Závěť

Promets-moi

Promise Me This

Testament

Komedie

Srbsko / Francie, 2007, 123 min (SE: 137 min)

Emir Kusturica

Emir Kusturica

Milorad Glusica

+3* takovou nálož divokých nápadů jsem od této komedie rozhodně nečekal a některé scénky jsou nezapomenutelné. Už dlouho jsem neviděl šílenější film než tento, ale na druhou stranou si tu Kusturica neláme hlavu nad nějakými logičnostmi, což mi ke konci už začínalo vadit. Kdo má tedy chuť na moderní barevnou balkánskou pohádku na vyplnění nudné chvíle třeba po obědě, tak jděte do toho, ale rozhodně to pro každého není! [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](23.1.2017)

Tradičný Kusturica. Naturalizmus, pudovosť, tradičný srbský vidiek, zbrane a dostatočne absurdný príbeh, aby ste odpustili všetky logické nedostatky. K tomu osvedčený Miki Manojlovic v roli hlavného zákeráka. Závet síce už tak nenadchne ako napríklad Underground, ktorý sa stal minimálne v mojich kruhoch kultovou záležitosťou, ale určite nesklame.(6.2.2009)

LOOOOOL !!! Todle ze je drama ? :D Vesnický McGiver v důchodu, banda potrhlých "ničemů", létající čestmír s finální hláškou : "nevíte výsledky italské ligy?" a spousta dalsich naprosto úleťáckých hlášek a fšemožných pyczovin :DDD čelal sem vicemene vsecko, jen ne toto :DD Ale klobouk dolů, povedlo se to a určitě nad tim ještě parkrat budu svijet !!!!(1.6.2008)

Mám pocit, že Emir Kusturica má u mne obrovskou výsadu v tom, že mu dokážu odpustit vlastně cokoliv. V prvé řadě nezdravou ztřeštěnost, která mi v jeho podání přijde nadmíru empatizující, nádherně grotesktní a nutno říci, že i těžko popsatelná reálie života. Dále mu s čistým svědomím odpouštím vlastně totožný průběh děje (v té nejobecnější rovině) u jeho posledních tří filmů. Co s však mění (díky bohu), je výběr jednotlivých hlavních ženských rolí a my chlapci si musíme přiznat, že Branka Katic (Černá kočka...), Natasa Solak (Život je zázrak) a nyní Marija Petronijevic mají absolutní schopnost nás přitahovat svojí přirozeností a vlastné i hereckým výkonem samotným , i za handicapu (nebo výhody?), že jde o jejich první roli. Přestože, že jsem asi nepředložil dost silné argumenty (záměrně neuvádím dobře známé - hudba, či typické kusturicovi originální gagy, nebo skvělou komediální mimiku všech představitelů) na to, abych si obhájil to, proč dávám vlastně jasnému čtyřhvezdičkovému bijáku 5 stars, nemůžu skrze tu veškerou empatii, která se dá z filmu přímo ždímat a při které je Vám do breku (a to ještě vůbec nevíte proč), hodnotit film jinak.(9.8.2009)

Už je to od E. Kusturici trošku pořád to samé. Této variantě snímku o zběsilém Balkáně ovšem chybí silnější jednotící příběh, vlastně je to hlavně šňůra samostatných anekdot a epizod, které s ohledem na délku filmu a také s ohledem na to, že se jejich motivy často opakují, po jisté době přestávají být zábavné.(19.3.2011)

• - Pieseň v karaoke súťaži, kde spievajú Jasna (Marija Petronijevic) a Tsane (Uros Milovanovic), je "Winner takes it all" od skupiny Abba. (vander19)

• - Film sa natáčal v meste Uziče a v dedinke Zlatibor. (vander19)

• - Film, který sledují Tsane (Uros Milovanović) a Jasna (Marija Petronijević) u ní doma, je Scorseseho Taxikář (1976). ((mOnkey))