Prostřednictvím tohoto dokumentu sledujeme jednoho z nejprovokativnějších kritiků druhé poloviny dvacátého století. Charles Bukowski je velkou osobností a vy jej buďto milujete, nebo nenávidíte. Tento snímek, určený především pro věrné fanoušky odhaluje některé podstatné střípky z Bukowského tvorby, postojů a života. (Devadesát Dva)

popelka595

Buka čtu od svých nácti let, kdy jsem jej tajně brala svýmu staršímu bráchovi, a stále se k němu ráda vracím, cituji ho a doporučuji všem, kdož dokáží ocenit spisovatele s duší aneb "svět patří těm, co se neposerou." Nebudu tedy vůbec přehánět, když řeknu, že dokument o Hankovi byl pro mě balzámem na duši.. ()

agassi68

Charles Bukowski je umelec, ktorý sa nemusí páčiť každému. No nesporne mal talent opísať život looserov v Amerike. A to bola výnimočná vec, vzhľadom na to, že bol jeden z nich. A ani nám, jeho fanúšikom sa nie vždy podarí nazrieť do hĺbky jeho textov a neplávať len po vulgárnom povrchu.. ()

Anezaa

Miluju Bukowského celým svým srdcem. A díky tomu že jsem se dozvěděla že byl milý , sympatický a velmi emotivní mě nutí ho mít ještě raději. ()

Schlierkamp

Americký dokument o americkém básníku a spisovateli, představiteli beatnické generace Charlesi Bukowskim (1920-1994). V téměř dvouhodinovém filmu je srozumitelně představen životní příběh tohoto kontroverzního umělce, který se proslavil svými autobiografickými prózami, v nichž vystupuje autorovo alter ego Henry Chinaski. Tyto čtenářsky přitažlivé romány, které ho učinily skutečně slavným, byly vytvořeny až v 70. letech a vyznačovaly se vulgárním stylem, poutavými dialogy a byly do nich promítnuty jednotlivé etapy Bukowského života nerozlučně spojené s alkoholem a nekonvenčním životním stylem. Ve snímku Johna Dullahana se objevují nevšední záběry z Bukowského předčítání svých děl v posluchárnách, ukázky z jeho rozhovorů s novináři nebo přednes jeho básní. Navzdory svému omšelému a neatraktivnímu zevnějšku, na němž se podepsala jeho jednostranně zaměřená životospráva, se Bukowskému nedá upřít originální pohled na svět, určité charisma a nezanedbatelný intelekt, který se projevil například v jeho spontánně formulovaných definicích sexu a lásky. Součástí dokumentu jsou i rozhovory s jeho přáteli, milenkami a podporovateli. Jak odpovídá jeho pověsti, v mnoha případech byl autor zobrazen s lahví v ruce, že je až s podivem, že dokázal tuto svou závislost držet celý život na uzdě a cílevědomě se věnovat psaní, kterého ho možná v těžkých časech zachránilo od pádu na společenské dno. Informace uvedené v dokumentu pro mě nebyly nové, neboť v mládí jsem od tohoto autora přečetl všechny jeho romány včetně Bukowského biografie od H. Sounese, přesto však vnímám tento film jako poučný, neboť s autorovým vystupováním a vyjadřováním na veřejnosti a pohledem do jeho soukromí jsem se ještě nesetkal. Podle Bukowskiho románů byly dosud natočeny dva celovečerní filmy : Štamgast (1987) s M. Rourkem v hlavní roli, který se dle slov Bukowského moc nepovedl, a Faktotum (2005). Pro fanoušky tohoto spisovatele je dokument ideální příležitost, jak se dozvědět o životě oblíbeného autora něco víc. ()

m4xp4yn3

Pojetí tohoto dokumentu se mi líbilo. Nebyl to dokument "O" Bukovském, nýbrž "S" Bukovským. Většina slov pocházela přímo z jeho prašivých úst, takže nehrozilo dezinterpretační blábolení anonymních kritiků o jeho díle a odkazu. Mluvili jen lidé povolaní - blízcí přátelé, vydavatel, dcera či přítelkyně - jejichž výpovědi vhodně dokreslovaly Hankovu životní dráhu. ()

