Štíty království českého (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2007, 10x26 min

Petr Koblovský

Michal Rataj

Zvuk:

Jan Lengyel

Přivítal bych na tohle téma i rozsáhlejší cyklus, ale i takhle to stojí za to. Nejlepší dokument o středověku jaký jsem zatím viděl v naší produkci. 100%(26.10.2012)

Jako průvodce vrchní kastelolog Tomáš Durdík! Kvalita zaručena.(20.7.2008)

Štíty království českého jsou na ČT nezvykle pokrokový dokument, který sleduje moderní trend historiografie - "malé dějiny" (protože ty "velké" jsou už dostatečně prozkoumány) a historii všedního dne. Durdík jako sympacký pan profesor mluví srozumitelně a jeho mladý společník neruší. Jednou z mála vad tohoto počinu je, že bychom potřebovali trochu víc podpořit představivost. I přes občasné grafické dokreslování toho, jak památky kdysi vypadaly, totiž jaksi chybí lidský rozměr. Nemám na mysli hrané scénky, ale suchá ilustrace hradu přece jen působí trochu mrtvě. Co bychom ovšem mohli chtít za rozpočet, kvůli kterému se muselo natáčet pod zataženou oblohou nebo dokonce v noci... Přesto ČT uctivě děkuji za tuhle přívětivou lekci z dějepisu.(24.8.2008)

Výborné, pro mládež i dospělé. Zatím jsem viděl jen první část a ta se mi líbila. Pravda, bylo to jen z Čech, chyběla mi tam Morava...(23.6.2009)

Velmi příjemný dokument, který prozrazuje nejen v celku známé historické okolnosti, ale také mnoho zajímavostí ze středověkého života. Hromada zajímavých vyprávění a i občasný bystrý dotaz "pomocného průvodce" potěší i historicky méně zdatné diváky.(10.8.2008)