(10.11.2012)

Musím říct, že mě tento snímek svým způsobem uchvátil, příběh je prostý, ale prožitý, charaktery jsou vybroušené a udržené, každý sebemenší vývoj ( o který tu jde hlavně ) je vidět a těší, protože divák si jej pro postavu přeje. Dlouho jsem sám žil v přesvědčení, že díky tomu, že jsem chytrý, vidím a rozumím věcem, kterým jiní ne, tak je v pořádku, že se neumím začlenit a nezávazně bavit, prostě jsem schopný jen hlubších debat a povrchnosti, které lidem tvoří životy, mě jen zdržují. Pak jsem poznal, že ale ani nevím, před čím mě zdržují, protože jsem pořád jen na něco čekal a ono to nepřicházelo, šlo o pochopení, čekal jsem pochopení, ale dokud jsem se nezačal snažit porozumět potřebám druhých, nemohl nikdo chápat ani ty mé. Dá to práci překonat sám sebe a změnit byť maličkost ve své rutině, ale posun a záblesky štěstí, které to přináší, za to stojí. Smart people mluví za vše, je o dvou stranách mince a o tom, že nikdo neumí obě dokonale a potřebujeme se navzájem učit, potřebujeme nezodpovědného bratra, nekompromisní přítelkyni i vlastní menší napodobeninu ve své dceři, která je nám dalším zrcadlem. Být člověk, být chytrý člověk a být společenský člověk není každému přirozené a skloubit to vše dohromady je pro mnohé z nás celoživotním dílem. Děkuji za poselství tohoto snímku, mě se dotklo.(21.2.2011)