Samotář

Klub mŕtvych

Smart People

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2008, 90 min

Scénář: Mark Poirier .. Kapku nanudlejší, přímé "přechytralé" drama. Natočené bez nějakých výraznějších scén vybočujících z poklidného tempa vyprávění, proloženého jímavou hudbou, které naštěstí zdobí alespoň skvělé herecké výkony, když už scénář ani režie neuchvátí. Ellen Page je jako strojově chladná studentka výtečná, podobně je na tom její otec Dennis Quaid. Sarah Jessica Parker si jede jen to svoje sexměstovské tváření zato Thomas Haden Church boduje nejen holým zadkem. Komedii v ději však budete hledat stěží, takže pozor, pokud padne výběr tohoto filmu kvůli jeho žánrovému zařazení. ___ To O*R*I*N: nejmenovaného? Tím údajným maloměstem je Pensylvánský Pittsburgh a zmínka o tom padne i ve filmu.(7.9.2008)

To byla ale šílená rodinka..Podle mě dost dobrý film, který by byl lepší nebýt Dennise Quaida, který byl nudný a nezábavný. Jeho vztah s Janet je mi taky záhadou..Robotická dcera Ellen a adoptovaný bratr byli skvělí. Pár super scének se našlo, takže 4*. Bohužel je to zase jeden z těch filmů, kdy mě více zajímají vedlejší postavy než ty hlavní.(17.5.2014)

Musím říct, že mě tento snímek svým způsobem uchvátil, příběh je prostý, ale prožitý, charaktery jsou vybroušené a udržené, každý sebemenší vývoj ( o který tu jde hlavně ) je vidět a těší, protože divák si jej pro postavu přeje. Dlouho jsem sám žil v přesvědčení, že díky tomu, že jsem chytrý, vidím a rozumím věcem, kterým jiní ne, tak je v pořádku, že se neumím začlenit a nezávazně bavit, prostě jsem schopný jen hlubších debat a povrchnosti, které lidem tvoří životy, mě jen zdržují. Pak jsem poznal, že ale ani nevím, před čím mě zdržují, protože jsem pořád jen na něco čekal a ono to nepřicházelo, šlo o pochopení, čekal jsem pochopení, ale dokud jsem se nezačal snažit porozumět potřebám druhých, nemohl nikdo chápat ani ty mé. Dá to práci překonat sám sebe a změnit byť maličkost ve své rutině, ale posun a záblesky štěstí, které to přináší, za to stojí. Smart people mluví za vše, je o dvou stranách mince a o tom, že nikdo neumí obě dokonale a potřebujeme se navzájem učit, potřebujeme nezodpovědného bratra, nekompromisní přítelkyni i vlastní menší napodobeninu ve své dceři, která je nám dalším zrcadlem. Být člověk, být chytrý člověk a být společenský člověk není každému přirozené a skloubit to vše dohromady je pro mnohé z nás celoživotním dílem. Děkuji za poselství tohoto snímku, mě se dotklo.(21.2.2011)

Postava profesora literatury Lawrence Wetherholda se mi líbila a (i přes zjevnou snahu působit odpudivě) mi přišla sympatická, Dennis Quaid to zahrál výborně. Zaujala mě rovněž postava Vanessy v podání Ellen Page, která skrze knihy a vědomosti ztrácí kontakt s "běžným" děním a "obyčejným" životem. Ale to je tak všechno. Kdyby se tvůrci zaměřili na jejich životy, vztahy a priority víc do hloubky, mohlo z toho být vynikající drama ze života intelektuálů, kteří se snaží v životě něco dokázat a neuvědomují si, že i maličkosti vytváří velké věci, a že každou další informací sice roste jejich intelekt, nicméně se zmenšuje jejich "lidskost". Takhle to byla ničím výjimečná podívaná na staršího profesora literatury, který odmítal kontakt s lidmi a jakožto vdovec rovněž se ženami, ale seznámil se s pohlednou doktorkou, která mu ukázala, že to jde i jinak. No a dcera, která se vedle pilného studia (až to holka trochu přeháněla) věnovala domácnosti,se s novou situací vyrovnává těžce. Nečekaně. Smart people jsou příjemným filmem, který se mi ale pod kůži příliš nezaryl.(2.6.2009)

Nudu a nezáujem nezachránila ani Ellen Page, ani veľmi sympatický Thomas Haden Church. Najväčším problémom bolo zrejme to, že jeho postavu som si ako jedinú zamiloval, ostatné - čiže hlavné - postavy sa mi spočiatku hnusili, neskôr mi boli len nesympatické a nakoniec už len ukradnuté. Dennisa Quaida mám rád, o Ellen Page ani nehovoriac, ale tentokrát mi boli obaja protivní - nafúkaných (kvázi) inteligentov nemá rád nikto, možno s výnimkou Sarah Jessicy Parker. Potenciál bol veľký, ale konečné sklamanie, žiaľ, ešte väčšie.(7.8.2008)