Paranoia

Paranoja

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 94 min

• GILLWANDER

"Som príšerna matka!" "Vypadávajú mi vlasy!" "Pomiatla som sa dočista?" "Dieťa si vzalo vašu dušu!" "Plastikové dieťa má nonstop prenasleduje!" Tento námet je bez debát jeden z najhorších aké mohli v dejinách kinematografie vyjsť. Scenár je tak komplikovane deprimujúci a drtivo chabý, plný fatálných medzier, deravý viac ako židovské mokasíny z koncentráku, úbohý a žalostný, že si myslíte, že už nemôže byť ani horší. Hlavné obsadenie frustrujúce, herečka ako keby sa fakt zbláznila a vzala tuctovú rolu, ktorá zničí jej meno v hereckom svete. Toto nemá žiadny význam, nevypointované, dejovo absurdné, zo začiatku rozbehnuté no po polhodine sa vytráca všetko čo má najmenšiu spojitosť so zmysluplným dejom. Ani dve čierne silné kávy mi nepomohli aby som tento hrozný výtvor dopozeral bez toho aby som počas sledovania neprižmúril oči. Na toto sa musím vyspať. Nikdy viac. Toto nie je film, je to s prepáčením jedna z najväčších a najhorších pičovín aké som kedy videl. Hviezdička za to, že som to dopozeral až do konca. 10%(1.2.2014)

Těhotná Elisabeth Shue se se svým manželem nastěhuje do rozlehlého domu, ale po příchodu do něj jakoby se štěstí od manželského páru odvrátilo. Po narození dcerky začne mít totiž žena paranoidní stavy. Tento horor bych označil za snaživý. Dlouhou dobu divák i vzhledem ke znepokojivé atmosféře, neví, na čem je a co se z toho vyvine. Elisabeth Shue je sice na prvorodičku už trochu stará, ale do role blouznící matky celkem pasuje. Tvůrci ovšem neopomenuli vměstnat i nějaké to logické klopýtnutí stran postýlky s novorozenětem, kterou manželé nepochopitelně umístili pomalu do nejzazší místnosti v už tak rozlehlém domě, aby to k dítěti, pokud možno, měli kilometr, když začne řvát. A některé situace zase nebyly vůbec podstatné pro samotný děj a sliboval jsem si od nich, že snad později dojde ke scelení trochu rozháraného příběhu a vše bude mít své opodstatnění, ale tak promyšlený tento horor není. Na druhé straně zlověstná atmosféra docela funguje, od podivné paní na hlídání by si nikdo dítě hlídat nenechal a některé lekačky docela dobře vyděsily. To vyvrcholilo šokujícím závěrem. Horor, který na první zhlédnutí docela slušně obstojí, ale nefunguje tak, jak by si přál. 70%(15.12.2010)

Hele me se to líbilo ... Jako fakt ... Nemám ráda tyhle bláznivý matky ale co oceňuji je že se nejedná o žádné posednutí ďáblem, čarodějnice nebo démony ale prostě poporodní psychóza která se může stát každému a že vím o co se jedná a tenhle film je opravdu dost reálný .... A ten konec ...Noooo nečekala jsem ... Za mě super(8.1.2017)

Jako musím říct, že takřka celý film fakt čekáte, co z toho nakonec vyleze a ten konec je docela šílený. Ale taky se pak divák asi nevyhne otázce, stačí to pro spokojenost? V podstatě ryzí psychologický horror (dobře, možná spíše drama nebo thriller, ale se silným mrazivým podtextem, ale jsem ochoten si stát za tím horrorem), jehož hlavní devizou je Elizabeth Shue, nestárnoucí (opravdu nestárnoucí, spíše zrající) bohyně mokrých snů, která psychicky rozhozenou čerstvou matku podala hodně zajímavým ležérně odcizeným stylem. Ten film celý stojí a padá právě na ní a aby to netáhla celé sama, jistou dobu ji skvěle sekunduje neméně výborná Kathleen Chalfant. Opět se ale vnucuje ta otázka. Stačí to? A to já právě nejsem schopen zodpovědět. Stačila by zcela jistě kratší stopáž. Možná by stačila trochu větší hustota. Takhle by člověk nepřemýšlel nad tím, že více než půlku filmu vlastně neví vůbec nic, ale užíval si tu psychičtější jízdu. Už dlouho jsem nebyl tak nejistý jestli mi to stačilo nebo ne. Jestli je to silný nebo slabý film. Asi to budu muset nechat trochu uležet a po čase to absolvovat znovu. Snad to bude příště jasnější.(30.10.2013)

• LIVINGDEAD

Film jsem shlédl na FILM+ a díky bohu za to, protože pokud bych si sehnal DVD, asi bych si podřezal žíly. Opravdu jednoduchý, slaboduchý příběh : žena, těhotná, blázní - vidí panenku, dítě, panenku, dítě, pak je tam jakási chůva, manžel a zase ta panenka, dítě, panenka, dítě....... film mi připadal jako antiporodní dokument o tom, jak si děckem zkazit život - tedy alespoň na mne tak zapůsobil! Beru si z něho příklad.(4.10.2008)