Musgraveský rituál (TV film)

The Return of Sherlock Holmes: The Musgrave Ritual

• slovenský

Musgravský rituál

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1986, 52 min

David Carson

Předloha:

Arthur Conan Doyle (povídka)

No ackoliv tu mame zahadny zmizeni a pozdejc umrti, tohle je hlavne o hledani pokladu. Sice to neni kdovijak slozity, ale rozhodne to docela pobavi.(22.11.2008)

K ustálené dvojici Holmes/Watson se tentokrát přidá Holmesův starý známý a všichni tři se vydávají po stopách dávno zapomenutého pokladu. Moc hezky zpracováno, řekla bych dokonce nadprůměrně. Jako třešnička na dortě působí záchvat smíchu zdrogovaného Holmese v podání J. Bretta-doporučuji vychutnat si tuto scénu v originále:)(5.11.2008)

Překvapivě věrná adaptace jedné kratší holmesovské povídky. Místo toho, abych si tvořil hypotézy týkající se děje, jsem tudíž zaměřil svou pozornost na způsob, jakým scenárista a režisér převedli těch několik stránek textu do audiovizuální formy. A docela se jim to povedlo, film mě bavil a zároveň se od Doylova textu nijak výrazně neodchyloval. Snad jen kokainovou epizodkou.(30.9.2010)

Zdařilá adaptace stejnojmenné vynikající povídky. Oproti předloze je zde velká změna a totiž postava doktora Watsona, který v původní povídce figuruje pouze jako posluchač Holmesova vyprávění, zatímco zde se spolu s ním účastní vyšetřování. Jak jsem již psal, adaptace je to velice zdařilá. Jeremy Brett opět exceluje a navíc je to taky docela vtipné, protože si Sherlock na začátku šlehne, takže se můžete těšit na Holmese na koksu :-)(3.9.2010)

Další výborná epizoda, tentokrát adaptace povídky, kterou jsem bohužel nečetl. Děj se opět odehrává na krásném a ponurém sídle a ta mlha na začátku dodala filmu ještě temnější atmosféru. Tento díl má sice jednodušší děj a celý je vlastně o tom rituálu a hledání něčeho, co nikdy nebylo nalezeno. Ale je to napínavé a zábavné, stejně jako ostatní díly tohoto úžasného cyklu.Tento patří k těm nejvíce povedeným.(24.12.2011)

• - V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Musgraveský rituál" se v tomto seznamu nachází na 11. místě. (PhillM.)