Reklama

Reklama

Svítání

  • Austrálie Daybreakers (více)
Trailer

Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (694)

Matty 

všechny recenze uživatele

„Já nekoušu“ Svěží vítr do zatuchlých upírských brlohů. Upíři tentokrát nejsou těmi lepšími, ani těmi horšími, je jich zkrátka víc. Krev je prolévána pro další krev stejně jako dnes lidé umírají kvůli ztenčujícím se zásobám ropy (připomíná noční akční scéna záběry z bojů v Iráku jen čirou náhodou?). Smrt představuje – v jedné scéně doslova – osvobození z okovů věčného života. A potom potěší řada drobností, jež ovlivňují život ve světě převráceném tím temným navrch. Úchvatná je vizuální stránka. Jádro Bromley Marks připomíná oživlý obraz od Gigera a barevný kontrast mezi modrými interiéry a žlutými exteriéry zároveň značí dvě odlišné životní filozofie (konzumerismus vs. život v souladu s přírodou). Filmu neškodí ani viditelně malý rozpočet. Neplýtvá se prostředími, speciálními efekty ani řečmi. Svítání dosahuje rovnováhy mezi varovnou vizí světa, který bude namísto řešení hledat stále nové alternativy a přímou béčkovou zábavou, jež své diváky nenápadným pomrkáváním varuje „neberte mě úplně vážně“ (což sci-fi Já, legenda s některými shodnými rysy nedokázalo). Milé. 75% Zajímavé komentáře: imf, Cervenak, Psema ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Holky POZOR!!! Nějakej debil to naschvál přeložil podobně, ale na mě si nepříjdou!!! Docvaklo mi to ještě před půlkou!!! Tohle není STMÍVÁNÍ!!! A to ty pitky ze 7C by se byly schopné do krve hádat, že je. Není to vůbec o tom, jak psali v Brávíčku, nestojí to ani za starou Bellu a vůbec, ale ani na malou chviličku, tam nehraje PATYZÓN (Ježíš, ten je tak SEKSY!!!). Místo něj je tam nějakej pitomej dědek, podle oficiálního translátoru distributora prej Uhlovodík Jestřábe. No už jen to pitomý jméno! Ten mi teda nad postelí viset nebude. Jo a taková zajímavost: Jako druhou hlavní roli tam hraje ten chlápek, co napsal Robinsona Crusoa. Jsme to zrovna braly... Dobře jetej xicht, asi to bude autobiografický jako Stephenie. Ovšem na ní nikdo nemá! Ani Hery Potrat! A navíc má Radcliffe malýho šulina, né jako Robertek! ()

Reklama

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Svítání je až bolestně nevyužitou šancí nabídnout divákovi originálnější upírský thriller. Hezká výprava, filtry všech barev i drsné scény se bohužel brzy okoukají a i když nám tvůrci v závěru servírují alespoň jakous takous "nečekanou" pointu, která není vyloženě přihlouplá (i když ani příliš nepřekvapí), nedokáže takhle upírská podívaná překročit stín průměrnosti. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Mírně nedopečený, ale přesto dobře konzumovatelný film. Ačkoli se mi Svítání líbilo, mrzí mě, že není zdaleka tak kvalitní a zajímavé, jakoby bývalo mohlo. Ve zdejším originálně pojatém světě by se mohl odehrávat mnohem netradičnější příběh. Režisérské duo odvedlo obstojnou práci, pár zaškrobrtnutí se však najde (např. chudokrevní v řetězech - velmi promarněná scéna). Tvůrčí nezkušenost je ale patrná především v dialozích, které se skládají zásadně pouze ze schematických hlášek, což je jediná věc, kterou jsem při sledování vnímal vyloženě negativně. Viděl bych to na 70 %. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Dá to docela fušku, vykřesat z tak slibně načrtnuté premisy tak bezkrevnou podívanou. Spierigové ten svůj scénář nepodřizují promyšlenému světu, ale průměrnému diváku, tudíž na nás bafne automobilová kolize, přepadení komandem i střílení ze samostřílu. Působí to jako pěst na oko, když docela slušně pracují s emocemi a mají po ruce dobré herce. Bohužel, můj zájem zůstal viset na poli traileru, kde se událo podstatné a hrálo k tomu Placebo. Vizuálně totiž bráchové nabídnou jenom potemnělé kamerové filtry a zbytek… sice není nudný, ani blbý, ale tak nějak prostě - nezajímavý. 2 a ½. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (8)

  • V novembri 2004 získala spoločnosť Lionsgate scenár Svitania, ktorý napísali bratia Peter a Michael Spierigovci. Dvojica sa už preslávila snímkou Undead (2003), a preto dostala aj réžiu tohto filmu. (Greenpeacak)
  • Nakrúcanie sa začalo 16. júla 2007 v Austrálii na Zlatom pobreží (Gold Coast) v Queenslande u Warner Bros. Movie World studio a v Brisbane. (Greenpeacak)
  • Filmová postava Lionela 'Elvise' Cormaca (Willem Dafoe) dostala jméno na základě hercova kladného vztahu ke skladbě "Burning Love" od Elvise Presleyho. Ve spojených státech měl pak snímek premiéru v den narození Elvise Presleyho, tedy 8. ledna. (Conspi)

Související novinky

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Velké značky v Hollywoodu prakticky neumírají. Dokud na něco diváci slyší, točí se další a další díly, takže vás asi nepřekvapí, že bude pokračovat i Saw. Hororová série, jíž nastartoval James Wan (V… (více)

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)

Reklama

Reklama