Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Avarga

Je mi z vás na blití. Ten film je červený, protože ho natočil Scorsese... To je úplně to samé, jako Grand Torino. Kdyby se sem naschvál napsalo, že to natočil třeba Guy a nebo kdokoliv jinej, každej by dal jednu nebo dvě hvězdy. Všichni víme (a halda si to nechce přiznat.), že kromě hudby a grafiky ten film stál úplně za prd. Za to jsou ty dvě hvězdy. Nadále to nemá vůbec cenu komentovat. ()

Mistr_Moon

Nádherný snímek o lásce k umění, k filmu a k (ne)obyčejným příběhům. Perfektní hudba, obraz (lituju že jsem to neviděl ve 3D) a herecké výkony jak u dospělých tak i u dětí (ale co byste od Chloe čekali jiného že). A vůbec nevadí že se tu vcelku nic moc neděje protože forma tentokrát přebíjí obsah na plné čáře. ()

jirin_cz

Bohužel za mě další zklamání od Scorseseho... Trailer a i anotace mě nalákali na film, kde bude hrát ústřední roli robot, dítě bude pátrat po klíči. Očekával jsem zkrátka dětský rodinný film. Jenže film je hlavně oslavou počátku filmu a to jsem se dozvěděl asi kolem poloviny filmu. Či-li pro mě osobně byl scénář velkým zklamáním a měl jsem vůbec problém to dokoukat, druhá polivna byla zkrátka nudná. Tři hvězdičky si ale určitě zaslouží technické zpracování a řemeslo. Parádní kamera, několik skvělých průletů kamerou, hlavně v úvodu, to mi spadla sáňka a i jsem litoval, že jsem neviděl 3D verzi, kde by pravděpodobně ještě více vynikly. A některé obrazy na Paříž (také hlavně v úvodu) byly opravdu nádherné, jako malované. Či-li zasloužené tři hvězdičky, ale více nemohu, u mě je rozhodující hlavně děj... ()

gicous

Scorsese se vyznal z lásky k začátkům kinematografie a němým filmům, které ho okouzlily a zřejmě i přivedly k řemeslu režiséra. V celém filmu jakoby se zhmotnily řádky z knížek Julese Verna. Převládají hnědá, červená a různé odstíny zlatavých barev. Skryté zakoutí pařížského nádraží jsou plné otáčejících se ozubených kol a koleček, všude plno páry a tajemných věcí, ve kterých to vrčí, rachotí a šramotí. Všemu vládne záhadný mechanický muž, kterého se Hugo snaží opravit a doufá, že právě on skrývá vzkaz od jeho otce. Celé nádraží žije svým vlastním svébytným životem, jakoby bylo celé jedno velké fungující soukolí, kde má všechno svůj řád a pořádek. Nádherná výprava a hlavně úchvatná kamera Roberta Richardsona tvoří dva klíčové prvky, které utvářejí ráz celého filmu. Technická stránka je brilantní. Bohužel mě zklamal příběh, který je příliš pomalý a rozvleklý, chvílemi nudný a stoický. Plně chápu komerční neúspěch Huga. Pro děti je příliš dospělý a pro dospělé příliš dětský, zaměřující se na dětské hrdiny, prostřednictvím kterých Scorsese vyjadřuje svůj úžas a obdiv nad začátky filmu jako takového. Hugo si určitě zaslouží pozornost a znamená určitý odklon od komerčních projektů, kterým se Scorsese věnoval v poslední době. Je to film, který vyniká formou, ale pro mě je přece jen příliš pomalý. V mých očích postrádá určité kouzlo a roztomilost, které jsou potřeba, aby diváka oslovily. ()

sniperjozef

Pro mě mírným zklamáním. Čekal jsem od toho mnohem víc. A i když to vizuálně bylo velmi dobře zpracované tak příběh silně pokulhával. Co víc, někdy jsem se prostě nemohl ubránit pocitu, že se nudím. Na druhou stranu musím uznat, že se mi líbí připomenutí začátků kinematografie a Georgese Mélièse. Obecně vzato procenta sedí a shrnuto podtrženo, proč ne! ()

HEED

Po celou dobu jsem se nudil, dokonce jsem u toho i zaspal. To se mi u Scorseseho filmů ještě nikdy nestalo. Ale i mistr tesař se někdy utne. Film rozhodně není pro dětičky, jak by se mohlo na první pohled jevit. Jde spíše o ten obsah, a zápletka skutečně není nijak pro dítě zajímavá. Divím se, že zde vystupuje i ryze fekální herec Sasha Baron Cohen. Je to snad první vskutu solidní a slušná role, jak se patří pro herce. ()

