Kalendárium (TV pořad)

Dokumentární / Historický

Česko, 1993, 15 min

• MM_Ramone

Dokumentárna relácia so zaujímavou myšlienkou. Zhrnúť v každom diely najvýznamnejšie udalosti, ktoré sa vo svete udiali v konkrétnom roku. Krátke reportáže o vybratých udalostiach alebo osobnostiach sú prepojemné moderátorskými vstupmi, noblesne nezáživnej Saskie Burešovej a spestrené pravidelnou diváckou súťažov. Je to poučné, ale nudné. Nie však úplne špatné. **(18.7.2009)

Poslední (vlastně první) ze svaté trojice nedělního dopoledne sice disponuje výrazně papundeklovými kulisami, přesto ale pravidelně probouzí srdíčko, co chce poznat historii, něco si přečíst a někam se podívat. Sympatická Saskia Burešová navíc vnáší do dopoledního bytu uklidňující atmosféru (po občasným tahu zvlášť potřebnou) a tak i když Kalendárium není nejdynamičtějím pořadem na světě, vždycky si v těch tři čtvrtě na deset českou telku rád zapnu.(13.2.2015)

Je to sice dost nuda, protože je to kulturně vzdělávací pořad. Jednou tyto pořady vymizí a zbydou jen sračky typu talentmanie, Kriminálka "Velkééé město" ,Tisíc a jedna noc apod. Většina z nás nebude vědět nic o historii,literatuře, významných osobnostech našich i světových dějin, budeme krotcí, blbí a zmanipulovatelní. Otroci moderní společnosti, kde vládnout banky, režim a lidé, kteří ví víc než jen to kdo koho přefik v nějakým seriálu...(8.10.2011)

Klobouk dolů za to, jak dlouho už se tento pořad drží na obrazovce České televize. A druhý klobou dolů za to, že Saskia Burešová vypadá posledních třicet let pořád stejně. Sice to pomalu myslící člověk nemusel pochopit, ale ta předchozí věta měla znamenat vyseknutou poklonu! Mně ale lichotky nikdy moc nešly... ale to bychom se dostali úplně jinam. Zkrátka každou neděli si připomeneme významná výročí daného týdne. A vlastně proč ne. Alespoň je člověk trochu v obraze. Víc než samotný pořad ale znovu musím vzpomenout umění stárnout Saskie Burešové. Pokud se dá o nějaké ženě říci, že na svůj věk fakt nevypadá, je to právě ona! Schválně si její rok narození zkuste "vygůglit" a posuďte sami!(5.2.2018)

Doširoka rozhozené pestré střípky, z nichž každý představuje jednu zajímavost. Pospolu fungují jako nezávazná připomínka známých i méně známých osobností, popřípadě objevů či událostí, jejichž výročí spojuje jeden týden v kalendáři. Nutno dodat, že "Kalendárium" stojí i padá s noblesní Saskií Burešovou, která se dámou snad už narodila. Zároveň musím (ač nerada) připustit, že některé jeho informace mohou být povrchní a při bližším zkoumání dokonce maličko zavádějící.(7.10.2015)