Reklama

Reklama

Film Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy autorky Waris Dirie, která vyrůstala do svých třinácti let v Somálsku a po útěku do Londýna se stala jednou z nejznámějších světových topmodelek. Když se kniha v roce 1998 objevila na pultech knihkupectví, svět byl šokován. Bývalá modelka vypráví dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola. Byl to sen a noční můra zároveň. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí život boji proti tomuto starobylému rituálu. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (311)

ibeh 

všechny recenze uživatele

Je to důležité téma a dramatický lidský příběh. Díky každému, kdo dokáže aktivně bojovat proti takovým zvěrstvům jako je ženská obřízka. Miliony žen na světě jsou stále utlačovány a je to velmi nespravedlivé. Nevím, čím si to zasloužily. Jedině vzdělávat a informovat, jinak se nic nezmění. Po filmařské stránce hodnotím pouze 3/5, ale obsahu a milé hlavní představitelce dávám 5/5. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Máš štěstí. Nemáš nejmenší ponětí, jak jsi krásná." Modelky, když nemluví, tak mi v podstatě nevadí. Waris Dirie samozřejmě neznám, takže jsem tento snímek bral jako celkem drsný příběh malé Somálky, která jednoho dne nastartovala v poušti své bosé nožky, dofrčela až do Anglie, začala se promenádovat na mole a následně světu sdělila svůj nesouhlas s ženskou obřízkou. Tomu moc nerozumím, ale jsem si jist tím, že jestli všichni Somálci, Eritrjeci, Alžířani, Maročani, Afganistánci, Pakistánci a další mořeplavci dorazí do Evropy, tak to bude problém. Proti jedné pracující Somálce samozřejmě nic nemám, ale nijak zvlášť mě to nebavilo. ()

Reklama

Ratemus 

všechny recenze uživatele

Smutný ale zároveň velice zajímavý a krutý a hlavně pravdivý příběh jedné z top modelek. Než se však dostala k modelingu, měla velice krutý život, hlavně tedy krutou minulost. Somálská dívenka se vydává na dlouhou cestu do Londýna najít nový život. Někde v polovině filmu se však dovídáme nemilosrdnou pravdu o tom, co vše zažila a co vše musela podstoupit. Absolutně nepolíbená a nedůvěřivá dívka se konečně zapracuje a stane topmodelkou, bojovnicí za lidská práva a kdo ví čím ještě, určitě se od ostatních modelek liší, přišla z absolutního dna, neměla nic a já před ní smekám, z filmu přímo vyzařuje to napětí, emoce a bolest, snad každý s ní musel při sledování soucítit. Výborné... ()

Chermy 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch filmů, kdy se mi svírá žaludek a probouzí se ve mě militantní atheista s touhou vyhubit všechny ty, kteří kvůli pohádkám svých babiček a moudrých předků dokáží ničit život jinak smýšlejícím a především bezmocným dětem! Člověk je snad nejkrutější živočich na zemi a ještě se u toho dokáže tvářit, že jsou jeho činy požehnáním. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nesdílím nadšené přijetí snímku, které je ovlivněné jednak nesporným půvabem Liyi Kebede, jednak sentimentálním příběhem o tom, jak chudičká dívčina z dalekého Somálska ke štěstí přišla. Film podle mě nemá hloubku a snahu podívat se na problém chudoby Třetího světa a ženské obřízky komplexně. Nechá diváka, aby by se šokoval kontrastem života v suchem zasažené oblasti Afriky a konzumního obžerství Londýna, stejně jako strádáním dívky nucené v dětském věku podstoupit ženskou obřízku. Jenže je to celé zředěné faktem, že vzestup hrdinky umožní reklamní a oděvní průmysl, které jsou samy o sobě symbolem konzumu. Samozřejmě, že takový vzestup je umožněný jenom několika málo vyvoleným, a zatímco filmový divák je ukonejšený tím happyendem, osudy milionů jiných holek, které nemají potřebnou vizáž, to nijak nezmění. A to už vůbec nemluvím o problému ženské obřízky, protože film nemá šanci ovlivnit veřejné mínění v zemích, kde se provádí. Nějaký hlubší pohled do problému chybí, nějaké větší drama nebo dilemata ten film neřeší. Na uvedených problémech jen parazituje a považuju ho za takový kýč svého druhu. Celkový dojem: 35 %. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (4)

  • Skutečná Waris Dirie hrála vedlejší roli v „bondovce“ Dech života (1987). (Lucas87)
  • Kniha Waris Dirie KVĚT POUŠTĚ (DESERT FLOWER), která zachycuje její neuvěřitelnou pouť od africké kočovné dívky po mezinárodní topmodelku, se stala světovým bestsellerem s více než 11 milióny prodanými kusy. [Cinemart] (POMO)
  • Postava fotografa Terryho Donaldsona (Tymothy Spall) je inšpirovaná Terrencom Donovanom, ktorý sa preslávil ako fotograf hviezd, napr. Davida Bowieho, princeznej Diany alebo Humphrey Bogarta. (toi-toi)

Reklama

Reklama