Příští rok ve stejnou dobu

Same Time, Next Year

• Československo

Na budúci rok v rovnakom čase

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1978, 114 min

Robert Mulligan

Bernard Slade (scénář, divadelní hra)

Robert Surtees

Walter Mirisch

Sheldon Kahn

Scénografie:

Henry Bumstead

Príbeh z jednej hotelovej izby a koľko sa toho v ňom dá prežiť. Celých dvadsaťpäť rokov dvoch manželstiev v jednom filme, ktorý je romantickou oslavou nevery. Len sa mi zdá raz za rok trochu málo, ale to plynutie času cez čiernobiele obrázky americkej histórie od Armstronga po Ramba čas pekne urýchľuje. Premeny postáv v päťročných intervaloch neboli zvlášť uveriteľné, ani neviem, čo ma na filme tak dojalo, že som bol na konci úplne namäkko. Možno aj ten výborný záver s emočnou pascou na diváka. –––– A hned ti povím proč. Rusáci štěpí atom. Co když to sem zejtra prásknou?(14.8.2016)

Časosběrné filmy jsou vždy náročné na výkon hlavních představitelů a jejich vzájemnou chemii. Alan Alda a Ellen Burstyn si sedli parádně, a i když jsem měl na začátku trochu obavu, nakonec jim to spolu slušelo, a ještě rád sem se nechal opájet pohledem do jejich životů. Scénář svou divadelní předlohu vskutku nezapře. Jedna místnost, dva herci, občas zvonící telefon a téměř statická kamera. Víc ani není potřeba, to co vytváří zážitek jsou chytré dialogy a brilantně ztvárněné postavy. Oba herci se do svých rolí pořádně obuli, a zvládli přechod od počátečního ostychu a nesmělé zamilovanosti až po zralý a dlouhodobý vztah dvou sebejistých lidí. Život s nimi pořádně cloumal, a tak je každé setkání jedinečné a nezapomenutelné nejen pro ně, ale i pro diváky. Po titulcích jsem zalitoval že česká kinematografie není schopná vyprodukovat něco podobného.(6.9.2012)

Mám velmi rád starší americké filmy , dokonce i ty černobílé. Alana Aldu jsem po prvé viděl v MASHY , a tam jsem si ho taky zamiloval. Opravdu úžasný herec ! Trošku jsem se na něj zaměřil , a pustil si pár filmů , ve kterých hrál , a doslova mě v každé roli ohromil. Ale na tento film jsemnarazil náhodou v televizi. Prvně jsem si přečetl informace o tomhle filmu , a pak až jsem se na něj podíval. Alda jse mi ve filmu opět hrozně líbil , ale hlavně mě chytl úžasný děj. Doris (Ellen Burstyn ) a George ( Alan Alda ) mají oba tři děti , a jsou šťastně ženatý , ale i přestohle všechno se do sebe šíleně zamilují , a každý rok se scházejí. Tato romantická komedie je podle mě dost povedená , a strašně se mi líbila hudba ve filmu. Jsem naprosto s tímhle filmem spokojen , a proto nemůžu dát míň než pět hvězdiček.(5.9.2016)

Tématicky velmi dobrý film, jenže na dnešní dobu již trochu "vyčpělý." Samozřejmě, že se v životě stává, že potkáme člověka o kterým si myslíme, " že to je ten pravý". Jenže jsou závazky, děti a jiné povinnosti, které člověk nerad mění nebo opouští. Přesto jsou lidé, kteří dokáží za sebou spálit mosty, aby se za 2-3 roky přesvědčili o tom, že vůbec nevyměnili minulost za lepší budoucnost. Že to kouzelné a nádherné fluidum spadne do téhož stereotypu, jaké už tu bylo, jakmile přijdou běžné starosti. Samozřejmě bezvadné herecké obsazení v podání Ellen BURSTYNOVÉ a Alana ALDY, vás bezesporu pobaví, jenže mohlo zde být více komických situací. Vždyť toto téma k tomu přímo vybízí. Proto dávám pouze 4*.(6.4.2009)

• Mikino00

Konverzační romantický film v průběhu věků by nutně potřeboval větší zásah šikovného střihače, který by dokázal film zkrátit alespoň na polovinu, jinak tento film u mě nepochodí, ony ne všechny segmenty jsou stejně zajímavé. Nicméně se jedná o inteligentnější podívanou než nabízí současné svět romantických filmů.(2.3.2013)

• - Titulní píseň původně složil Paul McCartney se skupinou Wings. Nebyla však použita. Přednost dostala píseň "The last time I felt like this", kterou má na svědomí Marvin Hamlisch. (Terva)

• - Exteriéry filmu byly natáčeny v Heritage house Inn v Little River (Kalifornie, USA ). Interiéry pak v Hollywoodu. (Terva)

• - V jednom z dobových záběrů můžeme vidět Gregoryho Pecka ve filmu Jako zabít ptáčka (1962), který taktéž natočil režisér Robert Mulligan. (LINKIN)