Samotář

• USA Smart People (více)
Trailer

Profesor anglické literatury Lawrence Wetherhold (Dennis Quaid) ztratil po smrti své manželky smysl života a stal se z něj zatrpklý a sebestředný muž, který se chová nepříjemně ke svému okolí. Rozhádal se s nevlastním bratrem a je lhostejný ke své dospívající dceři Vanesse, která žije navzdory svému mladému věku osaměle a bez přátel. Lawrence začne prožívat vnitřní proměnu ve chvíli, kdy potká svou dávnou studentku Janet (Sarah Jessica Parker). Stárnoucí profesor po letech poznává lásku, kterou musí zaujmout jinak, než svými literárními znalostmi a intelektuálními frázemi. (oficiální text distributora)

Trailer

Matty

Začíná-li vaše křestní jméno na „N“, po němž následují přesně tři další písmena, buď jste nebo se stanete režisérem smutných komedií o sociální retardaci intelektuálů. K tomuto jednoduchému hypotetickému soudu mne přivedli Noah Baumach s jeho Olihní a velrybou a Noam Murro s jeho Chytrými lidmi. Asi hloupost, ale ty filmy mají dost společného. Předně – jsou to filmy bez života. Jinými slovy jsou přesně jako jejich hrdinové, což je možná záměr, možná neschopnost režisérů jim ten život vdechnout. U Smart People spíše to druhé. I při nijak extrémní délce se film pohybuje vpřed s obratností mnohatunového behemotha. Nadto jej brzdí spousta zcela zbytečných záběrů či scén (oblékání) a postrádá děj v klasickém slova smyslu. Osmdesát minut se v podstatě jenom seznamujeme s postavami, jejichž náhle proměně (přesněji náhlé proměně jedné, max. dvou z nich) je vyhrazena závěrečná desetiminutovka. Ty postavy přitom nejsou vůbec špatně „rozvržené“ a rád bych s nimi strávil více času, poznal je z více úhlů. Být film jenom pilotem seriálu, dává dokonalý smysl. Takto jakýkoliv smysl postrádá. Škoda, neboť Mark Poirier dle některých moc pěkných momentů umí psát a hlavně se zdá, že dobře ví, o čem píše. Jenom jaksi neví, čeho se chce dobrat. Například problematický vztah přemoudřelé dcery a jejího jediného vzoru, otce, nikam nevyúsťuje. Neujasněnost cílů poznamenává i výkony jindy mnohem lepších, mnohem skutečnějších herců. Nenést film myšlenku, kterou bez výhrad akceptuji, ať je formulována jakkoli nešikovně, žehrám teď nad ztraceným časem. Prokletím chytrých lidí je hloupost, o které ví. 55% Zajímavé komentáře: Psema, ScarPoul, hudy78 ()

Jara.Cimrman.jr

Už to není nejmladší týpek (jako já), nevlídně bručí na své okolí (jako já), všichni ho nenávidí (jako mne), ale přesto mi Dr. Wetherhold není nijak zvlášť sympatický. Navíc má s přítelkyní prapodivně sterilní vztah a tak jedinými, avšak velice pádnými, důvody sledovat tento snímek jsou superuvolněný bratr (T. H. Church) a robotická dcera (E. Page). Bez nich bych šel s hodnocením o dvě hvězdy dolů. ()

dobytek

Já mam tyhle "malý" filmy ze života docela rád, ale tohle byla bohužel jedna velká nuda o nějakejch naprosto nezajímavejch existencích. Trochu mě pobavil akorát ten adoptivní bratr (Thomas Haden Church), jinak mi nějak všechny postavy a jejich osudy byly úplně ukradený. Do toho hraje celou dobu nějaká hipsterská hudba a strašně se to vleče. Nakonec se to dovleče až k takovýmu nicneříkajícímu konci. 2 hvězdy jsou možná až moc. ()

charlosina

Postava profesora literatury Lawrence Wetherholda se mi líbila a (i přes zjevnou snahu působit odpudivě) mi přišla sympatická, Dennis Quaid to zahrál výborně. Zaujala mě rovněž postava Vanessy v podání Ellen Page, která skrze knihy a vědomosti ztrácí kontakt s "běžným" děním a "obyčejným" životem. Ale to je tak všechno. Kdyby se tvůrci zaměřili na jejich životy, vztahy a priority víc do hloubky, mohlo z toho být vynikající drama ze života intelektuálů, kteří se snaží v životě něco dokázat a neuvědomují si, že i maličkosti vytváří velké věci, a že každou další informací sice roste jejich intelekt, nicméně se zmenšuje jejich "lidskost". Takhle to byla ničím výjimečná podívaná na staršího profesora literatury, který odmítal kontakt s lidmi a jakožto vdovec rovněž se ženami, ale seznámil se s pohlednou doktorkou, která mu ukázala, že to jde i jinak. No a dcera, která se vedle pilného studia (až to holka trochu přeháněla) věnovala domácnosti,se s novou situací vyrovnává těžce. Nečekaně. Smart people jsou příjemným filmem, který se mi ale pod kůži příliš nezaryl. ()

Renton

Scénář: Mark Poirier .. Kapku nanudlejší, přímé "přechytralé" drama. Natočené bez nějakých výraznějších scén vybočujících z poklidného tempa vyprávění, proloženého jímavou hudbou, které naštěstí zdobí alespoň skvělé herecké výkony, když už scénář ani režie neuchvátí. Ellen Page je jako strojově chladná studentka výtečná, podobně je na tom její otec Dennis Quaid. Sarah Jessica Parker si jede jen to svoje sexměstovské tváření zato Thomas Haden Church boduje nejen holým zadkem. Komedii v ději však budete hledat stěží, takže pozor, pokud padne výběr tohoto filmu kvůli jeho žánrovému zařazení. ___ To O*R*I*N: nejmenovaného? Tím údajným maloměstem je Pensylvánský Pittsburgh a zmínka o tom padne i ve filmu. ()

Související novinky

Prequel k 300 našel režiséra

Prequel k 300 našel režiséra

16.07.2011

Původně chtěl „předkračování“ ke svému hitu režírovat sám Zack Snyder, ale ten má teď spoustu práce s novým Supermanem a studio Warner Bros. se chce do starověkého Řecka (a Persie) vrátit co nejdříve…

Režisér pro pátou Past?

Režisér pro pátou Past?

13.02.2011

Bruce Willis blouzní o další Smrtonosné pasti tak často, že jsme tomu postupně přestali věnovat pozornost. Najednou se ale zdá, že studio 20th Century Fox hodlá přitlačit na pilu. Najalo totiž…