foto

Thomas Haden Church

  • nar. 17.6.1960 (57 let)
    Yolo, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Americký herec, scénárista a režisér Thomas Richard Quesada se narodil v El Pasu jako třetí ze šesti dětí. Po dokončení střední školy Harlingen v Texasu pokračoval ve studiu dějin divadla, filmu a masmédií na univerzitě.

Kariéru nezapočal, jak by mnozí hádali před kamerou, nýbrž u mikrofonu. Jedna z jeho prvních prací byla v místním rádiu, kde se snažil uspět coby moderátor. Jeho život nabral jiný směr až ve chvíli, kdy vyhrál konkurz na seriál KŘÍDLA v roce 1990. Když se mělo rozjet natáčení šesté řady, rozhodl se své účinkování v něm ukončit, jelikož mu byla nabídnuta lákává možnost vlastního sitcomu, který nesl název NED AND STACEY. Účinkoval v něm společně s herečkou Debrou Messing. Naneštěstí, nízká divácká sledovanost zapříčinila, že se seriál brzy po svém uvedení na televizní obrazovky zrušil.

Poté se rozhodl pověsit herectví na nějakou dobu na hřebík a trávit čas více s rodinou. Z Los Angeles se přestěhoval zpátky na svůj ranč do Texasu, kde veškerou svou energii soustředil na psaní scénáře. Vzešel z toho v roce 2003 jeho režijní debut, road movie UBALENO V KANSASU. Aby měl na placení účtů, sem tam přijal menší roli – například ve filmech 3000 MIL NA ÚTĚKU, KOVBOJOVÉ A BLÁZNI či komedii OPOPARCHANT. Pak se konečně zdálo, že se na něj usměje štěstí v podobě role ve snímku Alexandra Paynea O SCHMIDTOVI s Jackem Nicholsonem. Nicméně nakonec připadla herci Dermotu Mulroneymu. Na Paynea ovšem udělal Church při castingu veliký dojem a slíbil mu, že ho obsadí do svého dalšího filmu.

V roce 2004 tedy nepromarnil příležitost zahrát si v BOKOVCE. Z filmu se stalo překvapení roku a získal si srdce diváků i kritiků. Sám Thomas byl za své nezapomenutelné ztvárnění postavy Jacka odměněn svou vůbec první oscarovou nominací za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. I když v roce 2006 odmítl účast v úspěšné MALÉ MISS SUNSHINE, čehož později litoval, všiml si ho režisér Sam Raimi. Ten v té době připravoval třetí pokračování SPIDER-MANA a Churche oslovil s nabídkou zahrát si záporáka Sandmana, který se dokáže přeměnit v písek. Aby jeho postava vypadala na plátně věrohodně, půl roku před natáčením chodil do posilovny a nabral několik kilo svalové hmoty.

Thomas je zasnoubený s herečkou Miou Zottoli a v roce 2004 se jim narodila dcera Cody. Do budoucna má rozplánovaných hned několik filmů. Uvidíme ho v komediích ALL ABOUT STEVE se Sandrou Bullock či NOWHERELAND s Eddiem Murphym.

Petra "Goldenhair" Jakovská

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2003 Ubaleno v Kansasu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace