foto

Richard Griffiths

  • nar. 31.7.1947
    Thornaby-on-Tees, Severní Yorkshire, Anglie, Velká Británie
  • zem. 28.3.2013 (65 let)
    Coventry, West Midlands, Anglie, Velká Británie

Biografie

Richard Griffiths se narodil 31. července 1947 ve městě Thornbaby-on-Tees v Anglii. Jeho otec pracoval jako ocelářský dělník a jeho matka jako úřednice v supermarketu. Dostalo se mu katolické výchovy. Jelikož jeho rodiče byli neslyšící, naučil se v ranném věku znakovou řeč, aby s nimi mohl lépe komunikovat. Ve svém dětství se pokusil mnohokrát utéci z domova. Ze školy odešel už ve svých 15 letech a chvíli pracoval jako poslíček, ale jeho šéf ho nakonec přesvědčil, aby se vrátil zpět do školy. Po návratu do školy se rozhodl navštěvovat dramatickou třídu na Stockton & Billingham College. Poté pokračoval ve svém vzdělání v dramatickém odvětví na Manchester Polytechnic School of Drama (nynější název této školy je Manchester Metropolitan University School of Theatre).

Po dokončení studia Griffiths získal práci v rádiu BBC. Zároveň však pracoval v malých divadlech, občas hrál a občas zastával funkci manažera. Svou reputaci si tehdy vystavěl jako shakespearovský herec, zahrál si totiž policistu v Komedii plné omylů a Falstaffa ve Veselých paničkách Windsorských, a také roli krále v Jindřichovi VIII. Nakonec se usadil v Manchesteru a začal dostávat své první velké hlavní role v divadle. To mělo za následek, že si ho všimla televizní produkce, a tak začal dostávat role v televizi. Jeho první televizní role přišla v roce 1974 v jedné z epizod seriálu CROWN COURT. O rok později už se však objevuje ve svém prvním filmu TO BY SE ZVĚROLÉKAŘI STÁT NEMĚLO. V roce 1976 postihl Richarda Griffithse zármutek nad ztrátou blízkých, protože v tomto roce mu zemřeli oba rodiče.

Do roku 1980 se potom objevil ještě v několika málo seriálech a televizních filmech. Rok 1980 je však pro Griffithse důležitý hlavně po osobní stránce. V tomto roce se totiž oženil s Heather Gibson, jejichž manželství trvalo 33 let, a to až do Griffithsovy smrti. Jejich manželství zůstalo bezdětné. Od tohoto roku se také objevil v několika zajímavých filmech, jako jsou SUPERMAN 2 (1980), RAGTIME, OHNIVÉ VOZY či FRANCOUZOVA MILENKA (vše 1981). Objevil se také ve velmi ceněném oscarovém snímku GÁNDHÍ (1982). V roce 1982 získal jednu z hlavních rolí ve čtyřdílné sérii televizní stanice BBC s názvem BIRD OF PREY. K této sérii se pak vrátil ve stejné roli o dva roky později, série se jmenovala BIRD OF PREY 2 a byla taktéž čtyřdílná. Od této doby se stal více vyhledávaným hercem a vytvořil mnoho rolí, za zmínku určitě stojí snímky SOUKROMÁ SLAVNOST (1984), BLÁZNIVÁ APOKALYPSA (1986) či WITHNAIL & I (1987). Jeho asi největší seriálovou rolí je policista Henry Crabbe, kterého ztvárnil v seriálu PIE IN THE SKY. Tento seriál se točil od roku 1994, má celkem 5 sérií a Richard Griffiths se objevil ve všech 40 dílech. Není divu, vždyť tato role byla vytvořena přímo pro něho.

Ve filmu a televizi poté vytvořil ještě další role, ale jeho největší úspěchy přišly až po roce 2000. Richard Griffiths patří mezi herce, kteří už od začátku patří do maratónu nazvaného Harry Potter. Získal roli Vernona Dursleyho, strýčka Harryho Pottera, u nějž tento malý čaroděj bydlí. Richard Griffiths se celkově objevil v pěti filmech z osmi. Chyběl nejen ve čtvrtém dílu série, kdy kniha byla moc dlouhá a muselo se zkracovat, a tak se na Dursleyovi nedostalo (Griffithse to tehdy dost zklamalo a pokoušel se přesvědčit autorku, aby jemu a jeho filmové manželce, kterou hraje Fiona Shaw, připsala do filmu alespoň jednu scénu, ta mu však nevyhověla, a Richard Griffiths se tak objevil znovu až v pátém díle), ale chyběl i v šestém díle, kdy se opět na Dursleyovi nedostalo, a rovněž chyběl i v závěrečném díle, kdy se rozhodovalo o existenci Bradavic a kouzelnického světa, a svět mudlů do tohoto závěrečného filmu vůbec nezasáhl. Ale i tak zanechal Richard Griffiths v celé této sérii významnou stopu a dá se bez přehánění říci, že Harry Potter mu zajistil pozornost a slávu po celém světě.

