Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jeho jméno zná snad každý, jeho život se stal legendou. Dodnes si mnoho lidí myslí, že byl ztělesněním zla, krutým barbarem, který zahubil miliony lidí. Ale skutečný charakter Čingischána je mnohem složitější. Klademe si otázku: jak tento nevzdělaný člověk proměnil znesvářené mongolské kmeny v mocný národ? A jak změnil mongolské hordy v disciplinovanou bojovou sílu? V armádu s převratnou taktikou a důmyslnými zbraněmi, která se nakonec chystala dobýt i Evropu. Po jeho smrti shromáždili jeho dědicové epické zprávy o jeho životě a nazvali je Tajná historie Mongolů. Spolu s čínskými a perskými prameny a pracemi četných badatelů je tato zpráva podkladem k portrétu této mimořádné osobnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Na úvod pár statistických nesrovnalostí: Není pravda, že Mongolská říše byla čtyřikrát větší než Říše Alexandra Velikého a dvakrát větší než Říše Římská. Pro představu Makedonská říše při územní expanzi koncem 4. století př.n.l., dosáhla rozlohy cca 5,5mil km2. Říše Římská, která dosáhla největší územní rozlohy za císaře Traiana ve 2. století, měla přibližně stejnou rozlohu 5,5mil km2. Mongolská říše na vrcholu své moci koncem 13. století měla neuvěřitelných 33mil km2. V historii lidstva bylo větší jen Britské koloniální impérium (37mil km2). Ačkoli Čingischán zemřel roku 1227 a expanze pokračovala i po jeho smrti, podmanil si tento vládce impérium minimálně 5krát větší, než co poznal helenismus nebo romanismus. ___ Samotný dokument čerpá především z Tajné knihy Mongolů. Středobod zájmu jsou Čingischánovy počátky (v tu dobu ještě Temüdžin), sjednocení národa a expanze do Číny. Škoda jen, že úroveň vzdělanosti tehdejší Mongolské společnosti byla na tak nízké úrovni. Jinak by se nám dochovalo mnohem více informací. Část dokumentu je věnována i politice, reformám, způsobu života Mongolů, vědeckému pokroku, jenž přišel z Číny atd. Následná západní expanze do orientální Asie a Evropy, je zmíněna jen okrajově. Na dokumentární film jsou velmi zdařilé kostýmní scény včetně velkého komparzu. Pozoruhodný příběh muže nekonečných ambic, jenž ovládal v tu dobu neporazitelnou vojenskou sílu. Jistě stojí za vidění. ()

Z0oMb3E 

všechny recenze uživatele

Milujem historické filmy z obdobia vojen muž proti mužovi a prostredia ďalekého východu. Tento film respektíve dramatický dokument má jedinú chybičku krásy, a to je stopáž. Úbohých 49 minút (vrátane záverečných tituliek) nemohlo absolútne ukojiť môj hlad po informáciách či zážitkoch z bojov a dobývania. Ak by mal film pri rovnakej kvalite minutáž cca 150 minút, film by bol veľmi vysoko hodnotený a strčil by do vrecka "veľkofilmy" typu Trója, či Alexander Veľký. Ani slabšia počítačová animácia neubrala na estetickom zážitku z filmu. ()

Reklama

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Dokumentární film Velké Británie. Žádní herci, žádné hvězdy. Přesto velmi informativní film o největším vojevůdci všech dob. Film si zaslouží uznání za vynikající bojové scény, za kostýmy a výpravu. Byla drobná scéna (vypráví Alfréd Strejček), kdy Čingischán narazil při dobývání Číny na Peking a jeho 30 km dlouhou a 12 m vysokou zeď. Co teď ? Zdálo se to neřešitelné. Ale řešení se našlo. Někde zeď končila a Čingischán ji prostě obešel. To mě dostalo - smála jsem se. Další bych chtěla zdůraznit, že obléhání Pekingu, jeho vyhladovění, které vedlo až ke kanibalismu Číňanů, mi připomělo Leningrad za 2.světové války a říkám si : nic nového, vojevůdci se stále učí jeden od druhého (hlavně ta svinstva proti lidskosti). Jednou se snad ostatky mrtvého Čingischána najdou -. bude to práce pro archeology, tak jak našli Tutenchámona v Egyptě. To já už tady nebudu a víte, že mě to bude mrzet ? Protože to bude světová senzace !! ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Na to, že tento človek so svojim vojskom dobyl historicky najväčšie územie, tak je to veľmi krátky a stručný dokument. Tie návraty podľa potreby neboli zlé, aj keď bývam radšej, keď nie sú alebo je ich čo najmenej, no nezachránili to, dokonca ani tých legiend som sa nejak veľa nedozvedel. Čiže ani informácie, ani legendy, len taká hraná verzia, ktorá mi zas ukázala akí brutálni boli kedysi ľudia, nielenže sa deti zabíjali medzi sebou, no v dospelosti neváhali uvariť svojich nepriateľov za živa, upaľovali ich, lámali im väzy, vyvraždili kľudne až na milióny ľudí a hnali sa za mocou s tým, že sú vyvolení, niekedy ozaj rozmýšľam nad zmyslom tohto celého a cítim sa občas stratený, sú to pre mňa skôr smutné dokumenty o týchto bojovníkoch za impériá. ()

Machrovic 

všechny recenze uživatele

http://www.bbcactive.com/BroadCastLearning/asp/catalogue/productdetail.asp?productcode=21751 // Mě se teda líbil víc dokument o Čingischánovi než o Hannibalovi a to hlavně po vizuální stránce. Ukážu to na příkladu historických mapek, které v Hannibalovi vypadaly více než směšně, za to tady do vizuální stránky celého díla krásně zapadly. Navíc musím kvitovat to, že děj filmu nebyl narušován "mluvícími hlavami". Dokument mi sice poskytl docela málo faktických historických údajů (ale narvěte příběh Hannibala či Čingischána do 50 minut (poznámka: Informační hodnota obou těchto dokumentů byla zhruba stejná)), ale to bylo bohatě vynahrazeno zdařilým vizuálním a hereckým zpracováním, při kterém jsem se nenudil ani vteřinu, což se o dokumentu http://www.csfd.cz/film/229987-hannibal-hannibal-the-man-the-myth-the-mystery/ rozhodně říct nedá. Hodnotit dokumenty podle toho, co jsem o dané problemtice věděl předtím, než jsem dokument viděl mi nepříjde jako nejšťastnější kritérium. Jako dokument je to na 80%, ale díky vynikajícímu filmovému zpracování dílko ohodnotím ještě lépe. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (1)

  • Tvorcovia filmu pracovali vo vnútrozemí Mongolska a navštívili aj Čínu. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama