12 podmínek k dědictví

The Ultimate Gift

12 podmienok dedičstva

Drama / Rodinný

USA, 2006, 113 min

Typická rodinná dráma? Možno áno, ale zaujala o čosi viac ako ostatné, ktoré by ste našli v nedeľu poobede ako oddychovku. Celkom zaujímavý námet, ktorý býva často k videniu v amerických komédiách o dedičstve za určitých podmienok, kde to veľmi často nefunguje. Tu to prekvapivo funguje a napriek veľkému moralizovaniu a klišovitými dialógmi občas pôsobí film veľmi ľudsky a príjemne, vďaka čomu sa nedá ho dopozerať. Romanticko smutné rozuzlenie film tiež nijak nezabíja, takže podľa mňa veľmi poctivo urobený film, herecky zvládnutý typicky televízne, ale vôbec to neruší. Hodnotenie: 60%(22.5.2010)

Film „12 podmienok dedičstva“ je film s výbornou myšlienkou, no s veľmi slabým spracovaním. Z niektorých scén mi bolo do smiechu a pritom som mal skôr plakať. Bolo to na môj vkus nejako uponáhľané a rozhádzané. Záver človeka chytí za srdce. Celkovo film nenadchne, no musím uznať, že na nízkorozpočtový film je to slušné dielo. 3,5*(6.9.2013)

Aby bylo jasno, tohle je kýč toho nejtvrdšího kalibru. To bych byl ještě ochotný zkousnout. Děj se celou dobu vleče víc než pověstný týden před výplatou. Na to jsem si už u dnešních filmů docela zvyknul, takže s tím už tak trochu počítám dopředu. Co jsem ale neustál byla malá Emily, tedy element, který by měl diváka u tohoto filmu dojímat. Mě ale kazil dojem z celého filmu. Těžko si dokážu představit, že by přibližně desetiletá holčička dokázala vypouštět do světa hlášky o tom, jak si jsou dva lidé ve světě předurčeni a řadu podobných nesmyslů. Vůbec se Emily chová naprosto nepřirozeně, je za každou cenu roztomilá v každé scéně, navíc měla být asi i vtipná, mě z toho ale bylo spíš trapně. A aby toho nebylo málo, tak její herecká představitelka přehrává jak to jde. Nechápejte mě špatně, 12 podmínek k dědictví není špatný film. Jen má pár drobných mušek a jednu pořádnou desetiletou masařku. Na víc než na 3* to u mě není.(28.9.2010)

Jeden z tých skvelých filmov, ktoré sa dajú pozerať aj viacej krát a stále dokážu zaujať. Film plný posolstiev, symbolov a hlavnej myšlienky, ktorá vystihuje to staré známe remarquovské "Všetko, čo sa dá kúpiť za peniaze, je lacné". Vynikajúci scenár (podľa literárnej predlohy Jima Stovalla) s obdivuhodným spracovaním - žiadne citové vydieranie, nič prehnané a všetko plné symboliky. Hlavná postava Jason čelí obrovskej výzve - musí splniť 12 podmienok preto, aby sa dočkal dedičstva po svojom starom otcovi. Spočiatku mu ide len a len o peniaze, ale časom zistí, že šťastie sa nemeria peniazmi, ale práve darmi ktoré počas dlhej cesty za dedičstvom získava.(15.4.2013)

Někdy méně je více. A to je nejenom jedna z myšlenek filmu, ale i dojem, který ze zpracování filmu mám. Ta až úporná snaha mít po celou dobu diváka "v hrsti", mít pod kontrolou jeho zážitek, mně dojem pokazila mnohem víc než třeba někteří (ne)herci. Bylo to právě citové vydírání a moralizující pointy servírované až do extrémů, aby je pochopil i fanoušek Ulice, které mně bránily si film víc užít. Přitom by stačilo všeho ubrat - netlačit tolik na emocionální pilu, omezit akční sekvenci v džungli, nejspíš i zkrátit stopáž. Především k divákovi ale přistupovat jako ke svéprávné individualitě, která sama dokáže propojovat indicie a pracovat s vlastními pocity. Takhle jsou ty moje dost smíšené.(1.11.2016)

• - Zajímavé je, že film vydělal víc peněz z prodeje DVD, než na tržbě v kinech. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v americké Severní Karolíně ve městě Charlotte. (Terva)

• - James Garner (Red Stevens) pred natáčaním ohlásil, že toto bude jeho posledný film. Odvtedy sa však objavil v niekoľko ďalších projektoch. (beso74)