Griffiths však zazářil i v divadle. V roce 2004 se ujal role učitele Hectora ve hře Alana Bennetta s názvem The History Boys. A v této roli nadchnul diváky i kritiky, a to jak v Londýně, tak i na Broadwayi ve Spojených státech, kam se hra po obrovském úspěchu přesunula. Tato role mu vynesla celkem pět divadelních cen. Za svůj výkon se tak stal držitelem Laurence Olivier Award, Drama Desk Award, Outer Critics Circle Award, Tony Awards a Evening Standard Theather Award. Není proto divu, že po takovém velkém úspěchu byla tato hra zfilmována a Richard Griffiths si svou roli zopakoval i na filmovém plátně. Film má totožný název jako divadelní hra (THE HISTORY BOYS) a premiéru měl v říjnu 2006. Český distributor tento film uvedl na DVD pod názvem ŠPRTI. Za tento snímek si Griffiths vysloužil i několik nominací na filmové ceny. Avšak ani cenu BAFTA, ani Chlotrudis Award, ani Cenu londýnských kritiků nezískal. Zároveň toto není jediná zajímavá divadelní role Richarda Griffithse. 

V únoru 2007 měla v londýnském Gielgud Theatre premiéru divadelní hra od Petera Shaffera s názvem Equus, kde účinkoval po boku Daniela Radcliffa, se kterým se již setkal právě v Harry Potterovi. A opět to byla hra natolik úspěšná, že se v září roku 2008 přesunula na prkna Broadwaye do Spojených států amerických, kde se hrála téměř půl roku. Další významnou divadelní roli ztvárnil Griffiths ve hře Habit of Art (autorem je Alan Bennett), která měla světovou premiéru v listopadu roku 2009 na prknech londýnského Národního divadla (konkrétně v sále Lyttelton Theatre, což je jeden ze tří sálů Národního divadla v Londýně). Zde ztvárnil roli angloamerického básníka WH Audena, přičemž Richard Griffiths se této role ujal narychlo pouhý měsíc před premiérou, když nahradil původně obsazeného Michaela Gambona, jenž musel z role odstoupit kvůli zdravotním problémům. Jeho výkon v této hře mohli obdivovat nejen diváci v publiku, ale díky kinopřenosu i diváci po celém světě. Představení hrané dne 22. dubna 2010 totiž bylo v přímém přenosu přenášeno na plátna více než 200 kin po celém světě. Jeho poslední divadelní role přišla ve hře The Sunshine Boys (v českých divadlech je hra uváděna pod názvem Vstupte!), jejímž autorem je Neil Simon, a která byla uváděna ve westminsterském divadle Savoy Theatre. Zde si Griffiths zahrál hlavní roli po boku Dannyho DeVita. První představení této verze hry se konalo 27. dubna 2012 a hrála se pouze 12 týdnů (poslední představení proběhlo 28. července 2012), což ovšem nebylo způsobeno kvalitou představení nebo diváckým nezájmem, ale o datu derniéry bylo rozhodnuto ještě před samotnou premiérou.

