Zajatec (festivalový název)

(festivalový název)

Válečný / Drama

Rusko / Bulharsko, 2008, 80 min

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(25.6.2008)

Drama jednoho dne v životě dvou ruských vojáků a jejich čečenského zajatce. Ústřední trojice je výborně obsazená a většinu filmu je na plátně samotná. Režie převážně civilně sleduje hlavní hrdiny, ale v případě potřeby dokáže rozehrát jak dramatické situace (plavání spoutaného zajatce v divoké řece, skoro desetiminutový výstup po prudkém rozbahněném svahu v silném lijáku) tak vyloženě akční scény. Film překvapivě ukazuje jak nevyrovnané síly jsou v tomto konfiktu (zejména scéna lovu čečenských vojáků), ale i nepřekvapivě líčí Čečence jako kruté barbary a Rusy jako humánní vojáky. Jinak politické otázky nechává stranou a snaží se o obecně platné zamyšlení fungující v jakémkoli ozbrojeném konfliktu.(15.7.2008)

80 minut je na válečný film opravdu málo. Příběh je sice jednoduchý a krátký, ale přesto by potřeboval několik minut navíc. Přišlo mi, jako kdyby se režisér naštval, ukončil v 78. minutě veškeré natáčení a zbytek jen nějak nastavil. Každopádně jsem se po celou dobu dobře bavil. Především z vizuální stránky, které si u válečných filmů cením nejvíce, jsem byl nanejvýš spokojen. Například úvodní scéna v temném náklaďáku, nebo sledování rozhovoru přes ostřelovačské hledí. Tempo je slušné a ani chvilku jsem se nenudil. Na nejlepší válečné filmy mu toho však ještě dost schází.(10.7.2008)

• Renton

43. MFF KV .. Scénář: Timofei Dekin, Vladimir Makanin .. Kromě zvuků a jejich efektů mne Zajatec takřka vůbec nezaujal.(10.7.2008)

• Dan9K

Film, který je sice poutavý, ale pokud odhrnete tuhle zrádnou slupku, dostane se vám naprosté banality, z které i tak šlo vytřískat daleko více emocí a napětí. A konec je fakt hrozný. A mimochodem, častý jev filmů: některá z postav nechce, aby bylo druhou postavu slyšet. Co udělá? Zacpe ji pusu. A druhá postava se pak akorát zmítá, neschopná téměř jakéholiv zvuku, nanejvýš slabého sténání...no, jistě jste někdy zkoušeli techniku tkz. "brumenda", kdy máte zacpanou pusu a zvuk jde skrz nos. Tím se dá udělat takový hluk, že by to překvapilo nejen čečenského vojáka stojícího 2 metry od zajatce, ale možná i toho, který stál metr za ním...(11.7.2008)