12 podmínek k dědictví

The Ultimate Gift

12 podmienok dedičstva

Drama / Rodinný

USA, 2006, 113 min

Film by mali vidieť všetci namyslení pracháči, ktorí si myslia, že im patrí svet. Pochybujem, že by ich tento film zmenil, ale isté je, že donúti zamyslieť sa. 12 podmienok k veľkému dedičstvu, o ktorom hlavný hrdina samozrejme vopred nevie, má v sebe výchovný a ľudský charakter. Funguje to, Jason sa postupne začína meniť a divákovi postupne prirastá k srdcu. Čo takto ostať zrazu bez peňazí? Koľko priateľov vám ostane? Čo takto skúsiť pracovať, alebo žobrať na ulici? Film nezdobí žiadna veľká hviezda, no napriek tomu film milo prekvapí. Dokáže zaujať, dojať i poučiť. Čo chcieť od filmu viac? 80%.(29.3.2013)

Já už to možná kdysi viděl, někdy dávno v útlém věku... aha vlastně ne, tě buh rok výroby 2006, tak oprava - neviděl. Ale podobnou slátaninu, takovou tu citovou vyděračskou jsem v tomhle stylu určitě viděl a tohle nakonec taky a i když jde o rádoby vyjednávací buchtu, líbilo se mi to. Holčička srší humorem jak starý house a mladý zbohatlík nachází charakter, to je co?! Každopádně 6/10.(12.9.2011)

Počas záverečných titulkov bolo vymenovaných všetkých dvanásť darov... nuž niektorí asi moc rychlo vypli a preto nedokázali narátať všetky dary... a ono by sa ich tam dalo nájsť podľa mňa ešte aj viac ako dvanásť.... ale to by som už pôsobil moc sentimentálne. A inak prečo hovoriť, že vykradol všetky možné filmy, keď môžeme povedať, že ich krásne zhrnul... možno to nie je na 5*, ale 2* sa mi zdá moc málo oproti tomu čo si 2* naozaj zaslúži, tak to dorovnávam...(8.2.2009)

Rodinný doják o tom, jak peníze mění člověka. 1) Pohádky pro dospělé jak poctivý ke štěstí přišel, či jak chudý a počestný odměněn byl, mám velmi rád. Oči mi zvlhnou a odcházím od obrazovky s pocitem, že ten svět snad není tak zlý, jak se jeví z pohledu televizních novin._____ 2) Určitá stylizace až absurdita k těmto pohádkám přirozeně patří. A tak se miliardář zamiluje do prostitutky (Pretty Woman), kongresman do pokojské (Maid in Manhatttan) a také dědicové musí vykonávat pověstné úkoly, aby si majetek zasloužili (spousta filmů)._____ 3) Nejsem ovšem rád, když ze mě tvůrci filmu dělají blbce. Emocionální vydírání (chudá umírající dívka), scénky vypočítané na efekt, napatlaná směs všeho, o čem se dramaturg, scénárista či režisér domnívá, že by mohlo zapůsobit - děkuji, nechci._____ 4) Krkolomný scénář předvídatelný od první minuty, průměrné herecké výkony._____ 5) A přesto jsem se vydržel dívat až do konce. Chvílemi jsem byl i lehce dojat. Ono to poselství je natolik nosné, že ani kýčovité fráze nedokáží potlačit obecné pravdy o životních hodnotách._____ 6) Kolik je vlastně těch darů? Ke 12 jsem se nedostal ani v závěrečných titulcích._____ 7) Oficiální text distributora psal zřejmě někdo, kdo film neviděl. Jason nedědil po svém otci, ale po svém dědovi. Svého otce miloval a nikoliv nenáviděl. Sám nepředpokládal, že čtení dědovy závěti bude jen další peněžní transakcí, jež mu umožní žít dál hýřivým životem, naopak, ani se toho nechtěl zúčastnit. Jason vůbec není "odrostlé důvěřivé" dítě._____ 8) Chápu, že v komentářích nikdo opravovat gramatické hrubky (a že jich je) nebude, ale v oficiálním textu by se objevovat neměly - čtení otcovi (!) závěti.(31.1.2009)

Dosť umelý film, veľmi umelý. Starý pán vychováva svojho vnuka až po smrti, cez svoju správnu radu a diaľkový komunikátor. A napriek jeho drsným rečiam hneď vidno, že je to správny chlapík, čo dovedie film do toho správneho konca, aby vyplynulo dokonalé poučenie. Dávkuje sa aj primerané množstvo citového vydierania cez rozkošné dievčatko s problémom, ale aj tak sa film dá úspešne dopozerať a sú to slabšie tri hviezdy.(22.4.2017)

• - James Garner (Red Stevens) pred natáčaním ohlásil, že toto bude jeho posledný film. Odvtedy sa však objavil v niekoľko ďalších projektoch. (beso74)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 2. (Stanley619)

• - Autora rovnomennej románovej predlohy Jima Stovalla, ktorý je v skutočnosti slepý, obsadili ako vodiča limuzíny. (Karush)