Kubi21

Ano dám tomu plný počet, protože se jedná o nádherný dětský film, kterých zas tak moc není, a zároveň dokázal do něj mistr Martin vtěsnat tak nádhernou poctu filmovému umění, jak to jen šlo. Film Vás navnadí na nádherné dětské dobrodružství, aby Vás poté nechal koukat s otevřenou pusou na fantastické filmové začátky. Je to krásný příběh, který je veden pevnou rukou a bez nějakých rádoby citových výlevů. Cit tu je, ale chce se mi říct, naprosto pravý a opravdový. Herci jsou skvělí, ale poctu si zaslouží hlavně dětští představitelé. O Chloëe už jsme slyšeli, ale jak dokáže vyjádřit emoce Asa Butterfield, tak to je něco. Jeho oči, krabatění čela a špulení pusy. Musím říct, že on ve mně evokoval vzpomínku na jiný úžasný dětský talent. A to na Tomáše Holého, který to ale dokázal potvrdit v dalších filmech. Tak doufám, že se to tomuto mladému muži povede také. ()

carodejb

Krásny a dojímavý film o jednom veľkom tajomstve a ešte väčšom zázraku. Vychutnáte si ho o to viac, ak poznáte dejiny filmu a viete kto bol Georges Meliés. Rovnako, ako film, ktorý adoruje, aj Hugo je hravý a vizuálne úchvatný. Oplatí sa vidieť. ()

2scha

Mně to přišlo podobne,jako Tintin od pana SS.Takové hravé, plné obrázků ....mám rád hravé filmy plné obrázků! ()

mark9th

Vizual je ok, vyprava je uzasna, Cohen vyborny, ale ten pribeh. Preboha preco sa to nakoniec vsetko toci okolo stareho deduska, ktoremu chce ''nova'' generacia ukazat, ze sa na neho nezabudlo, pricom on o to 9/10 filmu nestoji. Ok ma ist o poctu kinematografii, ale cakal som nieco scenaristicky prepracovanejsie a emocne hlbsie a aj ked to ''Hugo'' mysli dobre, nevyslo mu to. Okrem toho absurdne dejove scenky snaziace sa umelo vyvolat emocie boli tiez otravne a zbytocne zdlhave. Film bez duse. ()

MatyTM

Podle mě krásný film.Při jeho sledování jsem si připadal, jako kdybych sledoval příběh dítěte někde venku na ulici.Do filmu jsem se neuvěřitelně vcítil.Tento typ filmu jsem si vždycky představoval a čekal jsem jestli se někdy má představa objeví na filmových plátnech.Zkrátka zfilmovaná, dobrodružná část obyčejného dětského života.Taky mě zaujalo ukončení filmu, zezačátku je divák lehce zmaten a pointa mu trochu uniká, ale ke konci se vše krásně vysvětlí... Akorát jedna malá poznámka, možná mohl být film zpracován z trochu dospělejšího pohledu. ()

Arcipes

Hezky vyprtěné, velmi talentovaní dětští herci (pravda, nehrají tak úplně svůj věk) a několik působivých momentů (mnohé z nich však vyplývají už z předlohy). Jinak jde o poměrně chladný film, jehož stopáž se zdá neúměrná zážitku. 3/5 ()

helrohir

Vcelku príjemný film, ktorý je peknou poctou počiatkom filmárskeho remesla. Na filme oceňujem hlavne vizuálnu stránku, skvelé obsadenie a herecké výkony, a aj príbeh, aj keď so scenárom by sa dalo pohrať aj lepšie. Negatívami sú nejaké hluché miesta vo filme a taktiež mi tu chýbajú emócie, pretože si nespomínam ani na jednu scénu, pri ktorej by sa mi chcelo od srdca zasmiať alebo smútiť, ale aj tak si myslím, že na 70% to môže byť. Možno že ma k tomu tlačí vianočná nálada, ale zatiaľ nechám takéto hodnotenie. ()

darthvader77

Pamtuji si,k když jsem si to před těmi dvěm roky pouštěl a zapůsobilo to na mně jako skvělý filmařský zažítek se skvělým příběhem, který vzdává poctu tvůrci ranného filmu. Film má zajímavou atmosféru, jakou jsem ještě neviděl a na mně zapůsobila skvěle, především závěr byl skvělý a chápu proč to dostalo 12 nominací na oskara. Herecké výkony všech hlavních představitelů(na mně nejvíc zapůsobil Christopher Lee a oba hlavní dětští představitelé). Až groteskní honičky mezi četníkem a Hugem byly nerušící vtipnou vložkou. Shoreova Hudba jako vždy skvělá, opravdu jeden z nejlepších skladatelů současnosti. Tedy můj první Scorseseho film byl trefa do černého. ()

arbeit

Fú tak taký vizuálne krásny film som už dlho nevidel. Okrem toho 3D-čko tu má nie len zmysel ale stáva sa prakticky povinnosťou. Forma vs obsah? Kašlať na to keď sa tak dobre na to pozerá. ()

petisek

Napriek toľkým geniálnym filmom, ktoré Martin Scorsese natočil sa mi k srdcu dostal najbližšie jeho Hugo. Film natočený, neuveriteľne citlivo a dojímavo funguje ako spomienka na detstvo a zároveň ako nádherná pocta začiatkom kinematografie. Rozhodne sa nejedná čisto o detský film! Navždy mi v pamäti ostane spomienka z kina, kde som film sledoval v 3D načisto uchvátený Scorseseho filmovým majstrovstvom, spolu s kamarátom - filmovým fajnšmekrom, ktorý na naučil pozerať kvalitné filmy a pre ktorého bol Hugo žiaľ posledným filmom v živote, ktorý v kine videl. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz