Reklama

Reklama

Dealer II

  • Česko Dealer 2 (více)
Trailer 1

Osm let po průlomovém hitu Dealer se režisér Nicolas Winding Refn vrátil k postavám a světu, které ho katapultovaly mezi nejsledovanější evropské filmaře. V druhém díle velmi volně navazuje na předchozí události, ale zaměřuje se tentokrát na postavu druhořadého dealera a prosťáčka Tonnyho v podání Madse Mikkelsena. Ten se vrací z vězení a rovnýma nohama zase končí ve svrabu malých i velkých krádeží, podfuků, šméček a vyrovnávání účtů. Během toho se pokouší zavděčit se svému přísnému otci, známému v podsvětí jako Klempíř, jeho kámoš a parťák O má čerstvě před svatbou a navíc se ještě Tonny dozvídá, že je otcem.
Refn tentokrát nechává klasické žánrové vzorce zcela stranou a místo energického existenčně vyhroceného vyprávění prvního dílu se noří hlouběji do nitra kodaňského podsvětí a především pak zkouší nahlédnout za zhuntované vizáže jeho galerky. Druhý Dealer tak ještě více demytizuje obraz gaunerů, jaký předkládají americké žánrové filmy. Ačkoli i v Kodani se svádějí mocenské boje a za vším stojí touha urvat si svůj kus žvance či stát se nejvyšším kápem, namísto idealizované noblesy mafiánských eposů či frajerskosti gangsterských thrillerů hollywoodské produkce Refn diváky zavádí do světa nočních podniků, autodílen a laciných bordelů. Příznačně pak jeho obyvateli nejsou žádní sofistikovaní zločinní géniové, ale pouze ztroskotané existence, lemplové a amatéři. Do tohoto marasmu ale režisér a scenárista v jedné osobě zasazuje strhující a ve svém vyznění mrazivý příběh o hluboko pohřbených emocích, který ústí až do tragédie antických rozměrů.
Nicolas Winding Refn opět využívá styl mísící naturalistické prostředí se syrovým realismem dokumentárně stylizované kamery, ale osm let mezi prvním a druhým dílem je znát ve výrazně jistějším a sevřenějším tvaru celého filmu, ale i propracovanější dramaturgii a precizním vedení herců. Hlavní pozornost na sebe po právu strhává vynikající Mads Mikelsen v ústřední roli Tonnyho. Jeho návrat k postavě, která v prvním díle byla jeho úplně první hereckou příležitostí v celovečerním filmu, stvrzuje svůj talent, ale i ambici vyhledávat náročné role. Během doby, která uplynula od prvního Dealera, se z tehdy neznámého mladíka stala zářící hvězda, která si získala mezinárodní pozornost televizním seriálem Rejseholdet, jenž jako první skandinávský krimi pronikl do zahraničí a dosáhl až na prestižní cenu Emmy. V roce vzniku druhého Dealera měl již Mikelsen za sebou první hollywoodské angažmá, vedlejší roli v akčním Králi Artušovi. Také v dalších letech nabídky ze zámoří, jako byla role hlavního záporáka v bondovce Casino Royale či titulní hrdina ceněného hororového seriálu Hannibal, střídal s ambiciózními dánskými projekty typu Refnovy kontemplativní vikingské artovky Valhalla Rising, kostýmní romance Královská aféra, etického dramatu Hon nebo skandinávského westernu Spása. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (197)

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Pokračovanie po približne 8 rokoch ma nijak zvlášť neudivilo, bolo to o niečo viac pozerateľnejšie, taktiež reálne na svoju dobu, nepreháňalo. Avšak niečo takéto som opäť čakal, som rád, že sa nadviazalo na prvý film. Nebolo to pózerské, bolo to uveriteľné, ale priemerné. Pri týchto filmoch je problém nuda a tá môže odradiť ľudí. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že naozaj to malo byť na hlbšie zamyslenie, ale nejakým silným filmom by som to nenazval, opäť priemer. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Mads Mikkelsen zaválel. Tentokrát je tu za největšího hadráka, podržtašku, pitomce a přece si vás získá. Narozdíl od Franka z prvního PUSHERA, který všechno táhl tak Tonny se prostě snaží pasivně přihlížet a jen vydělat nějáké ty prachy. Celkově jde o trošičku slabší pokračování, ale závěr je mnohem silnější a dojem hodně zvedá. ()

Reklama

malylada 

všechny recenze uživatele

Tak čekal jsem, že Dealer 2 bude navazovat na otevřený konec prvního dílu, ale bohužel to bylo pouze volné pokračovaní jednoho z hrdinů. Zápletka se točí kolem Tonnyho, v podstatě má s tématikou dealování minimum společného a maximálně se tam šňupe. Jedná se spíš o slepenec scén ze života hlavního hrdiny po tom, co se vrací do života z lochu. Některé pasáže se povedly a jiné se snaží šokovat až okatě, podbízivě. Autenticitu prvního dílu spíše ztrácí a vyvolává ve mě pocit zklamání, jako například Trainspotting 2.......6/10 ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Stále brázdime rovnaké prostredie, ako v prípade prvého filmu. Akurát Frankieho vystriedal Tonny. Hoci to má množstvo recipročných scén ( v zmysle ústrednej zápletky) viac ako na snahu zohnať peniaze sa film snaží zaoberať Tonnyho postavou ako takou. A je to dobrá voľba. Mads Mikkelsen je v postave Tonnyho možno fetka, a zároveň neuveriteľný smoliar, ale v jeho prevedení je niečo veľmi sympatické. Jeho potreba mať k niekomu vzťah ( úprimný a láskavý) je v tomto smere potrebným hnacím motorom. Hľadá niekoho kto by ho nesúdil, neponižoval, kto by ho neklamal a neojebával. Lenže vo svete v ktorom sa nachádza môže čakať iba toto. Jeho premena je uveriteľná a jeho cesta natoľko zaujímavá, že si to odo mňa tú 4* zaslúži. Jednotka je ale príbehovo o trošku lepšia. ()

Brain-D 

všechny recenze uživatele

Velmi silný autentický psychologický film. Pojednává stejně jako v 1. díle o pašerácích drog. Mads Mikelsen zahrál v jedničce postavu skina, kde ironicky pobavil nad svým ponurým životem. Zde je náš plešoun s tetováním na zátylku "RESPECT" hlavní postava. Kam až lidská uvažování dokáže klesnout a k čemu se odhodlat, to vše jde zde krásně vidět. Mě zaráží, že tyhle filmy nejsou více známe. Jako kdyby lidé nechtěli poslat pravdu více dál. Raději si pouštět pohádky, comiksy a bůhví jaké teenegorovské kraviny. Tohle je život. Takhle doopravdy někteří žijí, tak se na to podívejte. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (4)

  • Scény byly natáčeny neobvykle ve stejném pořadí, ve kterém se odehrávaly. (Marek#33)
  • Filmy Pusher II a Pusher 3 (2005), který vyšel o rok později, byly natočeny čistě z komerčních důvodu. Předchozí snímek Nicolase Windinga Refna Fear X (2003) byl v USA propadákem, kvůli čemuž dokonce zkrachovala společnost Jang Go Star. (Johnston)

Reklama

Reklama