12 podmínek k dědictví

The Ultimate Gift

12 podmienok dedičstva

Drama / Rodinný

USA, 2006, 113 min

Kdyby mi tento film nebyl doporučen, asi bych se mu vyhnul obloukem, neb bych čekal hloupou komedii plnou klišé s předem jasným koncem (ostatně nepochopitelně nepřesný český překlad k tomu svádí). Jenže opak je pravdou. I když tu podobné téma již jistě bylo a i když je tohle vděčný námět pro komedii, ani jedno z toho nesplnilo mé očekávání. Naopak, celý film je příjemně odvyprávěný příbeh, který postupně vrší jednotlivé stupně skládačky a tak si dokáže bez problému udržet pozornost až do samého závěru. Svůj podíl na tom má i jeho romantická stránka, která je velmi jemně zakomponována do příběhu a nevnucuje se. Snad jen v úplném závěru ten motýl ... Zasloužených 80 %(1.7.2009)

• gudaulin

Tenhle film je moralita... Řeklo by se, v dnešní době, stejně jako kdykoliv v minulosti, je morálka potřeba, tak proč si trošku nezamoralizovat? Bohužel je to hodně přímočará a předvídatelná moralita. A to ještě stále není to nejhorší. Ona je to totiž kýčovitě vykalkulovaná podívaná ždímající sentiment a citově vydírající. Filmů o napravení zkaženého zbohatlíka vyprodukovala americká kinematografie už bezpočet a v tenhle kousek není v žádném ohledu inovativní. Méně než 2 hvězdičky si nezaslouží, protože je profesionálně natočený, se slušnými herci a poctivými hereckými výkony. Ale ten scénář a ty dialogy, které se odehrávají ve stylu: "Získal jsi 100 milionů dolarů. - Cože, peníze? Jak to, že nic necítím? Jak to, že mě to neuspokojuje? - To je proto, že jsi se stal jiným člověkem." Nebo: "Chci být s lidmi, které mám ráda, kteří se mají rádi a kteří mají rádi mě." Se slovíčky "rád", "láska", "štěstí" se tu vůbec nešetří a jak je vidět na procentuálním hodnocení, ono to kupodivu vysoce účinně zabírá. Abigail Breslin v roli přemoudřelé holčičky, jak jinak než umírající na leukémii, která organizuje budoucnost své matky a hlavního hrdiny příběhu, si mě svou přítomností v téhle vyčpělé limonádě dokázala řádně zprotivit a musel jsem si připomínat její výborný výkon v Malé Miss Sunshine, abych ji nezatratil. Celkový dojem: 35 %.(31.7.2009)

Pokud k tomuto snímku budu přistupovat bez velkých ambicí, dejme tomu jako k takové pohádkové, lehce naivní moralitce, tak fajn. Docela hezky se na to koukalo, trošku jsem se dojmula, Abigail Breslin je i přes svůj nízký věk dobrá herečka a co si budeme povídat, na Drewa Fullera je fakt pěknej pohled. Ale nechtějte po mně abych to brala jako regulérní drama, protože s tím nemá toto prvoplánové, povrchní dílko společného vůbec nic.(27.8.2013)

Ale jo, dávám pět, protože to je po dlouhé době pořádný rodinný nenásilný film, který jsem viděl. Na nic si totiž nehraje a zápletka se mi velmi líbila, včetně proměny osobnosti Jasona. Film mi byl doporučen od kamarádky a je vidět, že mě už trochu zná. :-) Je to krásný film, procítěný, plný emocí a dokonale promyšlený až do samotného konce. Závěr jsem takový nečekal, ale asi to tak muselo být. Pokud chcete s rodinou strávit příjemný večer u televize, tohle je ta správná volba. Pro mě příjemné překvapení. 90%(1.1.2014)

Dosť umelý film, veľmi umelý. Starý pán vychováva svojho vnuka až po smrti, cez svoju správnu radu a diaľkový komunikátor. A napriek jeho drsným rečiam hneď vidno, že je to správny chlapík, čo dovedie film do toho správneho konca, aby vyplynulo dokonalé poučenie. Dávkuje sa aj primerané množstvo citového vydierania cez rozkošné dievčatko s problémom, ale aj tak sa film dá úspešne dopozerať a sú to slabšie tri hviezdy.(22.4.2017)

• - Autora rovnomennej románovej predlohy Jima Stovalla, ktorý je v skutočnosti slepý, obsadili ako vodiča limuzíny. (Karush)

• - Starostu si zahrál Patrick McCrory, který je skutečným starostou města Charlotte. (Terva)

• - Zajímavé je, že film vydělal víc peněz z prodeje DVD, než na tržbě v kinech. (Terva)