Dumb

Bukowského príbeh je v očiach najmä mladého publika nanajvýš zaujímavý. Avšak myslím si, že u väčšiny je ztrivializovaný na sled za sebou idúcich vtipoch, indiferentnosti voči autoritám, vulgarite, sexistických scénach atď. Bukowski je teda ponímaný najmä ako komik, ktorý sa nechal naschvál unášať tŕnistými prúdmi bytia aby o tom potom písal pre neuvedomelé adolescentné publikum ktoré sa má popukať smiechom. Opak je však podľa mňa pravdou. Jeho knihy sú tragikou, výsmechom ,,logicko" usporiadanej americkej spoločnosti, kde všetko klape presne na milimeter, celý život revoltoval voči tomu systému svojou indiferentnosťou (čiže bol nanajvýš aktívny! a nie upadnutý ožrala), v ženách nevidel púhe prostriedky ale ciele ktoré dohánal z cias svojej mladosti. Bukowski je dušou spisovatel, ktory sa jednoducho obetoval svojej viere, ktorý pisal autenticky, realisticky tragicky a cest jeho stylu a zivotnemu elanu, ze sa clovek pri citani viac smeje ako place! ()

wito

tak to som fakt necakal. predstavy vryte z knih sa premenili na zive obrazky. stare zname veci z jeho kniziek zrazu k videniu boli, ake nostalgicke. tie casy zasle, ked som bukowskeho cital na jeden dych. linda, chlast, pisaci stroj, vazna hudba to vsetko tu je...vrele odporucam. ()

markyzgero

Jsem divnej, když mi je přes 30 a pořád beru starýho Buka za jednoho z největších borců nejen literatury, 20.století? Jsem divnej, když mam doma většinu jeho do češtiny přeloženejch knížek a většinu z nich jsem četl vícekrát? Jsem divnej, když mě born into this uchvátilo, jakožto nejucelenější filmovej dokument o něm? A jsem divnej, když mě nejvíc pobavila scéna, kde je, in his own personal style, nalitej a ručně si vyřizuje účty se svojí nabíječkou? Asi jo... ()

