poster

Tsunami: Následky (TV film)

 • Česko

  Tsunami

 • Velká Británie

  Tsunami: The Aftermath

 • Slovensko

  Tsunami: Následky

Drama

Velká Británie / USA, 2006, 2x95 min

 • tron
  ****

  „Všetci to nazývajú prírodnou katastrofou. Neviem, čo je prírodné na sile, ktorá takto udrie na Zem.“ Pôsobivá rekonštrukcia skutočných udalostí. Dva roky po udalostiach z roku 2004 sa spojilo HBO s BBC a vytvorili cenenú televíznu mini-sériu o tom, ako obrovské tsunami, vyvolané zemetrasením v Indickom oceáne, spustošilo nielen oblasti Indického oceána, ale dôsledky boli viditeľné napr. aj v Arktíde (okrem obrovských hmotných škôd zomrelo takmer štvrť milióna ľudí, desaťtisíce boli nezvestných resp. sa nenašli ich telá). Tvorcovia si uvedomili, že takú desivú udalosť nemá zmysel afektovať patetickými dialógmi a spomalenými zábermi, kedy požiarnik obetuje svoj život za život dieťaťa a jeho psíka. A tak je všetko realistické a uveriteľné. Miestami možno až príliš. Nikto z hlavných hrdinov nie je bezchybný, ale ani vyložená sviňa. Gestá, ktoré v bežných hollywoodskych veľkofilmoch vnímame ako hrdinské, dostávajú v tejto snímke dojemný, ľudský rozmer. A rozhodnutia postáv berú dych svojou „realitou“, ktorú nemáme morálne právo súdiť (žena, stratiaca dcéru, si v nemocnici privlastní svojej dcére fyzicky podobnú sirotu). To všetko bez „prehnaných“ hereckých výkonov, ktoré sú ale takmer do jedného skvelé (tradične poteší výborný Tim Roth ako novinár, ktorý až tvárou v tvár obludnej sile nájde svoje ľudské Ja).(17.2.2010)

 • Phobia
  ***

  První díl filmu přesvědčivý, zkáza, zmatek, šok a utrpení přeživších se produkci HBO podařilo divákovi naservírovat opravdu realisticky. Druhý díl stále působil dost realisticky, zoufalá bezmoc, marné hledání, liknavé jednání úřadů... akorát ta "senzační" novinářská linie mi kdovíjak nesedla: "vláda věděla, že se to stane a nechala k tomu dojít, aby se postavily nové hotely na území zničených rybářských vesnic". Laciné, jakoby z jiného filmu, vždyť ten zbytek se věnuje převážně lidem, jejich křehké psychice i duševní síle. Herci odvedli dobrou práci, Tim Roth byl coby novinář naprosto přirozený, černoška se ztraceným dítětem mi, pravda, víc lezla na nervy než vzbuzovala lítost. A maskér Giny McKee se moc nevyznamenal - na trpící matku a čerstvou vdovu vypadala stále příliš hezky nalíčená (herečka to naštěstí zachraňovala svým projevem). Emocí (slz) v této konkrétní linii vůbec mohlo být víc. Oceňuji, jak se scénář ve většině případů vyhnul klišoidním happyendům, ale popravdě, druhý díl jsem sledovala nečekaně vlažně, skoro jsem se nudila. Výsledný dojem 65%.(15.1.2010)

 • Chrustyn
  ****

  Velice povedený, působivý a silný film s velice dobrými hereckými výkony. Na televizní poměry se film maximálně povedl a herci zde předvádějí tak výborné výkony, že jim jejich postavy uvěříte. Film jistě neměl moc velký rozpočet, proto jsem neočekával nějaké skvělé trikové sekvence ničivých vln a samotná hlavní vlna se ve filmu vyskytne cca na 2 minuty. Avšak záběry zkázy jsou velice působivé a působí reálně. Nejvíce se mi ve filmu líbil "příběh" postavy, kterou ztvárnil Chiwetel Ejiofor. Jeho postava otce hledajícího ztracenou dceru dostala ve filmu nejvíce prostoru a bylo to jen dobře, jelikož je právě tato část tou nejpůsobivější. Film se mi opravdu velice líbil a rozhodně by neměl být přehlížen. Pokud se nenecháte odradit tříhodinovou délkou čeká vás velice strhující drama, které působí opravdověji než spousta vysokorozpočtových trháků.(25.6.2008)

 • LordSnape
  ****

  Zapomeňte na další zemětřesení v New Yorku, které pak následně všichni překonají díky heroickému činu obyčejného Američana. Tsunami vás už od začátku vrhne do katastrofy nevídaných následků a destrukce, která má reálný základ a soustředí se především na to, jak se s tím vyrovnat. Tento film není o patriotismu, ale o nezlomné vůli žít a vyrovnání se s následky ztráty svých blizkých.(10.1.2009)

 • genetique
  ****

  Jasný útok na city hneď z prvých línií. Hneď od začiatku scenár vybalí najpôsobivejšie zábery a až do samého záveru pokračuje sériou extradramatických a ťažko stráviteľných situácií a scén. Príbehy a osudy ľudí po katastrofách sa stali vhodnou a hlavne hodnotnou korisťou pre sfilmovanie, no keď je film natočený s citom, dobrým scenárom a kvalitnými hercami, nemám nič proti tomu, dostať sa na chvíľu do sveta obrovskej tragédie, prežívať zdesenie a súcitiť s jej hlavnými aktérmi. HBO produkcia znova natočila veľmi pôsobivý a realistický film. 85%.(26.9.2008)

 • Tim Roth

 • - Vlny byly až 10 metrů vysoké a dosáhly na břeh až do vzdálenosti 2 km. (Rodriguez)

 • - Při tsunami zemřelo 226 000 lidí (z toho bylo 5000 cizinců), zraněno bylo přes 500 000 lidí, na následky infekcí a nemocí jich zemřelo přes 150 000. (Rodriguez)

 • - Samotné natáčení mělo probíhat v místech, kde se tsunami přehnalo. Přes původní negativní reakce místních obyvatel nakonec všichni souhlasili a filmaři tím nepřímo přispěli k rozvoji postižené oblasti. (Rodriguez)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace