Znovu u Spejbla a Hurvínka (TV seriál)

Loutkový / Pohádka / Rodinný

Československo, 1974, 13x9 min

Libuše Koutná

Svatopluk Malý

Co mě na Hurvínkovi nepřestane fascinovat, je nejen to, že je to dokonalá mezigenerační záležitost, která funguje už po mnoho desetiletí, ale také že ono kouzlo a vtip nemá hranice ani v jazyce. Sám jsem zažil, že scény z Hurvínka s úsměvem citují šedesátiletý německý profesor i jeho žačka. I když jsem poznal i původního Skupova Hurvínka, ať už na deskách či ve filmech je jím pro mě především ten Kirschnerův. Ale zdá se, že i v novém obsazení se Hurvajzovi rovněž daří. Co takhle nějaké seriálové pokračování?(9.6.2007)

Myslím, že Hurvínkové na deskách Supraphonu jsou mnohem lepší a dotaženější, ale i tohle zpracování má svoje kouzlo. Bohužel ty silné Hurvajsovy roky film nezachytil. Léta osmdesátá, kdy se Hurvajs zcela taťuldovi vymkl z rukou a stal se z něj doslova nekontrolovatelný grázl, ty jsou jen na těch gramodeskách. Hurvínek a lupiči, Hurvínkova strašidýlka, Hurvínkovy staré pověsti české atd. to jsou prostě legendy. Ale i tak za seriál 85%(2.2.2015)

Nejvíc se mi z toho líbí epizoda #5 Snad jsi něco nevyvedl? No taďuldo, stejně by ses to dozvěděl, to bylo tak:... (jako v Němém Bobši od Járy Cimrmana) ... Pojď Jumbo, ať nás nevidí správcová. Jumbo udělá pár kroků, pak tam přijede auto Hurvínek řekne: "tak a pan Mrkvička má z auta harmoniku" .... tak tahle to ve stručnosti bylo...Že's vůbec ty kaštany sbíral. Nic se nemá přehánět, ani dobré skutky a epizoda #1: "Kdo sem dal to umyvadlo?" "Ty sám osobně" "Tady by mělo být jezero nějakýho Máchy" K chalupě to mají být 3km....ale vzdušnou čarou a hlavně: "Počkej, ty zrádná Maruno, to si vypiješ, jak za mě tak za taťuldu" . A spejbl řekne Hurvínkovi "A ty za ty tři mušketýry" epizoda #9 - skvělá scéna s tou babkou v lese a epizoda #10 - "Žeryčku, kočička!"(20.4.2009)

Příběhy Hurvínka, Máničky, Žeryka, pana Spejbla a bábinky Kateřiny v tomto večerníčkovském seriálu jsou prostě skvělé a nemají chybu. Ať už se účástní automobilových závodů, jdou do lesa na houby nebo jenom pořádají ranní rozvičku jsou pořád stejně zábavní. Protože jsem na příbězích Spejbla a Hurvínka vyrůstal, pochopitelně jsem tento seriál už mnohokrát viděl a i když už mi táhne na třicítku, tak se u těchto příběhů stále královsky bavím, což je jenom doklad toho, že jejich humor si může užít každý člověk bez ohledu na věk a také toho, že jsou zkrátka kvalitně napsané a zahrané. Seriál Znovu u Spejbla a Hurvínka je tak pro mne jeden z nejlepších večerníčků, jaké kdy byly natočeny.(9.2.2015)

Barva a výlety ven další sérii o Spejblovi a Hurvínkovi sluší. Jemně popudlivý, lehce roztržitý a starostlivý Spejbl s darebáckým synkem Hurvínkem, vychytralým psem Žerykem a naivní malou Máničkou v nové podobě tvoří prověřený čtyřlístek, který zpříjemňuje už po dlouhou řádku let každému dětství. Párkrát se objeví bábinka Kateřina, několikrát i cizorodý element. Miloš Kirschner a Helena Štáchová mě svým charakteristickým hlasem uvádějí do nostalgického rozjímání a jemně škádlivá zábava přináší zapomenuté vůně. Rozverně laskavá zábava s citlivou ironií i pochopením činí z této série ideální dětský produkt.(28.1.2017)

• - Spejbl se křestním jménem jmenuje Josef. (M.B)

• - Postava Hurvínka vznikla v roce 1926. (M.B)