Smutky slečny Austenové

(TV film)
  • Česko Vzpomínky slečny Austenové (více)

Toto drama natočené na motivy skutečných dopisů a deníků Jane Austenové odhaluje tajemství této nepolapitelné ženy. Jane brzy oslaví čtyřicítku a nikdy se neprovdala. Pro svoji neteř Fanny Knightovou - mladou pohlednou dívku s touhou zamilovat se - je Jane oblíbenou tetou, která ji zahrnuje moudry a znalostmi, jež jí pomohou ve vlastním hledání šťastného manželství. Žena, která tak věrně píše o lásce, musí ale přece lásku sama zažívat, nebo ne? Jane své neteři něco málo prozradí, ale jak už to tak s tajemstvími bývá, Jane musí znovu přehodnotit důvody, proč zůstává sama. (Viasat)

achaja

Jsou filmy, kdy vás mrazí, kdy prožíváte všechny ambice, naděje i zoufalství s hlavní hrdinkou do té míry, že chápete její pocity, že víte jak se zachová. Miss Austen Regrets je pohled na jednu z nejvlivnějších žen britské literatury tak jak jí neznáme. Jako opak svých knih se šťastnými konci. S lidmi kteří nakonec udělají ta správná rozhodnutí a žijí šťastně až na věky. Dokáže ale být někdo šťastný až na věky? Těmto idealistickým vizím házíme na oltář všechny docela dobré věci a čekáme na ty úžasné. Divíme se, že nepřicházejí a pokud ano, jsou to opravdu ty nejlepší, nečeká na nás ještě něco lepšího? A pak litujeme a přemýšlíme o správnosti svého jednání... a následcích. "Every woman has regrets. So we read about your heroines and feel young again. And in love. And full of hope. As if we can make that choice again." ()

Heroine

Řeknu to na rovinu, nesnáším témata "austenovských" knih, filmů, i životopisných filmů. Je to vždycky jenom "za koho se provdat", nebo "provdat se pro peníze, nebo z lásky?". Nic jiného se tam neřeší, a všechno je to jenom opletené pseudo-romantickým, pseudo-dojemným dějem, ve kterém se především mluví a mluví. Navíc k tomu padají věty jako "má drahá, sladce zvrácená Fanny". No kdyby tohle někdo řekl mě, asi bych si myslela že to nemá v hlavě v pořádku. Když si to ale porovnám s příšerným "Becoming Jane", je tohle celkem příjemný film. Není moc dlouhý, Olivia Williams se pro svojí roli hodí, akorát snad Imogen Pootsová má poněkud děsivý obličej. Navíc nechápu proč se to musí pořád řešit. No tak se Jane Austenová nevdala, no a? ()

IdaHutt

Když jsem před časem četla poslední, posmrtně vydaný román Jane Austenové Anna Elliotová (Persuasion), dýchl na mě veškerý smutek autorčina osudu, vyčerpávající nemoci (Addisonova choroba) a předčasné smrti - a tento smutek jsem si uvědomila snad o to silněji, že i Persuasion končí vyvzdorovaným happyendem, stejně jako ostatní knihy. Hořká atmosféra Persuasion jako by beze zbytku přešla do filmu Smutky slečny Austenové. S maximální věrohodností jsou zde zachyceny trpké existenční podmínky, v nichž Austenová tvořila. Snímek mě ohromil svou psychologickou přesností a Olivia Williams si mě svým výkonem naprosto získala. Mimochodem, film svým způsobem vysvětluje, proč romány Austenové jsou dodnes v oblibě, a to nejenom u prvoplánově romanticky naladěných čtenářek. - Jak říká ve filmu Janina matka: "Mít majetek znamená být v bezpečí." - Nic se nezměnilo... ()

xKatiex

Na rozdiel od Becoming Jane si Miss Austen Regrets ide svojou vlastnou cestou. Sympatické obsadenie, citlivo vykreslené vzájomné vzťahy medzi Jane, Cassandrou a milovanou neterou Fanny, podmanivá hudba dávajú tomuto televíznemu filmu niečo, čo vás prinúti trochu sa zamysllieť nad tým, ako to v tej dobe nielen pre ženy mohlo/muselo byť komplikované. Na konci toho celého príbehu ma až pichlo pri srdci, keď som si uvedomila, akou osamelou Jane musela byť. Áno, Cassandra ju podporovala v tvorbe a pre Fanny bola niečo ako náhradnou matkou (aspoň podľa filmu), ale zamyslel sa niekto nad tým, že hoci sa nikdy nevydala, stále dúfala, že to niekedy urobí?! Lenže pre Jane Austenovú si osud vybral niečo úplne iné. Ktovie, koľko kníh by ešte napísala, keby žila ešte o pár rokov dlhšie... A znova: BBC rules - kedy sa aj v našich končinách zmôžeme na pútavé biografické filmy? ()

Wii.shi

Celkem překvapivě opravdu zajímavý a především velice dobře zahraný film. Mě osobně v paměti nejvíce utkvěla scéna hraní karet, nevím, ale připadá mi vážně dokonalá :) ()

Eeve

Zo všetkých diel Jane Austenovej, ktoré boli v tomto filme spomínané i nespomínané, jej tento najlepší a najplnší, jej vlastný život, taký bežný, a predsa tak výnimočný, v jej osobe. Bohužiaľ ale nemôžem povedať, že by sa nejak presnejšie držal reality, každopádne to bolo pôsobivé stvárnenie tejto toľko spomínanej spisovateľky. Niekto tu v komentári sa už pýtal, prečo to nebolo plné romantiky, o veľkej láske atď...no prečo, lebo toto nebola jej kniha s príbehom, ktorý si vysnívala, ale naozajstný život, (približne) tak, ako ho prežila. A v reálnom živote sa okrem pozitívnych pocitov na rovnakom mieste v dôležitosti nachádzajú aj tie negatívne, smútok, smrť, oľutovanie, tak, ako to má byť. Olivia Williams naozaj veľmi presvedčivo stvárnila hlavnú predstaviteľku, veľmi nežne a hravo jej sekundovala mladučká Imogen Poots. Celkovo obsadenie bolo veľmi dobre vybrané. Zrejme opätovne pozriem zas, najlepšie však po prečítaní aspoň niekoľkých jej diel :) ()