Reklama

Reklama

V romantické komedii Můj život v ruinách najde turistická průvodkyně Georgia (Nia Vardalos) sama sebe i opravdovou lásku právě ve chvíli, kdy to nejmíň čeká. Americká profesorka historie, která nemá štěstí ani v lásce ani v práci, se rozhodne vydat do Řecka, země svých předků, aby zde našla pravé kouzlo života, neboli “kefi”, jak tomu Řekové říkají. Během prodloužené návštěvy země začne Georgia pracovat jako profesionální turistická průvodkyně, doufajíc, že konečně najde dychtivé posluchače, kteří ocení její encyklopedické znalosti antického Řecka. Místo toho jezdí v autobuse plném turistů, kteří víc lační po známých řeckých plážích a po zmrzlině než po historických památkách zapsaných na seznamu UNESCO. Neústupnost, s jakou trvá na tom, aby výletníci poslouchali její nudný, školský výklad oslavující starověký svět, z ní udělá nejméně oblíbenou průvodkyni v celé historii cestovní kanceláře. Když Georgia odmítne přizpůsobit svůj program nárokům turistů, rozhodne se její šéfka (Bernice Stegers) najmout jiného průvodce, přehnaně vtíravého Nica (Alistair McGowan), který ji má vystrnadit. Georgiin poslední turnus tvoří nesourodá “ignorantská“ skupina lidí, v čele s Irvem (Richard Dreyfuss), ‘Pan Vtipálek’, jak mu Georgia říká, má fórek pro každou situaci, jeden otřepanější než druhý a háže je do placu, kdykoliv zájem skupiny o Georgiiny přednášky začne upadat – což je poměrně často. A aby to bylo všechno ještě horší, jejich nepříliš spolehlivý autobus řídí navíc nejdivnější, nejzarostlejší a zdánlivě nerozumějící řidič Procopi “Pupi” Kakas (Alexis Georgoulis). Nakonec začne Georgia uvažovat, že se na svoji práci i život v Řecku vykašle. Než se ale dostane na úplné dno, objeví se v autobuse někdo, kdo jí ukáže, že v lidech je potřeba hledat krásu a ne znalosti, a tím z přechytralé americké průvodkyně udělá řeckou bohyni, která své nevěřící turisty okouzlí horkokrevným, strhujícím výkladem o zemi svých předků. V čele rozmanité “ignorantské” skupiny turistů si při cestě za krásami antického Řecka Georgia uvědomí, že její klienti nejsou jediní, kdo potřebují otevřít oči, aby viděli skutečné krásy. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (156)

katapultova 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že po půlhodině jsem film vypnula. Chápu, že za tu půlhodinu jsem se měla asi tak dvacetkrát zasmát, ale jelikož se mi to nepovedlo ani jednou, pochopila jsem, že by další sledování bylo ztráta času. Klišé na klišé, nadsázka tam asi být má, ale buď ji nevidíte, nebo je tak trapná, že ji vlastně taky nevidíte. Moje tlustá řecká svatba to fakt není. ()

vett 

všechny recenze uživatele

Účastníci zájezdu poamericku (nebo teda vlastně po Řecku). Na Olympijský komediální vrchol se sice šplhají marně, ale bavilo mě to a když jeden z teplých hochů zakřičel Orgie! a skočil do bazénu, tak jsem se začala smát nahlas (mimochodem viděno po cestě z Brna do Prahy v autobuse) a za to si to tři hvězdy zaslouží. ()

Reklama

Moco 

všechny recenze uživatele

Romantických komedií je jako máku a není rozhodně snadné se v takovém poli prosadit. Řecká verze Účastníků zájezdu pod režisérskou taktovkou Donalda Petrieho je ale mákem nevšedním a barevným. Řekli byste, že do Řecka jezdí každý kvůli památkám? Petrie vás vyvede z omylu – turisté chtějí hlavně zmrzlinu, nakupování a pláže – památky jsou pro ně spíše nutným zlem, které si raději prohlédnou jenom z jedoucího autobusu. Příběh se táhne v duchu tance řeka Zorby, kterého ztvárnil slavný herec Anthony Quinn. Jak nabroušeně kritizuje Řeky Georgia: „Když se jim něco nepovede, tančí, když se rozbije výtah, tančí, když se porouchá záchod – asi se máš jít vyčůrat ven, aby tě inspirovala příroda k napsání nějaké poesie.“ ()

jenik71 

všechny recenze uživatele

Od úvodních minut to vypadá docela nadějně. Seznámíte se postupně s poněkud svéráznými postavami a členy autobusového zájezdu a často se i zasmějete osobitému stylu humoru. Poté se vlastně příběh nenápadně mění z čisté komedie na romanticko-psychologický film. Kdyby celý děj zůstal ve stylu přibližně úvodní půlhodinky, pravděpodobně bych ještě jednu hvězdičku přidal. Takhle je to jen taková milá letní oddechovka, která může posloužit i jako tip, kam v létě vyrazit na dovolenou. Řecko je nepochybně pro turisty zajímavým cílem, pro diváky je zase tento film takovým lepším průměrem. ()

waits 

všechny recenze uživatele

Ucastniky zajezdu ala Donald Petrie jsem shlednul z nedostatku jineho vzruseni dvakrat za sebou v letadle, pak se konecne servirovala vecere. Nevim, jestli za to mohl kontrast neosobniho prostredi ovladane nemeckymi letuskami s letnim nekomplikovanym prubehem, ale po filmu jsem byl osvezen lepe nez po litru pomerancoveho dzusu. Nedostatku by se nasla halda, od nekterych prilis moralistnich Dreyfussovych komentaru, po vyber atraktivniho, ale jinak nezajimaveho Georgoulise, ovsem na druhe strane atmosfera zustava prazdnivove zajezdova a zabava se taky najde (Vemte si z autobusu vsechno. Svetry, tasky..Svetry taky?) Ctyri hvezdy jsou asi prilis, ale celkove csfd hodnoceni je tak nizko, ze ho odkliknu. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (2)

  • Na začátku filmu si Georgia (Nia Vardalos) ušpiní sako čokoládovou zmrzlinou. V průběhu filmu jí pak na saku skvrny úplně mizí a znovu se objevují. (Rosaviva)
  • Kvůli tomu, aby se tvůrci dostali do Akropole, Delf a Olympie, musela Nia Vardalosová rok běhat po úřadech. Řecká vláda totiž na rozdíl od jiných podobnými povolenkami velmi šetří. (vendy63)

Reklama

Reklama