poster

Trumbo

 • USA

  Trumbo

Dokumentární / Životopisný

USA, 2007, 96 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $109,057Tržby Celosvetovo $-(20.4.2010)

 • Jurcekk
  *****

  Perfektné.!(5.8.2012)

 • Dionysos
  *****

  Snímek zachycuje dopad společenského "honu na čarodějnice" v USA 40./50. let, jež byl schopen obracet nepohodlným osobám naruby nejen profesionální kariéru, ale i soukromý život. Trumbovu (a nejen jeho) nespornému spisovatelskému talentu bylo kvůli dobové paranoie znemožněno svobodně tvořit a dokonce se podepsat pod vlastní díla, nicméně stejně jako většina ostatních stejně perzekuovaných se morálně nepodvolil. Dokumentu silně pomáhají přednesy Trumbových autentických dopisů a prací, jež dodávají celému snímku na hloubce.(11.4.2012)

 • Riverin
  ****

  Dokument, ktorý zachycuje príbeh jedného skvelého scenáristu, ktorému kariéru zničila americká "demokracia" a čierna listina, na ktorej sa nachádzala i tzv. hollywoodska 10tka, kam patril aj Dalton Trumbo. Skvele zachytená tvrdohlavosť a osobnosť Trumba prostredníctvom jeho listov, mimochodom v skvelom prednese hviezd ako Michael Douglas, Liam Neeson, Donald Sutherland či Nathan Lane.(8.5.2011)

 • Matty
  ****

  Amerika se vypořádává s nedávnou minulostí. Na osudu Daltona Trumba Peter Askin ukazuje, jak snadno jste se ve společnosti posedlé honem na komunisty mohli stát štvancem. Systematické ostrakizaci jako kdyby v životě „undergroundového“ scenáristy a spisovatele (dlouho například nebylo všeobecně známo, že napsal Prázdniny v Římě) příslušelo dominantní postavení. Co zákazu tvorby a ztížení existenci předcházelo a co po ní následovalo, je zmíněno, či spíše jen naznačeno v pár větách. Mělo-li jít o dokument věnovaný Černé listině, proč byl nazván Trumbo? Ale je tu ještě něco. Texty. Trumbovy texty, povětšinou osobní korespondence, čtené Joan Allenovou a několika slavnými herci s výraznými hlasy. Jak lépe představit muže, jehož zbraní bylo slovo? Takže ano, Trumbovi se dokument, vycházející z divadelní hry autorova syna, nakonec také věnuje, jen je třeba číst (resp. poslouchat) mezi řádky. 75%(22.6.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace