Svítání

Svitanie

Daybreakers

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Austrálie / USA, 2009, 94 min

Další upírský film bratří Spierigů, který s sebou přináší něco nového a neokoukaného, ale na jeden jediný nápad je nabalena hromada nefungujících klišé, které jsou pouhým doplňkem, aby z toho vznikl jakýsi celek. Sice jsem se nenudil a tempo filmu je únosné. Bohužel jsem si z filmu odnesl minimum k mému uspokojení jakožto diváka.(1.2.2010)

Niekde medzi 2 a 4*. Základná premisa skvelá - zrejme som videl prvý film, v ktorom sa hľadal liek na kapitalizmus. Úvodných 20 minút som sa pri sledovaní vizuálne nesmierne vyštylizovaného nočného mesta, v ktorom sa miesil chladný dizajnérsky futurizmus s bezútešnou dystopiou presne podľa môjho gusta, rozplýval od rozkoše. Ethan Hawke ako charizmatický elegantný upír - ďalší bod k dobru. Lenže s prvou dennou scénou sa aká-taká atmosféra rozplýva, logika scenára dostáva trhliny a efekty sa rýchlo opozerajú, pričom tie digitálne začnú pôsobiť príliš umelo a bijú do očí. Herecký ansámbl sprvu sľubuje špičkový zážitok, ale v dostatočnej miere funguje len Hawkeho postava a u Neilla časť z osobnej charizmy. Preveľká škoda, že tak dobre načatá myšlienka zostáva nerozvinutá len v základnej polohe a film sa postupne transformuje v béčko. Keď sa spätne obzriem, vlastne aj paralely s modernou civilizáciou a jej problémami, konzumom a farmaceutickými spoločnosťami sú ošetrené mainstreamovými formulkami a jasnou čitateľnosťou, aby sa film mohol tváriť inteligentne a divák nazdávať, ako je inteligentný, keď v ňom nejakú tú myšlienku objavil. Originalita (do istej miery) sa tomu uprieť nedá, ale kvôli chatrnému scenáru, divnému strihu a efektom dennej akcie s ťažkým srdcom dávam 3*; k percentuálnemu hodnoteniu sa neviem odhodlať. Možno by bolo zaujímavejšie, keby sa toho chytila dvojica ako Jarmusch-Godard a natočili to ako postmodernistické upírske podobenstvo, ktoré by sa nespoliehalo na explicitné gore, ale rozvíjanie myšlienok. To by som však asi chcel veľa.(15.6.2014)

Daybreakers. Film, který byl dvojkou mého očekávání v tomto roce. Klasičtí upíři nejsou přežití. Po hororech, jako 30 dní dlouhá noc bych řekl, že film v kterém vévodí v zrcadle neviditelní, sluncem a kůlem stoprocentně usmrcení upíří, nemůže obstát. Omyl, tento film vrací upířský žánr zpět na své místo a nutno podotknout, že velmi zdařile. Po dlouhé době se mi neuvěřitelně líbil příběh. Zajímavě, ale neoriginálně je zde zobrazen třídruhový svět (lidé, upíři, nadupíři), něco podobného jsme viděli v Blade 2, ale v o dost horším podání. Svět, v kterém výsostně vládnou upíři a lidé jsou loveni, se skrývá podstata mého nadšení. Zobrazení člověka, jako lovné zvěře vždy potěší. Líbila se mi přiměřená stopáž a nedostatek hluchých míst, v kterých by se nic nedělo. Nelogičnosti jsem přehlížel, kdybych měl řešit, proč se lidé hromadně přemísťují v noci, když ve dne je to mnohem bezpečnější, zkazil bych si zážitek, který jsem díky vypnutí mozku dostal. Sam Neill hraje s přehledem a grácií, Hawk hraje svůj standart a Dafoe trošku pokulhává. Dávám pět hvězdiček, ačkoliv cítím, že film je tak na solidní tři, ale kašlu na to. Na tento film jsem se těšil a po zklamání z The Road a Pevného pouta konečně očekávaný film, který mě potěšil. Škoda toho neakčního finále a otevřeného konce. 90% 02.02. 2010...02/19 nejočekávanějších 2010(2.2.2010)

V současném upířím suchu mi nelze jinak, než Daybreakers mírně nadhodnotit; přes všechny výtky, které bych na jeho hlavu mohla snést, ať již je to až dokonalá předvídatelnost či klišovitost hodného upíra, který nechce pít lidskou krev, nemohu jim upřít styl a výtečný prvotní nápad na upíří společnost, plíživě se rozkládající pod hrozbou nedostatku potravy. A celkem se mi zamlouvalo, že tu kdekdo kouřil, jen bych ráda věděla, kde berou nemrtví dech nutný k potáhnutí.(1.11.2013)

Skoda, tak trochu promarnena sance a za vse muzou reziseri. Vse totiz na prvni pohled vypada fajnove. Docela zajimavej a pro upirskej zanr netradicni pribeh, kvalitni herci v cele s perfektnim Dafoem, diky tomu, ze jsou vsude upiri, tak pekna temna vizualni stranka a litry krve. Ale co je to vsechno platny, kdyz to je absolutne nezajimave natoceny. Proste absolutne zadna hororova atmosfera, ani zdibec napeti, stylovy sceny se daj spocitat na prstech jedny ruky a absolutne to nemuze chytnout tempo nebo aspon na okamzik strhnout. Jasne, nenudi to, ale cely to tak nak utece, aniz by to zanechalo vyraznejsi dojem.(5.2.2010)

• - Bratia Spierigovci chceli vo filme upírov, ktorí majú klasický vzhľad netvorov, ale zároveň je z nich cítiť modernejšiu interpretáciu. (Greenpeacak)

• - Ethan Hawke bol obsadený do hlavnej úlohy v máji 2007 aj napriek tomu, že spočiatku rolu odmietal, resp. váhal. Ako dôvod uvádzal, že nie je veľkým fanúšikom žánru. Nakoniec ho presvedčil vlastný pocit o tom, že tento film nie je typickým béčkom. (Greenpeacak)

• - Filmová postava Lionela 'Elvise' Cormaca (Willem Dafoe) dostala jméno na základě hercova kladného vztahu ke skladbě "Burning Love" od Elvise Presleyho. Ve spojených státech měl pak snímek premiéru v den narození Elvise Presleyho, tedy 8. ledna. (Conspi)