Závěť

Promets-moi

Promise Me This

Testament

Komedie

Srbsko / Francie, 2007, 123 min (SE: 137 min)

Emir Kusturica

Emir Kusturica

Milorad Glusica
  • JohnnyD

Senilný Kusturica v akcii alebo Kusturica si natáča svoju "českú komédiu z 90tych rokov". Jedno veľké nevkusné trápenie a to od odporného vizuálu, strašnej réžie, mizerných hercov (!), cez nezmyselný príbeh a primitívny humor až po akože myšlienku o tom, ako sú chudáci Srbi vykorisťovaní Američanmi a na ich strane sú len cirkev, alkohol, kurvy, zbrane a holohlaví kamaráti. Točil to fakt ten istý človek, čo točil Underground a Dom za vešanje?(24.3.2014)

"Tak toto smrdí těžkou provokací." Kusturicovy filmy patří mezi mé nejoblíbenější a ač Zavet není z nejlepších, stále je to kouzelná komedie plná absurdity, fantazie i černého humoru. Kusturica dokáže bojovat na mnoha frontách, baví, zesměšňuje i kritizuje zároveň. Vyrovnává se s vlastními problémy i se situací na celém Balkáně. A to způsobem, u kterého se opravdu šíleně zasmějete... Zavet je i o dospívání a o cestě venkovského, nezkaženého kluka do města mezi zločinecké živly. Myslím, že pokud máte Kusturicovu tvorbu rádi, tento film vás rozhodně nemůže urazit.(8.9.2008)

Další bláznivá komedie Kusturicy. Nuto říci, že se mi líbila více, než jiné jeho podobně laděné filmy. Akční dědeček, který má okolo chalupy střelnici a tankodrom v jednom. Musí se starat o vnuka, kterého pošle do města prodat krávu a sehnat nevěstu. Vnouček po cestě potká přátele i nepřátele. O komické a absurdní situace není nouze, typicý rukopis režiséra je patrný v mnoha momentech. Dozajista se zasmějete, vidím to na jasné čtyři hvězdy.(28.12.2008)

Šialená kusturicovská jazda za ženou a ikonou, plná divných sexuálnych praktík, znásilňovaných zvierat, srbských mafiánov, skvelej hudby, vynálezov, lietajúcich cirkusantov, bordelov a iných úsmevných zvráteností - a najmä je tu jeden sympatický dedko, jedna sympatická (a uznávam, že aj krásna) dievčina, a jeden zvláštny chlapec, ktorý je tak nesympatický, až je sympatický - no a aby nebolo humoru málo, odohrá sa aj čosi ako "stret" všetkého možného a nemožného (svadba, pohreb, cirkusant, kanec... čo len ne/chcete.) Suma sumárom: trošku mi to pripomenulo Slnce seno, trošku Sám doma, trošku O bohoch a ľuďoch - a trošku ma to aj rozosmialo. Spokojnosť? Áno. Nadštandardná? Nie. Ale k štyrom hviezdičkám stačí...(4.6.2013)

Tak tohle je ujetost na entou!!! Ze začátku jsem v tom viděl jenom nějakou balkánskou koninu, ale když Tsane dorazil do města vše se změnilo na poctu béčkovým filmům plnou geniálních absurdit. Raketomet ve střeše vesnického kostela? Nemám slov... a Jasna byla nádherná, jen ten Tsane se mi zdál poněkud mladý, ale to vůbec nevadí. Zatím čtyři, ale mám pocit, že po dalším zhlédnutí se mážeme dostat i výše.(21.3.2010)

• - Film, který sledují Tsane (Uros Milovanović) a Jasna (Marija Petronijević) u ní doma, je Scorseseho Taxikář (1976). ((mOnkey))

• - Pieseň v karaoke súťaži, kde spievajú Jasna (Marija Petronijevic) a Tsane (Uros Milovanovic), je "Winner takes it all" od skupiny Abba. (vander19)

• - Film sa natáčal v meste Uziče a v dedinke Zlatibor. (vander19)