Damo (TV seriál)

Damo, The Detective in Chosun

Female Detective Damo In The Joseon Dynasty

Historický / Akční / Drama / Dobrodružný / Romantický

Jižní Korea, 2003, 14x60 min

Damo je vysoce zajímavý seriál. Jednak poodhaluje některé historické reálie I přes sedmnácté století, prakticky středověké Koreje. Komedie se dostala do popisku omylem, proto jsem to odstranil, nic komického jsem tu nezaregistroval. Jde o detektivní a akční seriál, se spoustou parádních nejen wuxia soubojů. Je tu i silná dávka dramatu a romantiky. Příběh bratra a sestry(ta slouží jako Damo-policejní posluhovačka), přičemž každý se dostal na opačnou stranu zákona. Souboj rebelů a policie je velmi zajímavý, výprava nebyla šizena, ani kostýmy. Tempo je ze začátku pomalé, ale od poloviny nabírá na rychlosti a napínavosti. Z obsazení vyniká Ha Ji Won, které její souboj emocí a rozpolcenost naprosto věříte. No a hlavně jsem fandil veliteli rebelů, kterého hraje Kim Min Joon. Ten má úžasné charisma a seriál táhne svým výkonem. Obecně jsou rebelové sympatičtější, než vládní složky. Příběh se vyvijí celkem předvídatelně a zejména konec mě nepřekvapil, přesto narace měla slušný účinek a sílu na mě. Hudba je v mnoha případeh moderní a nejen symfomická, kupodivu to k tomu sedí. Zatoulal se sem i jeden slavný motiv Hanse Zimmera z Black Hawk Down.(2.4.2009)

Tragický příběh dvou sourozenců, které osud postavil na opačné strany zákona. Oba dva jsou neskutečně charismatičtí a výborně zahraní. Obzvláště vnitřní boj Chae Ohk je naprosto uvěřitelný a pochopitelný. Její představitelka, Ha Ji-Won, opět dokazuje, že je na takovéto role jako stvořená. Jejímu hereckému výkonu se prostě nedá nic vytknout. Děj se odehrává v 17. století, kdy je Korea ještě stále zcela izolována od okolního světa. Obsahuje velké množství napětí, romantiky a také akce, na kterou jsem si musel chvíli zvykat, ale později už mi přišla v pořádku a souboje mě velmi bavily. Jediné, co mi doopravdy vadilo, byly meče, u kterých bylo někdy vidět, ba dokonce slyšet, že nejsou ze železa, ale jsou umělé. Konec mě sice nepřekvapil, ale i tak na mě měl velmi silný účinek. Celé drama je doprovázeno dobrou hudbou, která se rozhodně nedrží jen orchestrálních klasik. Damo je svou délkou jeden z nejkratších korejských dramat, ale rozhodně není jedno z nejhorších. Seriál má vše, co by měl mít, a přidává ještě velmi emocionální rovinu, která z něj činí něco, co rozhodně stojí za pozornost. 95% (13.12.2015)

Dramaticko-romantický historický seriál (komedie ani náhodou) o jedné policejní přisluhovačce, která je víc než čím se zdá být. Boje jsou dobře udělané (včetně oblíbeného asijského létání), zápletka není epizodní, nýbrž celým seriálem se vine příběh o skupině rebelů, mimochodem sympatičtějších než samotný policejní sbor. Seriál se rozjíždí poněkud pomalu, nicméně příběh plný politických pletich postupně graduje a druhá půlka už je velice napínavá, což oceňuji plným počtem bodů.(20.4.2008)

• - Natáčení každé z celkových čtrnácti seriálových epizod si vyžádalo finanční injekci v podobě více jak 200 mil. jihokorejských wonů. Natáčelo se převážně v jihokorejské provinční oblasti South Chungcheong, v okrese Taean County. Ten je znám hlavně pro svůj zachovalý národní park, Taean Haean National Park. (Conspi)

• - Seriál je televizní adaptací historické grafické novely, tzv. manhwy, což je primární jihokorejský termín pro označení ilustrovaných komiksů, "Damo Nam-soon". Autorem komiksové předlohy je jihokorejský spisovatel a ilustrátor Bang Hak-gi. (Conspi)

• - Na tehdejší dobu si jakousi ojedinělou zajímavost seriál připsal i na internetu. Ve své době se seriál stal vůbec prvním, a to i přesto, že divácká sledovanost prvních epizod byla až překvapivě nízká, na jehož oficiální internetovou adresu bylo nadšeným diváckým publikem, v průměru hlavně mezi 20. a 30. rokem, adresováno nad 1 mil. zpráv, zobrazujících se tehdy na diskusním fóru. Narůstající kvantita diváckých příspěvků, jichž se dostavilo nad 4 mil., nakonec způsobila totální pád serveru. (Conspi)