foto

Robert Richardson

  • nar. 27.8.1955 (65 let)
    Hyannis, Massachusetts, USA

Biografie

Robert Bridge Richardson se narodil 27. Srpna 1955 v Hyannis ve státě Millwaukee (USA). Je jedním ze dvou žijících kameramanů, kteří získali za svoji práci tři Oscary. Jeho precizní propracovanou kamerou se proslavil na několika desítkách svých filmů, z nichž se velká část řadí do zlatého fondu světové kinematografie.

Richard Vystudoval na Rhode Island School of Design obor filmová animace a video a získal titul MFA na AFI Conservatory.  Začal pracovat jako kameraman / druhý kameraman na filmech Coxe Repo, Making the Grade a NOČNÍ MŮRA V ELM STREET Wese Cravena. Filmoval také televizní dokumenty a dokudrama AMERIKA, BOŽÍ MÍR, FRONT LINE: EL SALVADOR pro BBC a PBS.

Tato práce k němu také přivedla režiséra Olivera Stonea, aby spolu natočili filmy SALVADOR (1986), ČETA (1986), WALL STREET (1987). V roce 1989 byl nominován na Oscara za film NAROZEN ČTVRTÉHO ČERVENCE. Úspěšná spolupráce se Stonem pokračuje a v roce 1991 získává Richardson svého prvního Oscara - za film JFK. Zároveň pracuje na úspěšném životopisném snímku THE DOORS o stejnojmenné kapele. Následuje někdy zapomenutý, kontroverzní snímek NIXON (1995).  V témže roce také začíná spolupracovat s režisérem Martinem Scorsesem a vzniká film CASINO.

V roce 1997 vznikl ve spolupráci s Oliverem Stonem další snímek – U TURN, a veleúspěšná černá komedie Barryho Levinsona VRTĚTI PSEM, ve kterém se nejen on ale i celý štáb tvůrců jak sami říkají „opravdu vyřádili“. O dva roky později točí opět s Martinem Scorsesem film POČÍTÁNÍ MRTVÝCH. Po roce 2000 se dává Robert Richardson dohromady s režisérem Quentinem Tarantinem a začínají pracovat na legendární kultovní sérii Kill Bill (2003). O šest let později natáčejí film HANEBNÍ PANCHARTI.

V roce 2004 se Robertovi naskytla další příležitost u Martina Scorsese (který postupně Richardsona střídá s Michaelem Ballhausem – svým původním „dvorním“ kameramanem). Tentokrát šlo o snímek LETEC, za který Robert Richardson získává svoji třetí zlatou sošku. Spolupráce úspěšně pokračuje mysteriózním psychothrillerem PROKLETÝ OSTROV (2010) a rodinným dobrodružným filmem HUGO A JEHO VELKÝ OBJEV, za který v roce 2012 získává třetího Oscara.

Robert je ženatý se Stephanií Martin, žije s ní a třemi dětmi z předchozích vztahů na Cape Cod Bay v Massachusetts.

fannah

Scenáristická filmografie

TV seriály

2017 Američtí bohové (TV seriál)

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2013 85. Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 488)