Můj bratr je jedináček (festivalový název)

• italský

Mio fratello è figlio unico

• francouzský

Mon frère est fils unique

My Brother Is an Only Child

Komedie / Krimi

Itálie / Francie, 2007, 108 min

Vývojový film v kulisách Itálie 6O.- 7O. let trochu schematicky, ale jinak přesvědčivě vypráví o tom, jaké to je mít otravné rodiče a za staršího bratra zářného frajera, napravovat svět a pořád přitom selhávat atakdál. Skvělý hlavní představitel, ruční kamera pasoucí se v krajinách lidských tváří, mussoliniovská Latina, jímavé ohlédnutí časem v závěru.(29.8.2014)

Rozpočet €5miliónovTržby USA $255,620Tržby Celosvetovo $12,882,108(11.12.2009)

Talianski reziseri velmi radi roztvaraju rany minulosti a s velkou oblubou sa zameriavaju na najkontroverznejsie miesta narodnej historie. Tu si beru na paskal politicku situaciu v 60.rokoch, ktora sa nam odohrava na akoby za chrbtom dvoch vlastnych postav. Film, ktorym sa nic nedalo pokazit, no napriek tomu mu do 5 hviezdiciek chybala ta zvlastna esencia, ktora vas po dopozerani dostane uplne do kolien.(25.12.2013)

Tento výborný italský snímek jsem poprvé viděl v r. 2007 na MFF KV. Vzpomínám si, že se tento film (jehož název vlastně tvoří oxymóron) setkal tehdy ve Varech s příznivým ohlasem a velmi se líbil i mně. V hlavě mi utkvěla především tvář francouzské herečky italského původu Diane Fleri v roli postavy jménem Francesca, do které jsou oba filmoví bratři zamilovaní - mimořádná kráska! Při druhém zhlédnutí po téměř pěti letech jsem se ujistil, že tato sympaticky obsazená filmová adaptace románu "Il fasciocomunista" z r. 2003 od italského spisovatele Antonia Pennacchiho (zde chybně uveden jako Pannacchi) si mé plné hodnocení určitě zaslouží. Je to lidský, realistický (uvěřitelný!) a zábavný příběh z bouřlivé doby, který sleduje politické i osobnostní zrání temperamentního mladíka Accia po boku jeho bratra Manrica. Postava impulzivního Accia může připomenout Luciena Fleuriera z existencialistické novely "Mládí vůdce" ze souboru Zeď od J. P. Sartra - oba tak zoufale prahnou po sebevymezení a ideologické ukotvenosti, až je jejich tápání, pochybnosti a tvárná povaha přivedou mj. dočasně do náruče krajní pravice. Film však navzdory tragickému závěru vyznívá optimisticky a zanechává ve mně i dlouho po odeznění posledních titulků nezdolatelné přesvědčení, že se zde podařilo vzdát velmi působivý hold životu a rodině, bez špetky falešného patosu či citového vydírání. "Můj bratr je jedináček" je velmi dobrý film a jsem rád, že patřím k těm pár lidem, kteří ho u nás mohli vidět a poznat jeho neokázalé, ale o to cennější kvality.(11.2.2012)

42nd KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2007 - OPEN EYES - Otevřené oči - 75%(13.1.2009)