Velký den slečny Pettigrewové

Miss Pettigrew Lives for a Day

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 2008, 92 min

Slečno Pettigrewová, varovali mne před vaší tvrdohlavostí a ipertinencí… Není to hospodyně k pohledání. Nevychází totiž s klienty, protože se nechtějí přizpůsobit. A má asi poslední šanci. Jejím protikladem je Delysi, žena chycená mezi více mužů, jejíž život je morálně lehce komplikovaný a nepostrádá smysl nýbrž řád. A přesto si jsou podobné. Takový příjemný film s dobovou hudbou, z něhož vyzařuje příjemná atmosféra a já očekávám, kdy že se dostaví ten správný pocit štěstí. Vévodí mu živelná a krásná A.Adams, ale pravdou je, že někomu nemusí sedět F. McDormand. Mám tyhle lehce nasládlé filmy rád. Žádný moralizování, jen poučení, že život je krátký a optimistické doufání ve štěstí, které si jednou najde každého. Taky by mě zajímalo, jestli existuje divadelní hra. PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ * Víte že? Film byl natočen podle románu Winifred Eileen Watson, napsaném v roce 1935.(29.9.2009)

Já tu Amy prostě žeru! Ta holka má šmrnc. Pokaždé když se v tomto filmu objeví v záběru, měla jsem oči jen pro ní a její ztřeštěnou Delysii Lafosse. Takovému trdlu s úžasným úsměvem nešlo odolat, navíc s ní film dostává švih. Tomu ale také hodně výrazně napomáhá stylová hudba, která hraje skoro nonstop celý film. První půlhodina uteče ani nevíte jak, pak film sice trošku zpomalí, ale i tak je se pořád na co koukat - nebo je to tím že mám slabost pro retro, skvělé kostýmy a bezvadné kudrlinky ve vlasech sepnuté třpytivou sponkou? Největší slabostí celého filmu je ale jeho jednoduchost a předvídatelnost. Konec filmu je tak klasicky sentimentální až se mi na to ani nechtělo dívat, jenže na druhou stranu leckdo řekne: "No a co bys chtěla? Aby tam hodili bombardování a třeba všichni umřeli?" Což teda i ten konec jaký je, je lepší než bomby(22.4.2009)

Necelé 2 dny ze života již dávno odkvetlé zdánlivě celkem obyčejné anglické služebné, poté co jí pro její vyhraněné názory o tom, co je správné a morální, již poněkolikáté vyhodí z práce. Tentokrát zůstane skutečně na ulici a co ze zoufalství podstoupi je celkem milým trhle anglickým způsobem podáno v této "double love story"(10.8.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $12,313,694Tržby Celosvetovo $16,724,933Tržby za predaj DVD v USA $3,108,178 //počet predaných kusov 187,983(1.12.2009)

Velice dobré, ne dokonalé, ale velice příjemné. Dabing není hrozný, jen je trhlejší než originál. Velká škoda je ovšem vystřižených scén, jejichž stopáž není tak zničující a přesto právě bez nich je několik vtipů okradeno o pointu. Především pak zaniká charakteristika buddy movie, jak ji definovala Frances McDormand v roli Guinivere. Na pozadí celého příběhu je také zajímavý příběh adaptace knihy Winifred Watson napsané v roce 1935, které měla být původně natočena Universalem začátkem 40. let, ale všem plánům tehdy udělal konec Pearl Harbor. Vypráví se, že Watson prodala práva na svou knihu celkem třikrát, ale bohužel zemřela 6 let před skutečnou realizací. Její syn má za to, že by se jí velice líbila. Otázkou zůstává, jestli bylo nutné příběh posunout na pokraj Druhé světové a zároveň tak definovat slečnu Pettigrewovou jako ženu, které jedna válka něco vzala a teprve druhá jí to navrátila. Což je klišé.(1.12.2009)