12 podmínek k dědictví

The Ultimate Gift

12 podmienok dedičstva

Drama / Rodinný

USA, 2006, 113 min

Film by mali vidieť všetci namyslení pracháči, ktorí si myslia, že im patrí svet. Pochybujem, že by ich tento film zmenil, ale isté je, že donúti zamyslieť sa. 12 podmienok k veľkému dedičstvu, o ktorom hlavný hrdina samozrejme vopred nevie, má v sebe výchovný a ľudský charakter. Funguje to, Jason sa postupne začína meniť a divákovi postupne prirastá k srdcu. Čo takto ostať zrazu bez peňazí? Koľko priateľov vám ostane? Čo takto skúsiť pracovať, alebo žobrať na ulici? Film nezdobí žiadna veľká hviezda, no napriek tomu film milo prekvapí. Dokáže zaujať, dojať i poučiť. Čo chcieť od filmu viac? 80%.(29.3.2013)

• argenson

Dalo by se to natočit jako akční komedie nebo drama z lepší společnosti, ale to voni né, voni zas musej naservírovat přeslazenej cukrkandl. Kterej navíc zabíjí filozofující dítě napotlamě. Problém těchhle filmů je v happyendu tušeném od začátku, takže se ani nesnažíte tomu týpkovi držet palce. Ale jo, lehce pod 50%.(7.11.2013)

Místy jsem přemýšlel nad dvěma hvězdičkami, ale ty tři si to zaslouží... Je to samozřejmě dost průhledný a prvoplánový, ale na druhou stranu si říkám, že každý film nemůže být překvapivý, šokující a průlomový. Tohle je prostě film o pohledu na svět, vztahu k lidem, penězům a uvědomění si hodnoty sebe sama. Ať už je to pojato sebevíc naivně nebo upjatě, do jisté míry to funguje. Takovýhle film nikomu neublíží a to jediné, co za sebou může zanechat, je něco pozitivního. Pozitivního v tom smyslu, že to poměrně nenásilně a pro většinovou gaučovou populaci stravitelně načíná společensky opomíjená, nebo spíše přehlížená témata, jakože skutečné štěstí není v tom hrabat si pro sebe ve stylu "hamty hamty, ať mám víc, než tamty", ale v tom dělat radost druhým, kteří třeba nemají takové štěstí jako my. Nejsme všichni stejní a proto jsem rád, že takové filmy jsou. Filmy totiž nikdy nebyly a nikdy ani nebudou pouze umění...(10.8.2015)

• maxxxim

Keby nebolo malej veštkyne Pýtie z Delf, dal by som o hviezdu viac. Jej predikcie a hĺbkové analýzy ľudskej duše na úrovni Sigmunda Freuda sú prinajmenšom nehodiace sa k veku malej protagonistky, ak nie nezlúčiteľné s realitou. Niekoľko trápnych scén plus niekoľko ľahko predvídateľných scén posúva túto drámu do vôd nie príliš zvládnutých komédií. Prerod hlavného hrdinu z mamonára na samaritána za pár dní je pre mňa dosť nepresvedčivý. Ale predsa len mi niečo pozitívne dal aj tento film, pri sústredenejšom pohľade si všimnete ako chlapiík v džungli v snahe uniknúť z provizórneho väzenia, používa techniku postihnutej baletky na bedrové kĺby, presne tu som sa pobavil najviac a opakovane. Ale toto asi nebude stačiť na argumentáciu, prečo vo voľnej chvíli siahnúť práve po tomto "psom" kuse.(6.3.2009)

Původně jsem věřila tomu, že filmu dám tak 4/5 hvězdiček i přes to moralizování, klišé a snahu dojmout diváka k slzám. Naneštěstí to od druhé poloviny začalo být šíleně natahované a chvílemi dost nezáživné. Film se nám snaží dokázat, že peníze nejsou tak strašně důležité, na druhou stranu, kde bychom bez nich byli a pokud bychom všichni měli víc než dostatek, kdo z nás by je tak bezostyšně neutrácel? Ony "dary" byly pěkně přitažené za vlasy, ale i tak je to daleko snesitelnější než Abigail Breslin - ta vážně zkazí co se dá. A v roli přemoudřelého fracka byla vyloženě nesnesitelná. Každopádně to trochu vyvažuje Drew Fuller, vida ho, on hrát UMÍ!(9.4.2013)

• - Natáčení probíhalo v americké Severní Karolíně ve městě Charlotte. (Terva)

• - James Garner (Red Stevens) pred natáčaním ohlásil, že toto bude jeho posledný film. Odvtedy sa však objavil v niekoľko ďalších projektoch. (beso74)

• - Zajímavé je, že film vydělal víc peněz z prodeje DVD, než na tržbě v kinech. (Terva)