Reklama

Reklama

Tsunami: Následky

(TV film)
  • Česko Tsunami (více)

Obsahy(1)

V roce 2004 se celý svět otřásl pod úderem tsunami, která zpustošila pobřeží Thajska. Stovky tisíc lidí příšly o život. Ti, kteří přežili navždy ztratili nevinnost. Mini-série společnosti HBO, natočená podle skutečné události, vypráví příběh skupiny lidí, jejichž životy byly nezvratně poznamenány jednou z největších přírodních katastrof v historii. Zatímco na hlubokém moři je tsunami těžko pozorovatelná (obvykle má výšku v cm až desítkách cm zato rychlost až 700 km h-1), u pobřeží nahromaděná energie zvedá vlnu až do výšky 30 metrů a více. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

tron 

všechny recenze uživatele

„Všetci to nazývajú prírodnou katastrofou. Neviem, čo je prírodné na sile, ktorá takto udrie na Zem.“ Pôsobivá rekonštrukcia skutočných udalostí. Dva roky po udalostiach z roku 2004 sa spojilo HBO s BBC a vytvorili cenenú televíznu mini-sériu o tom, ako obrovské tsunami, vyvolané zemetrasením v Indickom oceáne, spustošilo nielen oblasti Indického oceána, ale dôsledky boli viditeľné napr. aj v Arktíde (okrem obrovských hmotných škôd zomrelo takmer štvrť milióna ľudí, desaťtisíce boli nezvestných resp. sa nenašli ich telá). Tvorcovia si uvedomili, že takú desivú udalosť nemá zmysel afektovať patetickými dialógmi a spomalenými zábermi, kedy požiarnik obetuje svoj život za život dieťaťa a jeho psíka. A tak je všetko realistické a uveriteľné. Miestami možno až príliš. Nikto z hlavných hrdinov nie je bezchybný, ale ani vyložená sviňa. Gestá, ktoré v bežných hollywoodskych veľkofilmoch vnímame ako hrdinské, dostávajú v tejto snímke dojemný, ľudský rozmer. A rozhodnutia postáv berú dych svojou „realitou“, ktorú nemáme morálne právo súdiť (žena, stratiaca dcéru, si v nemocnici privlastní svojej dcére fyzicky podobnú sirotu). To všetko bez „prehnaných“ hereckých výkonov, ktoré sú ale takmer do jedného skvelé (tradične poteší výborný Tim Roth ako novinár, ktorý až tvárou v tvár obludnej sile nájde svoje ľudské Ja). ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Jasný útok na city hneď z prvých línií. Hneď od začiatku scenár vybalí najpôsobivejšie zábery a až do samého záveru pokračuje sériou extradramatických a ťažko stráviteľných situácií a scén. Príbehy a osudy ľudí po katastrofách sa stali vhodnou a hlavne hodnotnou korisťou pre sfilmovanie, no keď je film natočený s citom, dobrým scenárom a kvalitnými hercami, nemám nič proti tomu, dostať sa na chvíľu do sveta obrovskej tragédie, prežívať zdesenie a súcitiť s jej hlavnými aktérmi. HBO produkcia znova natočila veľmi pôsobivý a realistický film. 85%. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

„Ale jo, dobrý, vlastně velmi slušný,“ řekne si divák po projekci téhle s úctou natočené televizní minisérie. Jak název napovídá, připomíná jednu z nejtragičtějších živelných pohrom v dějinách lidstva. Tvůrce až tak nezajímal rozměr katastrofy, nýbrž osudy těch, kteří přežili, ztratili, doufali, hledali, trpěli, dokumentovali, pomáhali. Vyrovnáváním se s následným chaosem je totiž jen začátek, postupně se seznámíme s osudy zarputilého novináře, manželského páru, který marně pátrá po šestileté dceři, mladého vesničana, matky, která přišla o manžela a teď bojuje o život syna, dobrovolné pomocnice a dalších, které se postupně prolínají. Působivé memento tahají do vyšších pater zejména civilní herci – Tim Roth, Chiwetel Ejiofor, Sophie Okonedo nebo Toni Collette. Bez zbytečných happyendů, bez dynamiky katastrofických velkofilmů (paradoxně onen spád a tempo jsem ale místy postrádal), bez důrazu na naturalismus (přesný opak nedávného dramatu Nic nás nerozdělí, s kterým ho na druhou stranu spojují poměrně neuvěřitelné náhody). 70% ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

První díl filmu přesvědčivý, zkáza, zmatek, šok a utrpení přeživších se produkci HBO podařilo divákovi naservírovat opravdu realisticky. Druhý díl stále působil dost realisticky, zoufalá bezmoc, marné hledání, liknavé jednání úřadů... akorát ta "senzační" novinářská linie mi kdovíjak nesedla: "vláda věděla, že se to stane a nechala k tomu dojít, aby se postavily nové hotely na území zničených rybářských vesnic". Laciné, jakoby z jiného filmu, vždyť ten zbytek se věnuje převážně lidem, jejich křehké psychice i duševní síle. Herci odvedli dobrou práci, Tim Roth byl coby novinář naprosto přirozený, černoška se ztraceným dítětem mi, pravda, víc lezla na nervy než vzbuzovala lítost. A maskér Giny McKee se moc nevyznamenal - na trpící matku a čerstvou vdovu vypadala stále příliš hezky nalíčená (herečka to naštěstí zachraňovala svým projevem). Emocí (slz) v této konkrétní linii vůbec mohlo být víc. Oceňuji, jak se scénář ve většině případů vyhnul klišoidním happyendům, ale popravdě, druhý díl jsem sledovala nečekaně vlažně, skoro jsem se nudila. Výsledný dojem 65%. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Decentní depka. Nemůžu se rozhodnout, co si myslím o tom sloučení vyprávění jednotlivých lidských tragédií a investigativní novinářské linky, a možná se nemohli rozhodnout ani autoři, protože film se celou dobu docela sebevědomě odehrává, ale skončí tak nijace. Na druhou stranu, jak jinak by měl asi skončit. Rozhodně velmi oceňuji, že se film věnuje i místním obyvatelům, protože většina filmových a televizních zpracování této živelné katastrofy se věnuje jenom trpícím turistům. (Například Nic nás nerozdělí, jakkoliv ten film miluji. I když tam byly ambice zcela jiné než u této mnohem bezprostřednější a všeobjímajícnější reakce, tak mám potřebu to zmínit.) ()

Galerie (15)

Zajímavosti (3)

  • Při tsunami zemřelo 226 000 lidí (z toho bylo 5000 cizinců), zraněno bylo přes 500 000 lidí, na následky infekcí a nemocí jich zemřelo přes 150 000. (Rodriguez)
  • Samotné natáčení mělo probíhat v místech, kde se tsunami přehnalo. Přes původní negativní reakce místních obyvatel nakonec všichni souhlasili a filmaři tím nepřímo přispěli k rozvoji postižené oblasti. (Rodriguez)
  • Vlny byly až 10 metrů vysoké a dosáhly na břeh až do vzdálenosti 2 km. (Rodriguez)

Reklama

Reklama