Svítání

Daybreakers

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Austrálie / USA, 2009, 94 min

• Kaka

Silně neoriginální. Je vidět menší rozpočet, občasná vizuální béčkovitost a celkově chybí silná atmosféra. Pár krvavých záběrů a zajímavá myšlenka to nezachrání od silného podprůměru, celek totiž působí silně nevýrazně. Snad jen několik zajimavých režijních nápadů a kamerových kejklí, které se člověku vryjou do paměti a tím to hasne. Trochu málo na takové obsazení a podobně velké ambice.(14.8.2010)

Snaha byt "Matrixom upirskeho filmu" je zjavna a obdivuhodna, vysledok ostal na pol ceste. Trefne socialne i politicke komentare si podavaju ruky s logickymi preslapmi a "iba" zanrovo riesenymi situaciami. Spierigovci uz v Undead ukazali, ze remeselna zrucnost im nechyba, Daybreakers vsak zatial povedane iba potvrdzuju. Namety a temy pre pripadne pokracovanie priam visia vo vzduchu a hlavne ten jeden (a ktoreho sa zatial nechytili ani tvorcovia True Blood), ktory by mohol do diskusii o evolucnych teoriach priniest zaujimave napady sa javi viac ako pritazlivy... .(31.1.2010)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $30,101,577Tržby Celosvetovo $51,416,464Tržby za predaj DVD v USA $13,684,185 //počet predaných kusov 787,051║ Na to koľko sa za obdobie 1998-2011 natočilo filmov s upírskou tématikou je tento prírastok až nečakane pôsobivý, k tomu keď si zoberieme ten skromný rozpočet, tak aj moc efektne natočený, plusom je aj zaujímavé obsadenie, triky a masky tiež potešili, na škodu je že príbeh nemá ale 20minút viac aby dal väčší priestor pre vystavaný dej, celkovo dosť spokojnosť. /75%/(16.1.2011)

Uhodněte film, který je o upírech, hlavním hrdinou je postava jménem Edward a není to Stmívání:) Daybreakers v sobě míchají hned několik upírských klasik. Máme tu nějaké ty podobnosti především se Stmíváním, Pravou krví i Prokletím Salemu. Jako ten největší charismatický upírský kápo se zde jeví Sam Neill, jehož postava nese znaky podobné Arovi z Twilight a magické vyzařování a chladnou uhrančivost Erica Northmana. Ethan Hawke se jednoho dne setká s Willemem Dafoem, od něhož se dozví, jak lze upírskou nákazu zcela vymítit. A to naprosto stejným způsobem, který upíry zahubí. Sluncem. Svítání mělo potenciál, aby se stalo skutečnou lahůdkou, ale až příliš jednoduše vystavěný příběh, přemíra akce, brutality a rozprskávajících se upírských vnitřností udělaly své, a i když mně snímek bavil, nedokázala jsem vydržet do konce, a posledních asi 15 minut jsem prospala:)(7.4.2013)

V současném upířím suchu mi nelze jinak, než Daybreakers mírně nadhodnotit; přes všechny výtky, které bych na jeho hlavu mohla snést, ať již je to až dokonalá předvídatelnost či klišovitost hodného upíra, který nechce pít lidskou krev, nemohu jim upřít styl a výtečný prvotní nápad na upíří společnost, plíživě se rozkládající pod hrozbou nedostatku potravy. A celkem se mi zamlouvalo, že tu kdekdo kouřil, jen bych ráda věděla, kde berou nemrtví dech nutný k potáhnutí.(1.11.2013)

• - Počas scény v titulkoch, keď si malé dievčatko píše list na rozlúčku, je záber na kalendár, ktorý je otočený na apríl 2019. Tento mesiac však začína v pondelok a nie v utorok, ako je ukázané vo filme. (Gottfried)

• - Filmová postava Lionela 'Elvise' Cormaca (Willem Dafoe) dostala jméno na základě hercova kladného vztahu ke skladbě "Burning Love" od Elvise Presleyho. Ve spojených státech měl pak snímek premiéru v den narození Elvise Presleyho, tedy 8. ledna. (Conspi)

• - Spoločnosť Bromley Marks, ktorá sa vyskytla vo filme, je pomenovaná podľa Patricie Bromley Marks, manželky Dicka Marksa, austrálskej legendy reklamy a mentora bratov Sprierigovcov. (Greenpeacak)