altaica

PRO MUŽE:Je to tak, můžete ho buď milovat, nebo nenávidět. Patřím do té první skupiny a tvrdím, že Bukowski byl tím nejlepším, co mohla Amerika dát světu v druhé polovině minulého století v oblasti literatury. Ale nechme mluvit mistra osobně i jeho přátele, známé, nakladatele i milenky viz. UKÁZKY Z FILMU. Vřele doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE:Láska je prostě mlha, která se vypaří s prvním zábleskem reality. Láska je pes z pekla, má své vlastní agónie. Madame, ženy a feministky obzvláště, často Bukowského ze srdce nenávidí a ví bůh, že jim k tomu dal 1000 a jeden důvod. Jenže se našlo dost takových, které ho stejně nekriticky milovaly, nebo s ním s notnou dávkou nadšení vlezly do postele. Některé byly zdrojem jeho nevyčerpatelné inspirace a jiné jeho zkázy. Pokud jste dokázala přečíst některou z jeho knih, aniž byste obrátila žaludek naruby nad tím zvířetem a neječela vzteky nad odmaskováním a dehonestací ženského plemene, jestliže kniha neletěla přes celý kvartýr cupována na kousky, pak jste, dámo, připravena na to, vidět i tento dokument.          UKÁZKY Z FILMU: Pokud rodiče začnou mít rádi svoji práci, tak to začíná být špatný. Pokud se objeví policie, musí se dít něco dobrého. Vaše práce musí být živá, vy prostě musíte chlastat, psát a šukat. To byla jeho rada./ Odpusťte, máte moji duši, já mám vaše prachy. Když píšu, tak jsem hrdina svých vlastních sraček./ .... do nemocnic, které jsou tak drahé, že je levnější umřít, do právníků, kteří si účtují tolik, že je levnější přijmout vinu, do země, kde jsou věznice plné a blázince zavřené... / Definice sexu: Sex je něco, co můžete dělat, když nemůžete spát./ Poprvé v životě, já byl opilý, ona opilá, byla to 300 liberní štětka, byla obrovská a já se vážně snažil. Řekl jsem si hochu, jestli tohle má být sex, tak je vážně nechutný. Nevím, jestli jsem to zvládnul, ale nejspíš jo. Nicméně jsem se probudil, oba jsme leželi, ona na zádech a chrápala Grrrrrrr. Podíval jsem se přes tu bestii, co tam ležela a vidím, že jsme zlomili 2 nohy a čelo postele. Natáh jsem na sebe kalhoty a chyběla mi peněženka. Říkám jí, ty zasraná děvko, tys mi šlohla peněženku. / Měla tlustý zadek, ke kterému se dalo v zimě pěkně přitulit./ Když má krásné nohy, tak vás vždycky napadne, i když třeba jen jednou, že by kromě kundy, mohla mít i něco v hlavě. Neříkám, že je něco špatného na kundě, něco co vás při pohledu na nohy přiměje snít, nějaké zvláštní kouzlo./ Dát si panáka a dostat první ránu v temným baru. Život nemohl být lepší./ Definice lásky: ranní mlha, než vyjde slunce, trvá jen chvilku a hned se vypaří./ Měl jsem vředy několik let, velmi bolestivé, ignoroval jsem je, měl jsem pocit, že jsem tvrdej chlap, až nakonec praskly. Tekla mi krev z úst a zadku. Divili byste se kolik je v člověku krve. Pořád tekla a byla fialová./ Byl zděšen Mickey Mousem – tenhle tříprstý zkurvysyn, který nemá žádnou duši. Zdál se být spisovatelem pro vyděděnce./ Šel jsem kolem a na pavlači byl starý oprýskaný gauč a na něm dvě absolutně netknutá krásná dánská blonďatá děvčata, čekající až se bude vracet domů. Holky chtěly navštívit Bukowského, ptám se proč? Abychom si s ním zašoustaly, řekla jedna. () (méně) (více)

Marator

Na jedné straně Mickey Mouse a s ním vše krásné, šťastné, dokonalé. Na druhé straně Charles Bukowski a pohled na Ameriku a život z jiného hlediska. Proto Hank toho čtyřprstého zkurvysyna s velkýma ušima tolik nenáviděl. ()

S_t_e_a_d_y

Bukowski byl kalibr, o tom žádná, ale tenhle dokument - přestože závěr byl moc dobrej - v průběhu tu a tam co do kvality (střihu a konsekvenčnosti zejména) poněkud pokulhává. ()

kolly13

Jak mi může tento alkoholik připadat zajímavý? Proč jej nazývají básníkem století? To mi běží hlavou celý dokument a ani na konci mi není úplně jasno. Tak jsem si půjčil pár knížek a třeba pochopím. ()

vito_s

Tak trochu hektická směs, opravdové čtenáře a fanoušky Buka to potěší u ostatních si nejsem moc jist. Kladem dokumentu je, že nechává promlouvat hlavně Buka samotného a to především z tzv. Bukowski tapes ale taky řady dalších rozhovorů zachycených na kameru. Mínusem je jistá neukotvenost a toho sjetého Seana Penna a oduševnělého Bona si mohli odpustit. ()

Mr. No one

Dokument, jenž vypráví příběh o životem se probíjejícím muži. Muži, který pil proto, aby žil a žil proto, aby pil. Dámy a pánové…alkoholik, vyvrženec, rváč, gambler, kurevník, ale především skvělý spisovatel a básník Henry Charles Bukowski Jr. Je zajímavé sledovat legendárního Bukowského v pokročilejším věku, to jak měkne a jak se z tvrdého necity mění v měkkého necitu. Pokud chcete nahlédnout do nitra jednoho z nejoriginálnějších spisovatelů a šílenců své doby, je tento dokument správná volba. ()

Lazy87

Bukowski, několik let zpátky můj nejoblíbenější autor. Píše tvrdě, ale takový není, jak vypovídá tento film. Docela ho chápu, jen mi psaní nejde tak dobře. Parádní dokument. ()