Svítání

Daybreakers

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Austrálie / USA, 2009, 94 min

• BadoXXII

Pôvodné ,,až Matrixovské,, nastolenie upírskeho sveta a jeho pravidiel veľmi zaujímavé. Prvotné milé prekvapenie však opadlo v priebehu pár minút a už som sa potom viezol len na vlastnej vlne pohŕdania, nudy a znechutenosti. Celé sa to jednoducho nejako zvrtlo. Scenár sa stal ťažkopádnym (ako keby tvorcovia nevedeli čo s tým a už to chceli len celé nejako dokopať do konca) a nezaujímavým (akcia natočená zle, rozhovory fádne a atmosféra žiadna). Každou pribúdajúcou minútou ma to bavilo menej a ku koncu sa to už takmer nedalo vydržať.(8.2.2012)

Upíři křest ohněm bratří Spierigů se bohužel nevydařil tak, jak jsem očekával. Z našeho režisérského dua se vyrýsovali celkem solidní podvodníčci co by chtěli být jako David Slade nebo Francis Lawrence. Jenže zabředávají do béčkových vod od kud nevede cesta zpět. Jak si vysvětlit zklamání deroucí se na povrch při závěrečných titulkách? Promakaná mytologie světa, kde jsou lidé v chovných stanicích coby nedobrovolní dárci krve má něco do sebe a v řadě scén se ukrývají zajímavé myšlenky, jenže až příliš často se dostává ke slovu Max Payne efekt - tj. líbivé napohled, ale nudné uvnitř. Spolu s nezajímavě natočenými akčními scénámi a vatou okolo. Největším problémem je fakt, že se Daybreakers nacházejí ve škále přibližně deseti již existujících filmů, takže se ke slovu hlásí filmy od Matrixu přes Minority Report a Potomky lidí až po Constantina a Já, legendu. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ale tvůrci nesázeli jen na vizuální stránku a vytasili se s zajímavějším příběhem, takhle načrtávají témata (viz. upírská genocida, bratrské vztahy, vyhladovění upírské rasy ), ale ty jsou ve výsledku nedořečeny ve jménu finálních krvavých jatek. Má to své momenty, ale podobná resuscitace žánru, která se konala v případech Úsvitu mrtvých nebo 30 Dní dlouhá noc se absolutně nekoná!!!!! Plus když už mělo režisérské duo na soundtracku song od Placebo, tak proč nemohl být použitý v závěrečné koláži, kterou by mohl vygradovat o stupínek víš, než jakou je ve skutečnosti? Jedno velké HALÓ škoda slov a promarněné šance...(31.1.2010)

Škoda, že to nenatočil někdo schopnější. Tady to vyloženě bije do očí, protože je zřetelně poznat, že tenhle film měl na mnohem víc. Vyskytne se pármomentů a dobrých scén (honička v autě, záběry na upíry žijící běžný život v nočním městě, plakát se strýčkem Samem), ale to jsou jen střípky toho, co si člověk po zhlédnutí pamatuje. A mělo to docela originální pointu, kterou by schopnější režisér dokázal určitě pozvednout nejmíň o třídu výš. Ethan ale hrál skvěle a Neill jakbysmet. (Kde je ten hodný Alan z Jurského parku?) Narozdíl od zmršené Legie plave Svítání v průměru, v rámci posledních "upířin" je to nadprůměr, s přihlédnutím ke svému potenciálu je to zatraceně promarněný námět.(25.11.2010)

V průběhu první poloviny by mi žádný upír nenahmatal ani puls - tak jsem se nudil. Nezajímaví hrdinové, neexistující spád. I ten úžas nad zdánlivě novým světem ovladaným upíry kalilo podezření, že tohle všechno jsem už někdě viděl. A ano, lépe. V druhé polovině to bratři trochu rozpumpovali, na počáteční rozpaky ale zapomenout nedali. Několik svěžích nápadů nechybí (sebevražda holčičky, inferno hladových vojáků), tempo kolísá. Do příště zlepšit, prosím. 60%(21.2.2010)

Tři a půl hvězdy zaokrouhlím nahoru především za po čertech atraktivní nápad (inu, v jednoduchosti je síla), slušně propracovaný svět (na hodinu a půl dlouhý film tedy rozhodně slušně) a za Sama Neilla. Na Svítání se mi dívalo velice dobře, akce byla dostatečně akční, horor sice zavoněl jen párkrát, ale byl tam, myšlenka (či pointa, chcete-li) v závěru nechyběla a nebyla ani dvakrát marná... Slušné B.__P.S. A ta Dafoeova auta!(1.9.2012)

• - V novembri 2004 získala spoločnosť Lionsgate scenár Svitania, ktorý napísali bratia Peter a Michael Spierigovci. Dvojica sa už preslávila snímkou Undead (2003), a preto dostala aj réžiu tohto filmu. (Greenpeacak)

• - Spoločnosť Bromley Marks, ktorá sa vyskytla vo filme, je pomenovaná podľa Patricie Bromley Marks, manželky Dicka Marksa, austrálskej legendy reklamy a mentora bratov Sprierigovcov. (Greenpeacak)

• - Ethan Hawke bol obsadený do hlavnej úlohy v máji 2007 aj napriek tomu, že spočiatku rolu odmietal, resp. váhal. Ako dôvod uvádzal, že nie je veľkým fanúšikom žánru. Nakoniec ho presvedčil vlastný pocit o tom, že tento film nie je typickým béčkom. (Greenpeacak)