Kalendárium (TV pořad)

Dokumentární / Historický

Česko, 1993, 15 min

Klobouk dolů za to, jak dlouho už se tento pořad drží na obrazovce České televize. A druhý klobou dolů za to, že Saskia Burešová vypadá posledních třicet let pořád stejně. Sice to pomalu myslící člověk nemusel pochopit, ale ta předchozí věta měla znamenat vyseknutou poklonu! Mně ale lichotky nikdy moc nešly... ale to bychom se dostali úplně jinam. Zkrátka každou neděli si připomeneme významná výročí daného týdne. A vlastně proč ne. Alespoň je člověk trochu v obraze. Víc než samotný pořad ale znovu musím vzpomenout umění stárnout Saskie Burešové. Pokud se dá o nějaké ženě říci, že na svůj věk fakt nevypadá, je to právě ona! Schválně si její rok narození zkuste "vygůglit" a posuďte sami!(5.2.2018)

Je to sice dost nuda, protože je to kulturně vzdělávací pořad. Jednou tyto pořady vymizí a zbydou jen sračky typu talentmanie, Kriminálka "Velkééé město" ,Tisíc a jedna noc apod. Většina z nás nebude vědět nic o historii,literatuře, významných osobnostech našich i světových dějin, budeme krotcí, blbí a zmanipulovatelní. Otroci moderní společnosti, kde vládnout banky, režim a lidé, kteří ví víc než jen to kdo koho přefik v nějakým seriálu...(8.10.2011)

Zábavně vzdělávací pořad, kterému veřejnoprávní televize velice sluší. Sice v dnešní moderní době je již trochu archaicky a vyčpělý (přeci jen tolik výročí na světě není, aby občas nevařil z vody, či se neopakoval), ale pro starší diváky je dokonalý. Bohužel mladší ročníky jej budou považovat za staromodní hloupost.(9.11.2010)

Člověk po těchto informacích neděli co neděli doslova a vždy dychtí také jste toho názoru? Mohlo by to být však delší, nicméně zpracované to je bravurně a moderátor v tomto případě paní Burešová je zde opravdu na místě..Unikátní dlouhodobý projekt, stálice mezi vzdělávacími a informačními pořady, který si myslím že na naše obrazovky celkem po právu patří..(12.6.2008)

Poslední (vlastně první) ze svaté trojice nedělního dopoledne sice disponuje výrazně papundeklovými kulisami, přesto ale pravidelně probouzí srdíčko, co chce poznat historii, něco si přečíst a někam se podívat. Sympatická Saskia Burešová navíc vnáší do dopoledního bytu uklidňující atmosféru (po občasným tahu zvlášť potřebnou) a tak i když Kalendárium není nejdynamičtějím pořadem na světě, vždycky si v těch tři čtvrtě na deset českou telku rád zapnu.(13.2.2015)