V posledních letech svého života se Richard Griffiths rozhodně nenudil. V roce 2008 se mu dostalo velké cti, když získal v rámci novoročních oslav od anglické královny Alžběty II. Řád britského impéria třídy Officer za své služby divadlu. Pokud se zaměříme na jeho herecké role, tak kromě již zmíněných zajímavých rolí v divadle si Griffiths zahrál v několika hollywoodských velkofilmech, ale i v zajímavých televizních projektech. Jedním z těch velkofilmů je i film POHÁDKY NA DOBROU NOC (2008), kde si zahrál po boku Adama Sandlera. V roce 2010 přichází účast v předposledním filmu z již zmiňované série o Harrym Potterovi, a o rok později se Griffiths objevuje ve dvou celosvětově úspěšných velkofilmech PIRÁTI Z KARIBIKU: NA VLNÁCH PODIVNA a HUGO A JEHO VELKÝ OBJEV. V Pirátech z Karibiku si zahrál britského krále Jiřího II., v Hugovi ztvárnil pod režijním vedením Martina Scorseseho vedlejší, ale zato vtipnou roli pana Fricka, muže, který nadbíhá jedné dámě a její pejsek mu neumožňuje, aby se k ní mohl pan Frick přiblížit na nějakou kratší vzdálenost. V roce 2011 se Richard Griffiths objevuje také v prvním dílu americko-britského seriálu EPIZODY, který pomohl ke comebacku Mattu LeBlancovi. V roce 2012 pak Griffiths ztvárňuje roli kolonela (plukovníka) v celovečerním filmu PRIVATE PEACEFUL a v televizním filmu HENRY V (který je součástí historické trilogie THE HOLLOW CROWN) ztvárňuje roli vévody z Burgundy. Tyto dvě role také zřejmě zůstanou posledními rolemi v jeho životě. Sice se jméno Richarda Griffithse objevuje ještě v souvislosti s filmem DEAF GHOST, jehož premiéra se chystá na rok 2014, jenže tato informace není oficiálně potvrzená a není ani jasné, jestli Griffiths vůbec stihl případně nějaké scény natočit. Před kamerou zřejmě naposledy účinkoval v americkém dokumentárním filmu z roku 2013 SHOWING UP, v němž 50 hereckých osobností (včetně Griffithse) vypráví o slastech a strastech konkurzů na herecké role a o svých zkušenostech s nimi. Richard Griffiths zemřel dne 28. března 2013 ve věku nedožitých 66 let na komplikace po operaci srdce.

Jiří "freddy" Svoboda

Herecká filmografie

Filmy

2013 Lásky čas
2012 Private Peaceful
V kruhu koruny: Jindřich V. (TV film)
2011 Hugo a jeho velký objev
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
2010 Harry Potter a Relikvie smrti - část 1
Jackboots on Whitehall
2008 Letters to Santa: A Muppets Christmas (TV film)
Pohádky na dobrou noc
2007 Baletní střevíčky (TV film)
Harry Potter a Fénixův řád
2006 Venuše
Šprti
2005 Princes in the Tower (TV film)
Ztraceni v lásce
2004 Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Krása na scéně
2003 Brides in the Bath, The (TV film)
2002 Harry Potter a Tajemná komnata
Jeffrey Archer: The Truth (TV film)
2001 Harry Potter a Kámen mudrců
2000 Vatel
1999 Ospalá díra
Vlak zvířátek (TV film)
1998 Ted & Ralph (TV film)
1995 Smích ze záhrobí
1994 Breed of Heroes, A (TV film)
Hlídat Tess
1992 Mr. Wakefield's Crusade (TV film)
Sveďte to na poslíčka
1991 Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu
Král Ralph
1989 Goldeneye (TV film)
1988 Audience with Victoria Wood, An (TV film)
1987 Casanova (TV film)
Withnail a já
1986 Bláznivá apokalypsa
Šanghajské překvapení
1984 Soukromá slavnost
Tarzan
1983 Park Gorkého
1982 Dravci (TV film)
Gándhí
Nemocnice Britannia
The Merry Wives of Windsor (TV film)
World Cup: A Captain's Tale, The (TV film)
1981 Francouzova milenka
Ohnivé vozy
Ragtime
1980 Breaking Glass
Superman 2
1978 Comedy of Errors, The (TV film)
1975 Five-Minute Films (TV film)
To by se zvěrolékaři stát nemělo

TV seriály

2011 Epizody (TV seriál)
Epizoda 1 (S01E01)
2005 Ponurý dům (TV seriál)
Epizoda 3 (E03)
Epizoda 2 (E02)
2002 Tlc (TV seriál)
2000 Gormenghast (TV seriál)
1999 Hope & Glory (TV seriál)
The Vicar of Dibley (TV seriál)
Spring (S03E03)
1998 In the Red (TV seriál)
1994 Pie in the Sky (TV seriál)
1992 Svět Petra Králíčka a jeho přátel (TV seriál)
1988 Kind of Living, A (TV seriál)
1987 Ffizz (TV seriál)
Marksman, The (TV seriál)
1984 Dravci (TV seriál)
1982 Whoops Apocalypse (TV seriál)
1980 Nobody's Perfect (TV seriál)

Dokumentární

2014 Showing Up
2006 The 50 Greatest Comedy Films (TV film)
2004 Head to Shrunken Head
2000 Christmas Glory 2000 (TV film)
Sleepy Hollow: Behind the Legend

Hudební videoklipy

1986 George Harrison feat. Vicki Brown: Shanghai Surprise (hudební videoklip) - a.z.
George Harrison: Someplace Else (hudební videoklip) - a.z.

Divadelní záznam

2010 The Habit of Art (divadelní záznam)

Host

TV pořady

2013 The 67th Annual Tony Awards (TV pořad)