Svítání

Svitanie

Daybreakers

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Austrálie / USA, 2009, 94 min

V době Stmívání, Nového měsíce či Zatmění se každý nový upírský horor staví do pozice zjevení a láká k častému nadhodnocování. Svítání není špatný film, ale mohl být ještě o mnoho lepší. Ethan Hawke a Sam Neill ze svých rolí vytřískali co to dalo, režisérská dvojice na druhou stranu přinesla do kin film, který je určen pro mainstreamové publikum, bohužel. A tak Ethanovo a Samovo snažení vyjde vniveč. Svítání se mohlo stát podobným kultem jako Blade či seriálový True Blood, nevyužitý potenciál tak zamrzí dvojnásob. Největším zklamáním je však Willem Dafoe, kterému to hláškování tentokrát moc nešlo. Ale dost k záporům, prostředí působí velmi uvěřitelně a krevní kavárny, zatemnění vozů nebo zabezpečení domů vypadá hodně sexy. Sexy mohl vypadat celý film, škoda jen menší odvahy autorů dotáhnout jej někam dál.(10.8.2010)

,,Co se stane, až tady nezbude ani jeden člověk, ani jedna kapička?“..... Lidi jako krevní konzervy, hledání krevní náhrady a příležitosti všechno změnit. Tenkrát, když místo evoluce přišla nesmrtelnost, vypadalo vše jako ideální svět. Jenže teď zbývá na světě posledních 5% lidí.... Béčko, který potěší dobrou atmosférou v první půlce, dobrým zvukem, sympatickým E.Hawkem a kalužemi krve. Taktéž mi připadá zajímavý nápad s epidemií šířící uzdravení. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Patřím mezi těch 5%. 2.) Baví mě filmy o upírech. 3.) Padám hlady, potřebuju krev! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(22.11.2010)

Velká škoda toho vývoje. Začátek vypadal tak slibně. Dívala jsem se vlastně na dost kůl film a najednou někde na padesáté osmé minutě jsem si s šokem uvědomila, že za půl hodiny skončí a najednou se tam vlastně nic neděje nebo to tak aspoň vypadá a proč to tak vlastně je, to že nevím. Opravdu škoda. Kdyby to nebyl akční horor, ale meditativní horor nebo tak něco, mohla to být paráda.(25.2.2010)

Skoda, tak trochu promarnena sance a za vse muzou reziseri. Vse totiz na prvni pohled vypada fajnove. Docela zajimavej a pro upirskej zanr netradicni pribeh, kvalitni herci v cele s perfektnim Dafoem, diky tomu, ze jsou vsude upiri, tak pekna temna vizualni stranka a litry krve. Ale co je to vsechno platny, kdyz to je absolutne nezajimave natoceny. Proste absolutne zadna hororova atmosfera, ani zdibec napeti, stylovy sceny se daj spocitat na prstech jedny ruky a absolutne to nemuze chytnout tempo nebo aspon na okamzik strhnout. Jasne, nenudi to, ale cely to tak nak utece, aniz by to zanechalo vyraznejsi dojem.(5.2.2010)

• Radko

Geneticky modifikovaná je nielen kukurica a pšenica. Najnovšie sa z filmových štúdií volá i po GMO krvi. Všetkých nás spasí, ak krv nám: krvilačným potvorám v tele skvasí. Infikuje sa novým mutantným vírom, zbohom veľké tak následne dá nenásytným upírom. Akýkoľvek film volajúci a vyžadujúci si technologické úpravy živých organizmov má jedno spoločné s plánmi oligarchov, radikálnych ekológov a mocných tohto sveta: redukovať početný stav ľudstva na nevyhnutné minimum. Presne takéhoto konceptu sa následne držia aj produkty zábavného priemyslu. Obohatené o akože originálny scenár, ktorému dominuje, ako inak "ludskosť". No jasné. V skutočnosti ide o jediné: nič, likviduj, páľ. Debilina ako vyšitá.(26.9.2014)

• - V novembri 2004 získala spoločnosť Lionsgate scenár Svitania, ktorý napísali bratia Peter a Michael Spierigovci. Dvojica sa už preslávila snímkou Undead (2003), a preto dostala aj réžiu tohto filmu. (Greenpeacak)

• - Bratia Spierigovci chceli vo filme upírov, ktorí majú klasický vzhľad netvorov, ale zároveň je z nich cítiť modernejšiu interpretáciu. (Greenpeacak)

• - Nakrúcanie sa začalo 16. júla 2007 v Austrálii na Zlatom pobreží (Gold Coast) v Queenslande u Warner Bros. Movie World studio a v Brisbane. (Greenpeacak)