13: hra smrti

13 Beloved

Komedie / Krimi / Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

Thajsko, 2006, 110 min

Chukiat Sakveerakul

Ako je ďaleko ochotný človek zájsť pre peniaze?...v tomto prípade "cez mŕtvoly"....koncept reality hry je v tomto filme vážne krutý, nekompromisný a skvelo spracovaný..hlavný hrdina nie je síce sympatický, ale kvalita filmu ju plne nahradzuje...po dlhej dobre skvelý horor od Mida...konečne niečo vynikajúce...(5.6.2009)

Hra na Saw? I tak by se dal zkráceně přiblížit obsah filmu 13 Beloved. Thajské prostředí je exotické, stejně jako místní mluva. To však nebrání nikomu natočit velmi zajímavý a svým způsobem stále originální snímek, který sleduje příběh muže v dluzích, který dostane šanci se jich zbavit. Co stačí udělat? Zabít tu otravnou mouchu... pro tentokrát. Co dále? Kolotoč úkolů a odměň zvyšuje obrátky skrze mrtvá těla, hromadu krve a neustálé pobíhání po městě, aby ve vynikajícím a promyšleném finále dalo nejen divákovi, ale i postavě, co si zaslouží. Přestože hlavní postava s naprosto nevyslovitelným jménem herce vypadá jak looser z Klubu rváčů, velmi překvapí... Když tohle dokáží natočit thajci, proč se v česku konečně nenatočí něco jiného než lidské drama o problémech v rodině?(20.5.2009)

• Chermy

Poprvé opravdu lituji, že jsem se nechal přesvědčit zdejšími hodnotícími. Český název varuje před kategorií B, ale když jsem četl srovnávání s Falling down, Fincherovou The Game a podobně...musel jsem to zkusit. Chyba!! Většina postav snad ani nejsou herci, avšak doufal jsem že konec by tuhle naivní povídku mohl vytáhnout......ale dočkal jsem se akorát směšných, rádoby cool světáckých frází...(24.4.2009)

"Já ho nezabil, to mi všichni !" Na Thajce velice silný Thriller, po kterém mě trošku mrazilo, podobný námět tu byl již několikrát, ale v Thajském podání zase trošku jiné. Chuťovka v restauraci mě dost rozhodila a konec dost zbořil. Co všechno je člověk schopný udělat pro peníze a kde má své zábrany ? Zpracování a zvuk za zajímavým námětem trošku pokulhávají, a nevykreslují tak dostatečně atmosféru, což je veliká škoda. 70 %(7.2.2010)

Jako první jsem viděl americký remake, který je ovšem oproti originálu docela light. Sice se jdedná vesměs o podbné úkoly, ale některé Američané vynechali a i příběh si trošku upravili k obrazu svému. Thajská verze je přímočařejší, syrovější a z mého pohledu i lépe zahraná. V některých momentech, třeba v restauraci, jsem se musel znechuceně odvracet, což mi u remaku chybělo. Tím nechci říct, že si libuji v žaludečních nevolnostech. Na maximální hodnocení to není, ale pořád se jedná o výživně pojatý thriller. 80%(31.3.2014)

• - Exkrement, který má Phuchit za úkol sníst, byl vytvořen ze směsi buráků, syrupu a durianu. (Raztubyl)

• - Výroba filmu zabrala sedm měsíců. (Holina)